Anfi tadilatı için destek

djmuco

Üye
herkese selam arkadaşlar Resimlerde görünen d sınıf 100w subwoofer anfisi var stereo giriş mono çıkışlı ben bu anfiye bir potans koyarak bas sesi için ses frekansını değiştirebilirmiyim şayet sabit bir düşük frekansta ses çıkışı var .

Ekli dosyalar

• IMG_20230305_141234.jpg
    IMG_20230305_141234.jpg
    198.9 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20230305_141227.jpg
    IMG_20230305_141227.jpg
    232.1 KB · Görüntüleme: 20
herkese selam arkadaşlar Resimlerde görünen d sınıf 100w subwoofer anfisi var stereo giriş mono çıkışlı ben bu anfiye bir potans koyarak bas sesi için ses frekansını değiştirebilirmiyim şayet sabit bir düşük frekansta ses çıkışı var .
Sanırım sormak istediğiniz ile sorunuz farklı,
1. "ses frekansını değiştirebilirmiyim", hayır, gelen sesin frekansını değiştirmek çok farklı bir şey.
2. Siz, belirli bir frekanısn genliğini (yani ses şiddetini) azaltıp arttırmak istiyorsanız equaliser kullanmanız gerekir.
3. Filitre frekansını değiştirmekten bahsediyorsanız, Parametrik Equaliser kullanmanız gerekir, ayarlamak istediğiniz "filitre frekansını", bant genişliğini "Q", ve seviyesini üç ayrı potansiyometre ile ayarlayabilirsiniz.

Sanırım sormak istediğiniz ile sorunuz farklı,
1. "ses frekansını değiştirebilirmiyim", hayır, gelen sesin frekansını değiştirmek çok farklı bir şey.
2. Siz, belirli bir frekanısn genliğini (yani ses şiddetini) azaltıp arttırmak istiyorsanız equaliser kullanmanız gerekir.
3. Filitre frekansını değiştirmekten bahsediyorsanız, Parametrik Equaliser kullanmanız gerekir, ayarlamak istediğiniz "filitre frekansını", bant genişliğini "Q", ve seviyesini üç ayrı potansiyometre ile ayarlayabilirsiniz.
Amfi subwoofer anfisi yani normal stereo bir sesi anfiye girdiğinizde ses filitrelenmiş (tahminim 80hz civarı) çıkıyor. Ben bu sese müdahale edip örenk veriyorum normal seden filitrelenmiş ses potans yolu ile veyahut bir anahtarlama ile geçiş yapabilirmiyim

Amfi subwoofer anfisi yani normal stereo bir sesi anfiye girdiğinizde ses filitrelenmiş (tahminim 80hz civarı) çıkıyor. Ben bu sese müdahale edip örenk veriyorum normal seden filitrelenmiş ses potans yolu ile veyahut bir anahtarlama ile geçiş yapabilirmiyim
Tabi, kullandığınız ampli içinde filtre devresi varsa, amplinin girişine stereo potansiyometre kullanarak (sadece bu frekanstaki) ses seviyesini kontrol edebilirsiniz.
Aslında daha güzel bir sonuç isterseniz Equaliser kullanabilirsiniz, o zaman kabinden gelen vibrasyon sesi dahil, bas (ve tiz) seslerin seviyesini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz..
Ayrıce bu işe meraklı iseniz , başlangıç olarak bir Audio Sinyal Generator ve Mini bir Osilaskop alabilirsiniz. İkincisi pahalı gelirse, sonraya bırakın, ama iyi bir ölçü aletinizin olmasında fayda var.
Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri