Arduinoda yardım istiyen gelebilir

Hangi pinlerin usb uçları olduğunu
biliyor musunuz?
Bu pinlerin uygun şekilde bağlantısını
yaptınız mı?
Hocam cevabınız ve ilginiz için teşekkür ediyorum, usb den direk bilgisayara bağlıyordum, özel olarak pin seçimi gerekmiyor.
Araştırmalarım nihayetinde sonuç verdi. Şöyleki 2 kere seri bir şekilde resete basınca (reset piniyle gnd pini kabloyla) bootloder moduna geçiyor ve 8 saniye sonra tekrar içine atılan programı çalıştırıyormuş. Bundan faydalanarak 2 kere seri reset atma ile ide üzerinde com bağlantı noktasını seçiyoruz ve usb bağlantısını çıkarıyoruz sonra yeniden usb bağlantısını yapıyoruz.. Yeni boş bir yazılımı derleyip arduino ya yükle dediğimizde tam yükleme aşamasına yakın bir zamanda tekrar 2 kere seri reset basıp com portunun aktif olmasını sağlıyoruz ve yeni yazılımın arduinoya aktarılmasını sağlıyoruz. Benzer sorun yaşaması muhtemel arkadaşlara bilgi olması için açıklamaya çalıştım. Umarım anlaşılır olmuştur.

• Beğen
Tepkiler: huh
Mobil uygulama ile iletişim kurularak sürekli irtibatta olması sağlanabilir. Diyelim bir sayaç değeri artarak o değer mobil uygulama ile okunup okunduğu saat, dakika da yanına yansıtılarak takip edilebilir. Bilgi akışı durduğunda kesinti olduğu uyarısı verilebilir. İstenirse bir röle çekilerek ya da bırakılarak da mekanik kesinti takip edilebilir. Yani yapılmak istenilenin tarifi ve elektronik ile yazılımın kaynaştırılması ile her şey yapılabilir.

Esp8266 nodemcu ile elektrik kesintisini telefonumdan görebilirmiyim
Elektrik kesilip mesaj yollayacak kadar
modem ve esp bin çalışmasını sağlayacak
bir kaynağınız olsun. Şebekeyi bir saç
trafo ile düşük dc gerilime dönüştürünüz.
Çıkış kondansatörü çok düşük olsun.
En fazla 10uF. Buradan gerilim bölücü
ile veya uygunsa direkt 3V örnek alıp bir
pine girin.
Şebeke kesilince pin durum değiştirsin.
Bunu algılayıp e-posta yollasın.

Güc kaynağı var elimde modem ve esp yi onunla beslerim ama kodu nasıl ayarlıcam bilmiyorumki esp üzerinden

Eğer Arduinoda yardım isterseniz buraya yazıp yardım edebilirim
Hayırlı günler. esp8266 nodemcu var elimde elektrik kesintisi olduğunda bana bilgi versin istiyorum nasıl yapabilirim

Yeterince cevap verildi ama sanırım anlaşılmadı ya da farklı bir çözüm arıyorsunuz. Siz tam olarak nasıl bir şey düşünüyorsunuz, tasarlıyorsunuz? En azından daha detaylı tarif ve çizimler ekleyerek sorunun anlaşılır olmasını sağlayabilirsiniz. Nereden nereyi kontrol edeceksiniz? Yoksa "doktor başım ağırıyor çaresi nedir" durumuna gelir!

o mesajı yanlışlıkla bida yolladım kusura bakmayın. kodu nasıl yazacağımı bilemiyorum internetten bakıp deniyorum hata veryo her seferinde :(

Bir kaç gündür uğraşarak nodeMCU'yu uzaktan kumanda edecek şekilde belli bir seviyeye getirebildi. Sonuçta bu kart DC5V girişi ile 3.3V ile çalışmaktadır. Elektrik olduğunda sürekli şarj olabilecek bir powerbank ya da bir adet lityum 18650 pil ve tp4056 şarj modülü ile oluşturulacak bir sistem kurulabilir. AC220V ile çalışabilecek bir röle ile şebeke elektriği olduğunda açık olan uçları nodeMCU pinlerine tuş şeklinde bağlanarak, elektrik gittiğinde bu röle bırakacağında tuşa basılmış işlemi görüp ilgili kod kısmı ile e-posta atılacaksa veya ne yapılacaksa nodeMCU tarafta yaptırılabilir. Bu arada ortamda internet olduğunu ve şebeke gittiğinde de modemin bir süre yedek enerji ile devrede olması sağlanmalıdır. Belki bunun tersi olarak enerji olduğunda sürekli e-posta atan enerji gittiğinde e-posta atması kesilen bir sistem de tasarlanabilir. En kolay yöntem bu şekilde olsa da, her dakika e-posta atılacaksa çok sayıda e-posta kutunuza gelecektir, rahatsız edici olabilir. Biraz ileri bir yöntem basit mobil bir uygulama ile nodeMCU'yu konuşturup, bir şekilde sürekli iletişimde bırakarak, iletişim kesildiğinde bir uyarı verdirilebilir. Bu arada internetin kesilmesi de iletişim koptuğu anlamında gereksiz uyarıya sebep olabilir. Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Bilgi seviyesi yükseldikçe ona göre çözümler üretilebilir.

Bu arada benim çalışmamdan bir kaç foto.;)
1609412214921.png
1609412236182.png

RemoteXY.com ile uzaktan kontrol. Röle1 ve 2'yi aç kapa, Röle1'i açıksa kapat kapalıysa aç (X) ve DHT11'den gelen ortam sıcaklığı ve nem yüzdesi.
1609412273343.png

Bir kaç gündür uğraşarak nodeMCU'yu uzaktan kumanda edecek şekilde belli bir seviyeye getirebildi. Sonuçta bu kart DC5V girişi ile 3.3V ile çalışmaktadır. Elektrik olduğunda sürekli şarj olabilecek bir powerbank ya da bir adet lityum 18650 pil ve tp4056 şarj modülü ile oluşturulacak bir sistem kurulabilir. AC220V ile çalışabilecek bir röle ile şebeke elektriği olduğunda açık olan uçları nodeMCU pinlerine tuş şeklinde bağlanarak, elektrik gittiğinde bu röle bırakacağında tuşa basılmış işlemi görüp ilgili kod kısmı ile e-posta atılacaksa veya ne yapılacaksa nodeMCU tarafta yaptırılabilir. Bu arada ortamda internet olduğunu ve şebeke gittiğinde de modemin bir süre yedek enerji ile devrede olması sağlanmalıdır. Belki bunun tersi olarak enerji olduğunda sürekli e-posta atan enerji gittiğinde e-posta atması kesilen bir sistem de tasarlanabilir. En kolay yöntem bu şekilde olsa da, her dakika e-posta atılacaksa çok sayıda e-posta kutunuza gelecektir, rahatsız edici olabilir. Biraz ileri bir yöntem basit mobil bir uygulama ile nodeMCU'yu konuşturup, bir şekilde sürekli iletişimde bırakarak, iletişim kesildiğinde bir uyarı verdirilebilir. Bu arada internetin kesilmesi de iletişim koptuğu anlamında gereksiz uyarıya sebep olabilir. Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Bilgi seviyesi yükseldikçe ona göre çözümler üretilebilir.

Bu arada benim çalışmamdan bir kaç foto.;)
Ekli dosyayı görüntüle 70481Ekli dosyayı görüntüle 70482
RemoteXY.com ile uzaktan kontrol. Röle1 ve 2'yi aç kapa, Röle1'i açıksa kapat kapalıysa aç (X) ve DHT11'den gelen ortam sıcaklığı ve nem yüzdesi.
Ekli dosyayı görüntüle 70483
Çok güzel çalışma elinize sağlık,,profesyonel bir uzaktan izleme durumunda mobil data kullanmak(alarm şirketlerinin yaptığı gibi)daha stabil ve güvenilir iletişim sağlayacaktır.Kolay gelsin.

@ardem, mobil data derken mobil iletişim demek istediyseniz, be öyle yapıyorum. 1GB gibi bir paket upload/gönderim için şuan için yeterli geliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri