Alpek Kabloda Kesit Hesabı

redeko

Üye
Arkadaşlar Merhaba,

Aranıza yeni katılıyorum, hatam olursa bağışlayın lütfen.

Şebekeden 7500 mt. uzaklıkta 1500 watt gücünde bir panoyu alçak gerilim alpek kablo ile trifaze olarak beslemek istiyorum. Hem kablo kesitinin uygun çıkması, hem de orta gerilime geçmemek için hat başına 380/750 volt trafo ile hat sonuna 750/380 volt trafo planlıyorum. Yaptığım hesapta kablo kesiti enerji kaybına göre 18 mm2 çıkıyor, bu kesiti 25 mm2 kabul edip gerilim düşümü hesabı yaptığımda % 2.3 elde ediyorum. Dolayısiyle, gerilim düşümü % 5'den küçük olduğu için 3x25/35 mm2 alpek kablo uygun gözüküyor. Sahada yapılacak uygulamada bu kablo yeterli olur mu?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hesabınız doğru. Hesaplar sahada uygulamak için yapılırlar :)

380/750 ve 750/380 V trafo fiyatı nedir ve satan firma bilgisini verirmisiniz?

Ankara'da ÖZGÜNEY Trafo imalat yapıyor. Tel : 2670156 (Nur Gümüş)

bilgi paylaşmaktan sakınma

anlamadığım bukadar maliyet var çalışacaka güç 1500w arkadaşım sen tarafoyla uğraşacağına git güneş ısısından faydalan bedava elektirik al otarafolara harcayağın paranın hepsiyle güneş paneli kur elktiriğisat budaha karlı

cevaplarsan sevinirim

gönül isterdiki enerji sonsuz olsun

oseni toprakla bitirmeden sen onu toprakla köm gitsin

yasda kaç hiç buişleuğraşma

elektirik iyide birde görünse nasıl bir canavar

yada rüzgar değirmeni kur olduğun yer müsaitse

yada rüzgar değirmeni kur olduğun yer müsaitse yada

ensonunda on mesaj yaptım

teşekkür ederim

olamdıki böyle

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar Merhaba,

Aranıza yeni katılıyorum, hatam olursa bağışlayın lütfen.

Şebekeden 7500 mt. uzaklıkta 1500 watt gücünde bir panoyu alçak gerilim alpek kablo ile trifaze olarak beslemek istiyorum. Hem kablo kesitinin uygun çıkması, hem de orta gerilime geçmemek için hat başına 380/750 volt trafo ile hat sonuna 750/380 volt trafo planlıyorum. Yaptığım hesapta kablo kesiti enerji kaybına göre 18 mm2 çıkıyor, bu kesiti 25 mm2 kabul edip gerilim düşümü hesabı yaptığımda % 2.3 elde ediyorum. Dolayısiyle, gerilim düşümü % 5'den küçük olduğu için 3x25/35 mm2 alpek kablo uygun gözüküyor. Sahada yapılacak uygulamada bu kablo yeterli olur mu?

sn arkadasim
hesabi nasil yaptigini da formullerle bildirirmisin lutfen
tesekkurler

redeko sen ne yapıyon ya yeğenim.1500 w pano besliyecen dimi.hepsi 1500 watt yani.tüm yük 1500 watt.aman allahım.vede 3*35 kablo ile.(ayrıca bu kablonun reklamı değil dimi)kablo kesiti yetmez ya alpek kablonun 3*50 daha uygun derim.ya beni deli etmeyin ya.1500/380=3.94 amper eder.4 amper akım ve 7.5 km uzaklığa 3*35 kablo seçiyon.aferin sana.

merhaba ben bu hesapların nasıl yapıldığını hiç bilmiyorum.zahmet olmazsa biri açıklayabilir mi:eek:

Arkadaşlar merhaba
Biz enerjiyi şebekeden alıp ( Trafo çıkışından değil) 1300 metre uzaklıktaki 15 kw lık 3 faz bir motor besleyecez burada kullanılacak alpek kablonun kesiti ne olmalıdır.

Arkadaşlar merhaba
Biz enerjiyi şebekeden alıp ( Trafo çıkışından değil) 1300 metre uzaklıktaki 15 kw lık 3 faz bir motor besleyecez burada kullanılacak alpek kablonun kesiti ne olmalıdır.

1300 metre mesafeye alçak gerilim kablosu ile besleme verilmez.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri