Arçelik 3340 S kazan burcu

3340 S çamaşır makinesi sıkma anında gürültü çıkarıyordu,sıkmaya başlarkenki kalkış anında makine kendini yere vururcasına sallanıyordu, kazan ve tamburu söktüm, bilyaları bozulmuş, amortisörlerin içindeki contalar erimiş boşluk yapmış,

bilya, keçe ve amortisörleri sipariş ettim.

asıl sorun keçe nin sarı burcu aşınmış, burcun yenisini bulabilirmiyim, tornacılar yapar mı.
yoksa çelik kazan mı almalıyım. İstanbul da nerede bulabilirim.

şimdiden tşk.ler.

biz tornacıya 15 tl ye yaptırıyoruz. aşınma az ise üzerinde torna yaparak çapı 24 e düşürebilir. bu durumda 24*50*10 keçe kullanırsınız. aşınma fazla ise 3-4mm tornada alır üzerine yeni yüzük geçirir onuda 25 e tornalar. yani iş tornacı işi. yada hurdacıdan sağlam tamburlu hurda makina söküp ondan alacaksınız. sağlam tambur tornacının yaptığından daha sağlıklıdır

3340 S çamaşır makinesi sıkma anında gürültü çıkarıyordu,sıkmaya başlarkenki kalkış anında makine kendini yere vururcasına sallanıyordu, kazan ve tamburu söktüm, bilyaları bozulmuş, amortisörlerin içindeki contalar erimiş boşluk yapmış,

bilya, keçe ve amortisörleri sipariş ettim.

asıl sorun keçe nin sarı burcu aşınmış, burcun yenisini bulabilirmiyim, tornacılar yapar mı.
yoksa çelik kazan mı almalıyım. İstanbul da nerede bulabilirim.

şimdiden tşk.ler.

biz tornacıya 15 tl ye yaptırıyoruz. aşınma az ise üzerinde torna yaparak çapı 24 e düşürebilir. bu durumda 24*50*10 keçe kullanırsınız. aşınma fazla ise 3-4mm tornada alır üzerine yeni yüzük geçirir onuda 25 e tornalar. yani iş tornacı işi. yada hurdacıdan sağlam tamburlu hurda makina söküp ondan alacaksınız. sağlam tambur tornacının yaptığından daha sağlıklıdır

teşekkürler sayın kanyak

Bu gün malzemeciye gittim. orada tambur un yenisi 95 tl dedi. biz konuyu konuşurken o sırada malzeme almaya gelen tamirci bir arkadaş bende çıkması var dedi. arabası ile beraber yerine gittik baktık. çıkma olduğu halde benim eski tamburdan daha yeni imiş. onu 25 tl ye aldım.

benim eski tamburun burç ta hasar olduğu gibi, mil dede paslanma neticesinde erime olmuş.
durumu böylelikle halletmiş oldum.

plastik kazanın iç kesimleri ve rezistans ta kireçlenmiş, onlarıda bir güzel temizledim.sıfır makine gibi oldu.

Usta arkadaş a 14 yıllık makine demiştim motor un rulman ve kömürlerini değiştirdinmi diye sordu,
değiştirmedim deyince yakında biter dedi.

Hayırlısı artık bitince onlarıda değiştiririz.

1PvXEN.jpg

eskisi perdesiz körük tü, siparişte perdeli körük göndermişler.

makine sıkma esnasında yalpa sırasında arada ses yapıyor.

1PvXEN.jpg

eskisi perdesiz körük tü, siparişte perdeli körük göndermişler.

makine sıkma esnasında yalpa sırasında arada ses yapıyor.

körükte su tahliye deliği perdenin tam karşısında olduğu için, körüğün perdeli kısmı üst kısma delik alt kısma gelecek şekilde takıldı.

rulman ve yatağında sorun yok.elle çevrildiğinde de yapmıyor.sıkma esnasında yalpadan kaynaklı sol üstten ses geliyor.

ama ses neden yapıyor çözemedim.

orjinal körük sürtme yapmaması lazım. muhtemelen aldığınız yan sanayidir. kalıp hatasından dolayı yan sanayi körükler en ufak esnemede sürtme yapabiliyor. sürten yerine tespit edip parmağınızla dışa doğru biraz ittirerek sürtmesine engel olabilirsiniz

yeni taktığın tanburun ön kısmında da eğrilik olabilir, tanburu elinle çevirerek lastiğe sürten yeri varmı diye kontrol et. Eğer varsa, tamburun o kısmına 5-6 cm kalınlığında bir tahta parçası dayayarak çekiçle içeri doğru vurarak düzelt.

yeni taktığın tanburun ön kısmında da eğrilik olabilir, tanburu elinle çevirerek lastiğe sürten yeri varmı diye kontrol et. Eğer varsa, tamburun o kısmına 5-6 cm kalınlığında bir tahta parçası dayayarak çekiçle içeri doğru vurarak düzelt.

eğrilik falan hiç bir şey yok.
eski körük te yukardaki resimde işaret ettiğim perdeli olan kısım yoktu.
tekrar söküp kontrol edeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri