Alternatör Enerjisinin Şebekeye Nakli

twilight

Üye
Selamlar Değerli arkadaslar,
Formu inceledim , farklı başlıklar altında değişik yada benzer bilgiler mevcut lakin kendi ihtiyacıma tam olarak bir cevap bulamadım...
Söyleki;
Elimde 3 faz 32 kW (cos Q = 0.8, S = 40 kVA ) aktif gücüne sahip Alternatör var...
Alternatörün ürettiği enerjinin yaklaşık 90 metre mesafedeki Şebeke bağlantı noktasına yer altından taşınması lazım...
Bu konuda , gerek kablo kesit seçimi & gerilim düşümü hesabı (formül halinde verebilirseniz) gerekse kullanılacak kesici seçimi noktalarında yardımcı olabilirseniz sevinirim,
Simdiden tesekkur ederim,

Saygılarımla

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
40 KVA'lık jeneratörü,şebekeyle paralel çalıştırmayımı düşünüyorsunuz ?Neden böyle bir
kullanım düşünüyorsunuz ?Transfer gibi bir bağlantı düşünüyor iseniz,3 x 35 + 16 mm2
kablo yeterlidir.

40 KVA'lık jeneratörü,şebekeyle paralel çalıştırmayımı düşünüyorsunuz ?Neden böyle bir
kullanım düşünüyorsunuz ?Transfer gibi bir bağlantı düşünüyor iseniz,3 x 35 + 16 mm2
kablo yeterlidir.

sayın fahri yetiş,
Oncelikle tesekkur ederim,
Biraz bilgi eksikligi var , söyleki; dizel jeneratör algılandı sanırsam lakin alternatör , yani mil tahriki ile enerji üretimi ama dizel degil...
Ayrıca , forumdaki tablolara göre 3 x 35 + 16 mm2 , toprak altında 155 A tasıma kapasitesine sahip , sizce cok degil mi? zira güç 32 kW ...mesafe yak. 90 m...
Förmül bazlı bilgi verirseniz makbule gecer,
Simdiden tesekkurler...

SAYGILARIMLA

Formül, % e = 0,0124 x L x N / s tir.L, metre olarak mesafe,N,kw olarak güç, s, kesittir.
Hangi gaye ile kullanacağınızı bilmediğim için,% e yi 1,5 olarak hesaplamıştım.%Gerilim düşü-
münü daha yüksek alırsanız kesit daha da düşer.

Formül, % e = 0,0124 x L x N / s tir.L, metre olarak mesafe,N,kw olarak güç, s, kesittir.
Hangi gaye ile kullanacağınızı bilmediğim için,% e yi 1,5 olarak hesaplamıştım.%Gerilim düşü-
münü daha yüksek alırsanız kesit daha da düşer.

Sayın fahri yetiş,
Verdiginiz bilgi icin tesekkur ederim, gayem enerji üretimi ve şebekeye nakli, senkronizasyon da var yani...lakin su asamada takıldıgım nokta kablolama kısmı, gerilim dusumu sanırsam %3 alınacak , ayrıca kablolama ile ilgili daha detaylı bilgi veriseniz, yani kablo secimi turu, cinsi ...vb...biraz uzak oldugum bir alan ama tum detaylarıyla bilmem gerekiyor...
Yardımcı olursanız sevinirim,

Saygılarımla...

Değerli arkadaşım.Enerji üretimi ( 10 kva dan sonra ),ciddi prosedürleri olan bir iştir.Enerji
Bakanlığından proje geçirilmesi gerekir.Biraz değil,bayağı bilgi eksikliğiniz var.Kendi başınızı
ve başkasının başını derde sokmadan,bir Elektrik Mühendisinden yardım almanızda yarar var.Konu,35 lik 50 lik kablo konusu değildir.

Değerli arkadaşım.Enerji üretimi ( 10 kva dan sonra ),ciddi prosedürleri olan bir iştir.Enerji
Bakanlığından proje geçirilmesi gerekir.Biraz değil,bayağı bilgi eksikliğiniz var.Kendi başınızı
ve başkasının başını derde sokmadan,bir Elektrik Mühendisinden yardım almanızda yarar var.Konu,35 lik 50 lik kablo konusu değildir.

Sayın fahri yetis,

Bilgi vermemem, gerekli izinlerin alınmadıgını ve projenin kapsamsız oldugunu gostermez bey efendi, kucuk bir bolumu ile ilgili dusuncemin dogrulugunu arastırmak istedim...ilginize tesekkur eder saygılarımı sunarım...

Sayın twiling zannediyorum elinizdeki alternatör olarak isimlendiğiniz cihaz rüzgar türbini, yanılmıyorsam bunu sisteme on-grid bağlamak istiyorsunuz. Tahminim doğru ise size yardımcı olabilirim.

sayın mehmetkumru rüzgar türbini ile ilgili çalışmanız ve bilgileriniz varsa paylaşırsanız memnun oluruz. rüzgar türbini alternatörünü senkronlayıp direkmi bağlıyorsunuz. şebekeye...

sayın mehmet kumru bu sistemle ilgili bilgi warsa elinizde bizimle paylaşırmısınız ayrıca tedaşın bu sisteme ne cevap verdiğini söyleyebilrimisnz ya da ne kadarına izin verdiğini detaylarıyla anlatım şemasıyla verirseniz sevinirim...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri