Arçelik 4710AA Kapasitör Bağlantısı

Poyrito

Üye
Arkadaşlar Klima motorum sıcakta dönüyor. Ancak soğuk kısma getirince fan duruyor ama motor çalışmaya devam ediyor.
Sanırım bağlantılarda hata var. Kapasitörü de değiştirdim. Ancak bağlantılarından emin değilim. Yardımcı olabilir misiniz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu cihaz yeni monte olduysa ic ve dis unite kablo baglantisi yanlis yapilmistir.

Serkan beyin dediği gibi yeni montaj yapmışsanız 4 yollu ve fan sinyallerini ters girmişsiniz, yerlerini değiştirin problem çözülecektir. Dış ünitedeki 4 ve 5 numaralı klemensteki kabloların yerlerini değiştirin.

Serkan beyin dediği gibi yeni montaj yapmışsanız 4 yollu ve fan sinyallerini ters girmişsiniz, yerlerini değiştirin problem çözülecektir. Dış ünitedeki 4 ve 5 numaralı klemensteki kabloların yerlerini değiştirin.

Hocam peki Harm yazan yere 1 , Fan yazan yere 1 , C yazan yere 4 adet kablo girecek doğru mudur?
Akşam eve gidince bağlantı resimlerini atsam çözebilir miyiz sizce.

Doğru evet ama sizin probleminiz kapasitörle alakalı değil çünkü ısıtmada dış fan dönüyor demişsiniz. Kapasitörde sorun olsa ne ısıtmada ne soğutmada fan dönmez.
Halledilemeyecek bir problem gibi durmuyor bu arada, çözülür sıkıntı yok rahat olun.

Doğru evet ama sizin probleminiz kapasitörle alakalı değil çünkü ısıtmada dış fan dönüyor demişsiniz. Kapasitörde sorun olsa ne ısıtmada ne soğutmada fan dönmez.
Halledilemeyecek bir problem gibi durmuyor bu arada, çözülür sıkıntı yok rahat olun.
Hocam bağlayıp gittiler.
Hiç tecrübem yok.
Bana basit bir şekilde Arçelik klimalarda ya da genel olarak klimalarda iç üniteden çıkışı dış üniteye nasıl bağlamamız gereken bir şema var mıdır?
İkinci olarakta hangi kablo kapasitöre girecek hangi tarafına girecek bir şema var mıdır?
Kendim yapmak istiyorum.
Kapasitörü 35 TL'ye aldım. Klimacılar 150-250 TL arası fiyat çektiler hocam.

Tüm şema dış ünitenizin kablo bağlantısının yapıldığı kapağın altında olmalı.

Açıp bakarmısınız ve varsa şema resimleyip buraya ekler misiniz?

Hocam bağlayıp gittiler.
Hiç tecrübem yok.
Bana basit bir şekilde Arçelik klimalarda ya da genel olarak klimalarda iç üniteden çıkışı dış üniteye nasıl bağlamamız gereken bir şema var mıdır?
İkinci olarakta hangi kablo kapasitöre girecek hangi tarafına girecek bir şema var mıdır?
Kendim yapmak istiyorum.
Kapasitörü 35 TL'ye aldım. Klimacılar 150-250 TL arası fiyat çektiler hocam.

Kapasitör bağlantısının sabit bir şeması yok kompresörden gelen kablolar C S R uclarıdır, bunlar eğer belli değilse ölçülerek bulunur, ilgili soketlere takılır. Ama bakın ben size kapasitörünüzde soru yok diyorum sizin anlattığınız durumla kapasitörün bir alakası yok. Kapasitörünüz sıkıntılı olsa ısıtmada fan dönüp, soğutmada durmaz. Arızalı kapasitör fanı hiçbir şekilde kaldırmaz.
Sizin ilk yazdığınız soruda soğutmada modunda fan dönmüyor, ısıtma modunda dönüyor demiştiniz. Bunu ben size izah edeyim.
- Soğutma modunda iç ünite kartı, dış ünite 4 yollu bobininin besleme aldığı klemense faz göndermez, dolayısı ile bobin açmaz ve klima soğutmada çalışır.
- Isıtma modunda iç ünite kartı, dış ünite 4 yollu bobininin beslemesine faz gönderir ve bobin açar, klima ters çevrimle ısıtma modunda çalışır.
Şimdi sizin klimada yapılan hatayı anlatayım. Montaj yapan arkadaşlar 4 yollu besleme kablosunu, dış ünite fan besleme klemensine takmışlar. Isıtma modunda faz geldiği için fan dönüyor, soğutma modunda faz gelmediği için dönmüyor.
Sizin yapmanız gereken şey dış ünitede kabloların girdiği kapağı söküp 4 numaralı klemensteki kabloyu 5 e, 5 numaralı klemensteki kabloyu da 4 e takmak. Sorun çözülecektir.
Bu arada siz kapasitörü değiştirdikten sonrada aynı hatayı mı aldınız yoksa hiç mi çalışmadı, eğer hiç çalışmamışsa bağlantıyı yanlış yapmış olma ihtimaliniz yüksek. Bunun çözümü için bir adet ohm ölçme özellikli ölçü aleti ve de dış ünitedeki tüm kabloları görebileceğimiz şekilde fotoğrafa ihtiyacımız var.

Son düzenleme:
Kapasitör bağlantısının sabit bir şeması yok kompresörden gelen kablolar C S R uclarıdır, bunlar eğer belli değilse ölçülerek bulunur, ilgili soketlere takılır. Ama bakın ben size kapasitörünüzde soru yok diyorum sizin anlattığınız durumla kapasitörün bir alakası yok. Kapasitörünüz sıkıntılı olsa ısıtmada fan dönüp, soğutmada durmaz. Arızalı kapasitör fanı hiçbir şekilde kaldırmaz.
Sizin ilk yazdığınız soruda soğutmada modunda fan dönmüyor, ısıtma modunda dönüyor demiştiniz. Bunu ben size izah edeyim.
- Soğutma modunda iç ünite kartı, dış ünite 4 yollu bobininin besleme aldığı klemense faz göndermez, dolayısı ile bobin açmaz ve klima soğutmada çalışır.
- Isıtma modunda iç ünite kartı, dış ünite 4 yollu bobininin beslemesine faz gönderir ve bobin açar, klima ters çevrimle ısıtma modunda çalışır.
Şimdi sizin klimada yapılan hatayı anlatayım. Montaj yapan arkadaşlar 4 yollu besleme kablosunu, dış ünite fan besleme klemensine takmışlar. Isıtma modunda faz geldiği için fan dönüyor, soğutma modunda faz gelmediği için dönmüyor.
Sizin yapmanız gereken şey dış ünitede kabloların girdiği kapağı söküp 4 numaralı klemensteki kabloyu 5 e, 5 numaralı klemensteki kabloyu da 4 e takmak. Sorun çözülecektir.
Bu arada siz kapasitörü değiştirdikten sonrada aynı hatayı mı aldınız yoksa hiç mi çalışmadı, eğer hiç çalışmamışsa bağlantıyı yanlış yapmış olma ihtimaliniz yüksek. Bunun çözümü için bir adet ohm ölçme özellikli ölçü aleti ve de dış ünitedeki tüm kabloları görebileceğimiz şekilde fotoğrafa ihtiyacımız var.
Hocam emeğin için çok teşekkür ederim. Bunları okuyarak kendim bağlantı yapmayı deneyeceğim.
Yalnız yeni bir sorunum var. Başka bir elektrikçi geldi ve bu sefer ne oluyor biliyor musunuz.
Klimayı fişe taktığım an dış fan dönmeye başlıyor. Ne zaman fişten çekersem o zaman duruyor.
Adam dedi ki şimdilik böyle kullan. Klimayı kapatınca direk fişten çek dedi.
Bunun için hangi kablonun yerini değiştirmem gerekecek :)

Rica ederim ne demek. Dış fanın sürekli çalışması anormal bir durum özellikle ısıtmada büyük sıkıntılar çıkarır. Yüksek ihtimalle sinyal bağlantıları hatalı. İç ünitenin filtrelerini temizlemek için açılan kapağını açın, sağ tarafta tek vidalı küçük bir kapak daha olur onu sökün, kabloların klemense giriş yerlerinin fotoğrafını çekin, dış ünitenin de boru bağlantılarının üstünde tek vidalı kapak olur onuda sökün. Her iki klemens bağlantılarını fotoğrafa bakarak kontrol edin hangi renk nereye bağlanmış, hata var mı? iç ünitede diyelim kahverengi kablo 1. klemense girmiş, dış ünitede de kahverengi 1. klemenste olması lazım hepsi bu şekilde eşleşmiş olacak. Eğer hata yoksa kartta sıkıntı var. ***@*** ulaşın baştan sona detaylı vidyo cekip atayım size.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,949
Son üye
mrterenky_

Yeni konular

Geri