Arçelik TV 4472 piıp vd,görüntü yanlardan hilal şeklinde daralıyor.

Objektif

Üye
Merhabalar,

Başlıktaki marka televizyon,bazen görüntü titreme yaparak,soldan ve sağdan daralarak hilal şeklinde daralma yapıyor,ekran küçülüyor (ekranın sol ve sağ tarafı siyah oluyor) ve sonra kendi kendine düzeliyor.Resim yerine Paint'te kabataslak çizim yaptım.

Sanırım daha sonra ekran tamamen gidecek,arıza ne olabilir?Arama yaptım,fakat kimse sonucu yazmamış,yada cevap yazılmamış (Google'dan)

TV.JPG

Elektronikle aran nasıl tv tamiri ile geçmiş var mı, soğuk lehimden anlar mısın?

Merhabalar,

Başlıktaki marka televizyon,bazen görüntü titreme yaparak,soldan ve sağdan daralarak hilal şeklinde daralma yapıyor,ekran küçülüyor (ekranın sol ve sağ tarafı siyah oluyor) ve sonra kendi kendine düzeliyor.Resim yerine Paint'te kabataslak çizim yaptım.

Sanırım daha sonra ekran tamamen gidecek,arıza ne olabilir?Arama yaptım,fakat kimse sonucu yazmamış,yada cevap yazılmamış (Google'dan)

Ekli dosyayı görüntüle 17811
yatay katın tüm elektrolitik kondansatörlerini değişin kurumuşlar.özellikle tht ye yakın ve küçük kapasiteye sahip olanları kolay gelsin..

Elektronikle aran nasıl tv tamiri ile geçmiş var mı, soğuk lehimden anlar mısın?

İlginiz için teşekkür ederim öncelikle,sağ olun.

Benim elektronik bilgim yok maalesef,elektrikte ise bilgim çırak seviyesinde.Televizyonun arka kapağını açıp,basit pot ayarlarını ve cam sigorta değiştirmesini bilirim.Normal lehim yapıyorum,soğuk lehim yapmadım,elim yatkındır fakat dediğiniz gibi bu arıza elektroniğe giriyor.

yatay katın tüm elektrolitik kondansatörlerini değişin kurumuşlar.özellikle tht ye yakın ve küçük kapasiteye sahip olanları kolay gelsin..

Teşekkür ederim alakanız için.

Yatay kat neresi oluyor acaba,tht neresi? Yukarıda da yazdım elektronik bilgim yok,televizyon tamirinden de anlamıyorum ama kondansatör değiştirebilirim.

Kendim yapamasamda en azından arızayı ve dediğiniz parçaları öğrenmek bile bana yeter:Amaç öğrenmek olsun.

Sağ olun.

Şimdi arkadaşım tv içinde gördüğün siyah en büyük trafo (ucundan kırmızı şapkalı kablo çıkıp tüpe yapışıktır)bu tht trafosudur.bu yapışkan şapkayı sakın ola içini elliyim vaya çıkarıyım deme.tüp dolu olduğundan tvde elektrik yokken bile kötü çarpılırsın aman dikkat.senin yapacağın bu trafo ve civarındaki (burası yatay kat oluyor) silindir şeklindeki kondansatörleri + ve - yönlerine (- yön bacağı üstünde işaretli olur) çok dikkat ederek değiştirip şasenin temizliğini tinerle yapman.uf ler birebir aynı voltajlar yüksek olabilir.maliyetin 5tl yi de geçmez foto koyarsan değişeceğin malzemeleri işaretleyebilirim yada şase nosu verirsen değişeceğin parça numaralarınıda söyleyebilirim kolay gelsin..

Şimdi arkadaşım tv içinde gördüğün siyah en büyük trafo (ucundan kırmızı şapkalı kablo çıkıp tüpe yapışıktır)bu tht trafosudur.bu yapışkan şapkayı sakın ola içini elliyim vaya çıkarıyım deme.tüp dolu olduğundan tvde elektrik yokken bile kötü çarpılırsın aman dikkat.senin yapacağın bu trafo ve civarındaki (burası yatay kat oluyor) silindir şeklindeki kondansatörleri + ve - yönlerine (- yön bacağı üstünde işaretli olur) çok dikkat ederek değiştirip şasenin temizliğini tinerle yapman.uf ler birebir aynı voltajlar yüksek olabilir.maliyetin 5tl yi de geçmez foto koyarsan değişeceğin malzemeleri işaretleyebilirim yada şase nosu verirsen değişeceğin parça numaralarınıda söyleyebilirim kolay gelsin..

Teşekkür ederim emeğiniz,değerli bilgiler için.

Sentetik tinerle temizlemeliyim sanırım,

Yakında resim ekleyeceğim,benim içinde kolaylık olur.

Önemli nokta kondansatörleri doğru kutuplarda takmak,uf'ler aynı olacak,birde yüksek voltaja kapılmamak için dediğiniz parçayı kurcalamamak gerek.

Sağ olun...

Teşekkür ederim emeğiniz,değerli bilgiler için.

Sentetik tinerle temizlemeliyim sanırım,

Yakında resim ekleyeceğim,benim içinde kolaylık olur.

Önemli nokta kondansatörleri doğru kutuplarda takmak,uf'ler aynı olacak,birde yüksek voltaja kapılmamak için dediğiniz parçayı kurcalamamak gerek.

Sağ olun...
tiner kesinlikle selülozik olacak sentetik kullanmayın!!!pasta artıklarını tinere batırılmış diş fırçası ile güzelce temizlemelisiniz

Resimler aşağıda,şase numarasıda var ne olur ne olmaz diye onuda ekledlim.

Birde kondansatörleri değiştirirken,anakartı sökmeliyim sanırım. O yüksek voltaja kulak aşinalığım vardı siz de vurgulayınca korktum açıkçası.Ben bir şeyi merak ediyorum,mesela elektrik toprağa değmeyince çarpmıyor,bu yüksek volttaki elektrik çarpar mı? Parkenin üzerinde mesela,mantıken çarpmaması lazım ama.

Birde bu tehlike,yeni nesil tvlerde yok sanırım,tüplü olmadığı için,yada var mı?

8n6gYk.jpg

W2Xn8L.jpg

JLVYJY.jpg

nPb7BM.jpg

9XY40Z.jpg

Teşekkürler...

Resimler aşağıda,şase numarasıda var ne olur ne olmaz diye onuda ekledlim.

Birde kondansatörleri değiştirirken,anakartı sökmeliyim sanırım. O yüksek voltaja kulak aşinalığım vardı siz de vurgulayınca korktum açıkçası.Ben bir şeyi merak ediyorum,mesela elektrik toprağa değmeyince çarpmıyor,bu yüksek volttaki elektrik çarpar mı? Parkenin üzerinde mesela,mantıken çarpmaması lazım ama.

Birde bu tehlike,yeni nesil tvlerde yok sanırım,tüplü olmadığı için,yada var mı?

8n6gYk.jpg

W2Xn8L.jpg

JLVYJY.jpg

nPb7BM.jpg

9XY40Z.jpg

Teşekkürler...

Merhaba.Elektrolitik kondansatörleri değiştirirken kutuplarını ters takmamaya da çok özen gösterin.Yoksa patlama tehlikesi vardır bunların,buna çok dikkat edin.Eksi kutupta - şeklinde bantlı bir işaret de vardır ayrıca,bu kutup eksi diğer kutupta ise birşey yazmasa da + kutuptur, demektir,bu polariteye aman özel dikkat edin.

Anakart zaten ince-geçme bir kızak üzerine yataklanmıştır,iki yandan bir pime bastırınca kolayca arkaya,size doğru gelir bu kızak üzerinde tam da kayarak,kartı alıp 90 derece çevirip ters tarafından havya le ısıtıp önceki kondansatörleri çekip yenilerini kutuplarına çok dikkat edip deliklerden geçirip havya ile de lehimleyeceksiniz,yapılacak olan tüm işlem de budur.

EHT trafosunun verdiği bu YG 25-30 kV değerlerinde olmasına karşın amperi çok düşüktür,ama bu tehlikesiz olması demek de değildir,çarpsa da kalbi ve vücut yapısı zayıf olanlar için çok risklidir,aman dikkat edin.Fiş 220 volt ac. prizinden çekili ve kısa bir süreliğne bekledikten sonra çalışın ki bu elektrolitik kondansatörlerdeki yükler,dirençler veya diğer elemanlar üzerinde tam harcanıp (EHT'deki kaskad gerilim üçleyici devresindeki kondansatörler de buna dahil) tam deşarj da olmuş olabilsin,sizin bu bekleme zamanınız sonunda. YG veya 220 v ac parke üzerinde de ayağınızdaki topraklanma şartı gereğince sizi yine çarpar bu tür durumdan (Nasıl olsa parke üzerindeyim ben şeklinde) kendinzimutlaka koruyup bundan sakının.Taş parke,tahta parkeden daha iletken olacağından daha fazla topraklanma şartıyla daha tehlikeli de olacaktır bu arada.Önce emnniyet (Can) tedbirini (Fişi tam çektikten sonra) en başta alıp lehim işiyle parça değişimini ise en sona bırakın.Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,958
Son üye
maxicten

Yeni konular

Geri