Arduino yardım

Merhaba arkadaşlar . Aranızda yeniyim . Arduino geliştirici kartını kullanarak 3d yazıcı yaptım . Mekanik kısmını tamamladım . Program kısmı da tamamdı düne kadar . 😄 Dün şöyle bir problemle karşılaştım . Normalde gerekli olan marlin dosyasını derleyip arduinoya göndermiştim problemsiz çalışıyordu . Şuan da derleyip gönderdiğim de herşey normal şekilde ilerliyor kartta yazdırıyor ama hala eski yüklediğim program ile çalışmaya devam ediyor . Sizce bunun sebebi nedir? Bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi ?

blink kodunu at bakalım değiştirmiyor mu mevcut yazılımı? Değiştiriyorsa yazılımınızda sıkıntı vardır. Ne yazdıysanız onu çalıştırır.

blink kodunu at bakalım değiştirmiyor mu mevcut yazılımı? Değiştiriyorsa yazılımınızda sıkıntı vardır. Ne yazdıysanız onu çalıştırır.
Evet denemiştim onu sonuç yine aynı . Yükleme yapılırken ekran kapanması falan hepsi olağan şekilde ilerliyor . Ama açıldıktan sonra yine aynı program üzerinden devam ediyor

Benzer bir durumla karşılışmıştım, şunları önerebilirim.
Bir çoğu basit şeyler ama insanın gözüden kaçabiliyor.

Yükleme işlemi sırasında herhangi bir hata alıp almadığınızı kontrol edin.
Eğer hata alıyorsanız, bu hata size neden eski programın çalışmaya devam ettiğini anlamanızda yardımcı olabilir.

Arduino kartınızda bazen eski programın bellekten temizlenmesi için resetleme işlemi gerekebiliyor.
Kartı resetleyin.

Bazı durumlarda, önceki programın bazı kalıntıları EEPROM'de kalıyor.
Bu durumda EEPROM'u silmek için farklı bir komut veya kütüphane kullanmanız gerekebilir.
Kolay gelsin

Eğer hata alıyorsanız, bu hata size neden eski programın çalışmaya devam ettiğini anlamanızda yardımcı olabilir.

Arduino kartınızda bazen eski programın bellekten temizlenmesi için resetleme işlemi gerekebiliyor.
Kartı resetleyin.

Bu durumda EEPROM'u silmek için farklı bir komut veya kütüphane kullanmanız gerekebilir.
Kolay gelsin
Eeprom sıfırlama olayını bir deneyeceğim . Olumlu veya olumsuz sonucunu buraya yazacağım.

Eeprom sıfırlama olayını bir deneyeceğim . Olumlu veya olumsuz sonucunu buraya yazacağım.

Kartı resetleyin.

Kolay gelsin
Eeprom temizledim ancak problem devam ediyor. İzlediğim yolları adım adım fotoğrafladım. bir bakabilirmisiniz bir yerde bir yanlışlık var mı?

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    153.4 KB · Görüntüleme: 18
  • 2.png
    2.png
    369 KB · Görüntüleme: 16
  • 3.png
    3.png
    342.9 KB · Görüntüleme: 13
  • 4.png
    4.png
    311.8 KB · Görüntüleme: 12
  • 5.png
    5.png
    329.5 KB · Görüntüleme: 14
  • 6.png
    6.png
    306.8 KB · Görüntüleme: 15
  • 7.png
    7.png
    345.8 KB · Görüntüleme: 14
  • 8.jpg
    8.jpg
    336.8 KB · Görüntüleme: 12
  • 9.jpg
    9.jpg
    160.7 KB · Görüntüleme: 14
  • 10.jpg
    10.jpg
    143.5 KB · Görüntüleme: 14
arduino ide bir alt sürümü ya da 1.8 sürümü deneyin bakalım

Firmware'ı yeniden atın. Bir sorundan dolayı programı atıyor sanıp atamıyordur. Dolayısıyla sürekli mevcut kod çalışıyordur.

Eeprom temizledim ancak problem devam ediyor. İzlediğim yolları adım adım fotoğrafladım. bir bakabilirmisiniz bir yerde bir yanlışlık var mı?
Fotoğraflarda bir problem görünmüyor.
Biraz araştırdım , bu problem en fazla Arduino üzerindeki RS232 arızalanması veya Arduino kartn bozulmzsından oluyor. Değiştirme şansınız varsa...
Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri