Arçelik 72 ekran arızası

ccanak28

Üye
Selamlar ustalar;

72 ekran arçelik marka düz kare ekran tv yi kapatmadan önce herşey normaldi tv normal düğmesinden kapattım. açtığımda tv nin ortasından itibaren gökkuşağı şeklinde renklerin bozulduğunu gördüm ( kırmızıyı mavi maviyi kırmızı gösteriyor) . Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşların yardımını bekliyorum.

renk dağılımı olmuş bunu mıknatısla renkleri toplayabilirsin ama çok dikkat isteyen bir iş komple renkleri dağıtabilirsin mmıknatısı gökkuşağına yaklaştırıp yan taraflara aniden götürerek yapabilirsin yapamazsanız servis çağırırsınız halleder

tv nin cevresinde manyetik alanı yüksek bir eşya bulunuyor .degavzing bobini ile birkaç hamlede düzenlene bilir ama teknik bir kişi iseniz size tarif edeyim
eski hoporlör mıknatıslaından birini alın
tv yi çalıştırın
mıknatısı avucunuzun içine oturtun ,ekrana 5 cm den fazla yaklaştırmadan (cam siliyormuş hareketi )dairesel kol hareketleri ile ekranın tam ortasına renk dagılımını toplayın
ikinci kez aynı hareketleri tekrarlayın mıknatıs ekranın merkezinde iken mıknatısı ekrandan hızla uzaklaştırın ,tv yisize yadımcı olacak bir kişi sayesinde enerjiden çekin. mıknatısı birdaha tv nin 5 m den yakınına yaklaştırmayın
tv blok kondansatörünü deşarj edin ptc degişimini yapa biliyorsanız yapın enerji verdiginizde tv eski renklerine kavuşmuş oldugunu gözlemliyeceksiniz
kolay gelsin .

dediğinizi yaptım görüntü düzelti ancak tv kapatıp sonra tekrar açtığımızda yine aynı şekilde renkler karıştı. tv nin sehbasının yanında hiçbir şey yok alt bölümde uydu alıcısı ve dvd var başka hiçbir şey yok

Tv cevresindeki elektriksel herşeyi kaldırın ,süs eşyaları , kendinden yapışan mıknatıslı olanlar vede cep telefonlarını tv yakınına daimi koyma alışkanlıkları varsa vaz gecirtin.cocuk oyuncakları dc motorlu olduklarından manyetik alan kirliligi yarata bilir tvden uzak tutulmasını saglayın.

Daha önceki yazımda belirttigim ptc degişimini mutlaka yapın ''yaptırın''
tv iç temizligini yapın !(sadece basınçlı hava ve ,ince kıl fırca ile)

arkadaşım 9301 ile sistem menüsüne girdim ve bütün ayarları mahfettim orjinalleri nerden bulabilirim.

Merhaba,

Servis menüsü hakkında tecrübe sahibi değilim fakat, belirttiğiniz problem 3 nedenden olabilir. İlkini arkadaşlar söyledi ve gördüğüm kadarı ile cihaz etrafındaki manyetik bir cisim (hoperlör, metal, ..) değil. İlginç gelecektir ki; tv'nin yerini değiştirmeniz bile bu problemi doğurabilir. Nedeni de şudur;

*TV'yi odanın bir köşesine yerleştirdiğiniz zaman resim tüpü binanızın taşıyıcı kolanlarındaki şişlerden etkilenebilir.

* Diğer bir nedense şudur;
Siz, televizyonunuzu sürekli uzaktan kumandadan kapatıyor olmalısız, yani stand-by modunda bırakıyorsunuz?

Her tüplü televizyonda resim tüpünü temizleyen bir bobin vardır ve bu bobin televizyon kapatılılıp/açıldığında resim tüpünü manyetik dengeye sokar diğer bir deyimle temizler. Bu tanımı neye bağlayacağım;

Siz televizyonu stand-by modunda bıraktığınız zaman NTC dediğimiz termisör çeşidi devrede kalır ve bekeleme durumunda olan resim tüpünü sürekli rezonans durumunda tutar, bu NTC çalışmasına aykırıdır NTC de çok yolrulduğu zaman deforme olur işlevini yerine getirmez, yerine getirmediği zaman da resim tüpündeki bobin çalışmaz. Bunu kontağı açık ve gitmeyen bir arabaya da benzetebiliriz.

Bu stand-by uyarısını üretici firmalar kasıtlı olarak yapmıyor.

* Diğer bir neden deTV'nin düşmesi olabilir. Fiziksel bir darbe ya da düşme bu problemi doğurur. Ekran üzerindeki renk karmaşasını daha detaylı anlatırsanız daha sağlıklı bilgi verebilirim. TV eğer herhangi bir fiziksel darbeye maruz kaldıysa resim tüpünün arka tarafında "mask boni"nin gönyesi kaymıştır. Bunun çözümünü daha önceden tampon ile yapıyorları yani resim tüpünün arkasına deneme yanılma yöntemi ile çeşitli manyetik alana sahip mıknatıslar yapıştırıldı, fakat bu hem ilkel hem de sağlıksız bir yöntem olduğu için artık kullanılmıyor bunun yerine resim tüpü komple değiştiriliyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri