Arduino Uno kullanarak Pro Mini'ye çekirdek yüklemek

Erdem⁣

Paylaşımcı üye
Eğer uzun süredir Arduino'yu kullanmıyor ve bir program yüklemeye çalıştığınızda şuna benzer hatalar alıyorsanız çekirdeğin uçmuş olması muhtemeldir.
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x73 avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
Sizlere kısaca Arduino Uno kullanarak Arduino Pro Mini'ye çekirdek yüklenmesi izah etmeye çalışacağım.

Öncelikle Arduino geliştirme ortamını açıyoruz. Dosya->Örnekler->11. ArduinoISP yolunu takip ederek Arduino'yu programcı olarak kullanacağımız yazılımı açıyoruz. Sonra üst tarafta sağ oka basarak bu yazılımı Arduino Uno'ya yüklüyoruz.

Arduino Uno'nun gücünü kestikten sonra aşağıdaki bağlantıları yapıyoruz.
Rich (BB code):
Arduino Uno             Arduino Pro Mini (5V 16 Mhz)
5V                      VCC
GND                     GND
10 numaralı uç          RST
11 numaralı uç          11 numaralı uç
12 numaralı uç          12 numaralı uç
13 numaralı uç          13 numaralı uç

Eğer Pro Mini'nin 3.3V sürümünü kullanıyorsanız VCC ucuna Uno'nun 3.3 volt çıkışını bağlayınız.

Araçlar->Kart->Arduino Pro or Mini Araçlar->İşlemci->ATMega328P 5V 16Mhz Araçlar->Programlayıcı->Arduino as ISP

olarak seçildiğinden emin oluyoruz.

Son olarak Araçlar->Ön yükleyiciyi yazdır yolunu takip ederek çekirdeği yazdırıyoruz.

Eğer işlem başarılıysa Pro Mini'nin üzerindeki yeşil ışığın yanıp söndüğünü görebilirsiniz.

Yeni versiyonda old bootloader diye bir seçenek var.Ben onu seçmiştim.Sonra çalıştı.

Pro Mini'nin yeni sürümlerinde mi? Olabilir. Ben uzun süre önce almıştım.

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri