Alternatör Enerjisinin Şebekeye Nakli

Değerli arkadaşım.Enerji üretimi ( 10 kva dan sonra ),ciddi prosedürleri olan bir iştir.Enerji
Bakanlığından proje geçirilmesi gerekir.Biraz değil,bayağı bilgi eksikliğiniz var.Kendi başınızı
ve başkasının başını derde sokmadan,bir Elektrik Mühendisinden yardım almanızda yarar var.Konu,35 lik 50 lik kablo konusu değildir.

İyi Günler;
Bu yazıda geçen,Enerji üretimi ( 10 kva dan sonra ),ciddi prosedürleri olan bir iştir.Enerji Bakanlığından proje geçirilmesi gerekir. hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?
Şebekeye paralel bağlanmak için değil de,kendi ihtiyacımız için kullandığımız jeneratörler de,nasıl bir prosedür var?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
4x10 mm2 minimum kablo kesiti. yüzdelik gerilim düşümü %3.56 normalde %5 in altında olması gerekir ve bu değer normaldir.

saygılar...

Jeneratörü bulunan tüm kullanıcılar,Enerji Bakanlığından proje geçirmek zorundadır.İlgili
mevzuat ve prosedür ektedir.

Ekli dosyalar

• İmdat gurupları.pdf
    31.5 KB · Görüntüleme: 22
  • İMDAT JENERATÖRÜ BAŞVURU DOSYASI İÇERİĞ İ.doc
    14.5 KB · Görüntüleme: 19
Teşekkür ederim Fahri Bey,
Bu durum,elektrik kurumuna elektrik satmak amaçlı değil de,kendi ihtiyacını karşılamak için elektrik üreten işletmeler için de geçerli midir?
Bir de bu ruhsatın,bir defaya mahsus veya sürekli bir masrafı var mıdır?

Jeneratör kullanıcılarının tamamının bu prosedürü yerine getirmek zorunluluğu var.Satış için
başka prosedürler de gerekli.400 kva için 5000-6000 tl masrafı var.Güç arttıkça bu rakam ar-
tıyor.Şimdilik başka masraf yok.Ancak,kuşlar kafese girdikten sonra ne olur kimse bilemez !
Enerji sayacı istemelerinden,ileride,jeneratörün ürettiği enerjiden istihsal vergisi alabilirler
gibi bir izlenimim var.Şimdilik ruhsat yenileme bedeli ödenmemekle birlikte,ileride böyle bir
talepte bulunulableceğini de tahmin ediyorum.

Anladım,çok teşekkür ederim.
İleride para alınabilir dediniz ya,ben zaten istanbul'da çalışmaya başladığımda,jeneratörün çalışma saatine göre para ödenmemsine şaşırmıştım.Çünkü kocaeli de staj yaptığım bir işletmede,jeneratör çalışma saati başına belediyeye ücret ödendiğini söylemişlerdi.Sebep olarak ta,çıkan egzost gazlarının çevreyi kirletmesini göstermişlerdi.

eğer burda ki arkadaşların size sağlıklı şekilde yardımcı olmasını istiyorsanız ,sağlıklı ve tam bilgi vermeniz gerekir , ayrıca fahri bey gayet haklı ,enerji üretmek ciddi prosedürleri olan kapsamlı bir iştir, izinler alındı diyorsunuz ozaman bırakın bu şebekeye bağlanma işi ile gerekli izni proje ile alan teknik birimdeki arkadaş ilgilensin.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri