Arçelik 72 ekran tüplü tv görüntü arızafı

acme

Üye
Arçelik 72 ekran tv açılınca görüntü ekranın yanlarından ortaya toplanıyor ekranın sag ve solundan 4 er parmak. alt ve üst kenarlarında sıkıntı yok bazen bir süre sonra düzeliyor bazen düzelmiyor. Bazen ilk acılısta normal açılıyor. Arıza nereden hangi parçadan yapar. Yardım bekliyorum.

Sent from my GT-I9300 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Var tabi ama meraklıyım tamirat işlerine alet edevatımda var sorup sorusturuyorum. Zaten yenisini aldık tv olursa olur olmazsa cok onemli degil. Tamirci girmez evime kolay kolay

Var tabi ama meraklıyım tamirat işlerine alet edevatımda var sorup sorusturuyorum. Zaten yenisini aldık tv olursa olur olmazsa cok onemli degil. Tamirci girmez evime kolay kolay

resim yükle yardımcı olalım.

Tv arızası

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

Ekli dosyalar

• 1381399337207.jpg
    1381399337207.jpg
    30.2 KB · Görüntüleme: 65
Oglum ugrasti ama beceremedi ;-)

Ekli dosyalar

• 1381399388734.jpg
    1381399388734.jpg
    56.5 KB · Görüntüleme: 37
Arçelik 72 ekran tv açılınca görüntü ekranın yanlarından ortaya toplanıyor ekranın sag ve solundan 4 er parmak. alt ve üst kenarlarında sıkıntı yok bazen bir süre sonra düzeliyor bazen düzelmiyor. Bazen ilk acılısta normal açılıyor. Arıza nereden hangi parçadan yapar. Yardım bekliyorum.

Saptırma ile ilgili, soğuk lehim arayın bazen gelmesi bunu gösteriyor. Önce fişi çekin tüm lehim noktalarına önce parmakla dokunun sonra oğlunuzun çarpılmadan resmini çekin :) şaka şaka, dolu kondasatör sebebiyle çarpılabilir yaramaz yaklaşmasın dikkat edin ;)

Soguk lehimi asagidaki buyuk kart uzerinde mi yoksa tupun ucundaki karttami arayacagiz. Internette biraz arastirdim dogu bati kati diye biryerden bahsediyorlardi. Kartlar uzerinde tam olarak yogunlasmam gereken yerlere ait fikriniz varmi

Degaus bobini (büyük trafo-tüpe kalın kırmızı kabloyla bağlı) yakın çevresinde arayın.

Degaus bobini (büyük trafo-tüpe kalın kırmızı kabloyla bağlı) yakın çevresinde arayın.

Sn.by lent,söylediğiniz yer çok doğrudur,ancak galiba parça ismi de "EHT trafosu" olacaktı,dalgınlıkla da yazmış olmalısınız sanırım.EHT'nin yanındaki küçük saha (Alan), tamamıyle de "Tv Yatay Çıkış Katı" sahasıdır.Zaten yatay saptırıcının bu güç transistörü de orada bulunuyor ki siz de yerini iyi biliyorsunuz,(Diğer bir başka konuda,55 ekran vestel tv'deki kırmızı daire içine aldığınız yerdeki transistörün olduğu sahadır yani.)

Degauss bobini : Demagnetizasyon,yani tüpteki renk saçılmasını tam olarak da gideren,önleyen ve tv besleme katında,yani 220 volt ac. girişinde yer alan,tandem(ikişer bobin sarımlı) (Faz ve nötr tarafından ayrı ayrı sarımlar şeklinde) bir filtre (Süzgeç) bobinidir.Kolay gelsin.Selamlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri