Arçelik 5083 Çamaşır Makinası Motor Problemi

anfield

Üye
İyi akşamlar Arkadaşlar. 5083 Model Arçelik marka çamaşır makinam çalışırken özellikle sıkma esnasında ark sesi yapıyordu. Söktüğümde kömürleri bitmişti ve değiştirdim. Tekrar taktım denemek için çalıştırdım bi süre çalıştı sonra sıkma yaparken yine ark sesi geldi devri baya düştü ve sonrasında motor çalışmadı. Su alıyor fakat motor dönmüyor. Motoru tekrar söktüğümde tako mıknatısının çatlak olduğunu gördüm. Sorun bu mıknatısta mı. Ayrıca tako bobinin de de problem olabilir mi. Bobinin sağlamlık kontrolü ohm metre ile yaptığımızda değer veriyor mu. Ölçtüğümde 90 ohm gibi bir değer veriyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

mıknatıstaki çatlak önemsiz , mıknatıs probleminde devir kontrolü yapılamadığı için motor ani hızlanma yapar. kömür takarken kömürün emniyet tırnakları var onları açmanız lazım. açmadı iseniz kömür sıkışır yine kollektöre temas etmez. birde kömür değişimi sonrası kollektör ark taşı veya zımpara ile çalıştırılıp mutlaka temizlenmeli

İlginiz için teşekkür ederim. Takmadan önce kollektörü keçe ile parlattım. Kömürün emniyet tırnağı yoktu. Yay kömürü kollektöre iyi dayayacak kadar gerildi Hatta siz şimdi söyledikten sonra kollektörün görünen açık kısmı ile kömür arası ölçüm yaptım değer gösteriyor.

İyi akşamlar Arkadaşlar. 5083 Model Arçelik marka çamaşır makinam çalışırken özellikle sıkma esnasında ark sesi yapıyordu. Söktüğümde kömürleri bitmişti ve değiştirdim. Tekrar taktım denemek için çalıştırdım bi süre çalıştı sonra sıkma yaparken yine ark sesi geldi devri baya düştü ve sonrasında motor çalışmadı. Su alıyor fakat motor dönmüyor. Motoru tekrar söktüğümde tako mıknatısının çatlak olduğunu gördüm. Sorun bu mıknatısta mı. Ayrıca tako bobinin de de problem olabilir mi. Bobinin sağlamlık kontrolü ohm metre ile yaptığımızda değer veriyor mu. Ölçtüğümde 90 ohm gibi bir değer veriyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
MAtorun sargi uclarini birde komur uclarini avometre ile yokla bak gosteriyormu.

Sorun tako mıknatısını değiştirdikten sonra düzeldi. İlginiz için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri