aktif güç kompanzeyi bozarmı

bencil

Üye
normal bir kompanze panoya ekstradan 10 000 w aktif bir cihaz bağlarsanız ne gibi sıkıntı olur..kompanze bozulurmu yada işletme cezaya girermi

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Aktif arttıkça cos fi değeri yukarı çıkar, iyileşir. Akım trafo oranlarının, kablo kesitlerinin yeterli olması gerekir.

sadece akım trafosunu ve kablo kesitini yükseltirsek kompanze sistemine istediğimiz kadar aktif cihaz bağlayabilirmiyiz

Evet, kurulu güç sınırınızı aşmamak kaydı ile, ki muhtemelen kablo altyapınızda buna göre çekilmiştir.

sn dinamik benim de size bir sorum olacak,işletme sürekli sözleşme gücünü aşarsa ne olur.İşletmenin gücü 48 kw tüketilen aylık ortalama 70 kw elektrik kurmundan ihtar da gelmemiş cezada

Fakat kompanzasyon kondansatörlerinizin gücü düşük seçilmiş ise endüktif gitme olasılığda mevcuttur.

sn dinamik benim de size bir sorum olacak,işletme sürekli sözleşme gücünü aşarsa ne olur.İşletmenin gücü 48 kw tüketilen aylık ortalama 70 kw elektrik kurmundan ihtar da gelmemiş cezada

Bu konuda forum içinde ihtar geleceğine dair bir mesaj okumuştum, başka bilgiler ve yönetmelikler de var, bakınız. Yapısal olarak kablo, sigorta vs uygun mu onu kontrol etmenizde fayda var.

Aktif arttıkça cos fi değeri yukarı çıkar, iyileşir. Akım trafo oranlarının, kablo kesitlerinin yeterli olması gerekir.

Aktif güç arttıkça, cosinusfi değeri yukarı mı çıkıyor? Anladığım kadarıyla, söylemek istediğiniz şeyi doğru ifade edemediniz.Aktif güç arttıkça cosinüsfi değeri değişmez ki.
Sanırım kastınız, aktif güç arttıkça, Reaktif/aktif oranının aşağı düşmesidir değil mi ?

Hayır gayet doğru anlatmışım:) Cos fi = W / KVA, reaktif sabitken watt değerini artırırsanız KVA da büyür ancak kVA nın reaktif bileşeni (kva^2= watt^2+kvar^2) sabit kaldığından Watt değerinin büyüme oranında büyümez. Son söylediğinizde doğrudur..

Hayır gayet doğru anlatmışım:) Cos fi = W / KVA, reaktif sabitken watt değerini artırırsanız KVA da büyür ancak kVA nın reaktif bileşeni (kva^2= watt^2+kvar^2) sabit kaldığından Watt değerinin büyüme oranında büyümez. Son söylediğinizde doğrudur..

Sayın dinamik.
Polemik çıkarmak amacında değilim. Yanlış çıkarma ya da ben daha çok biliyorum havasında da değilim. Baştan bunu belirteyim ki, yanlış anlaşılmasın. Sadece öğrenmenin peşindeyim.
Siz önceki mesajınızda, aktif güç artarsa cosinüs fi değeri de artar demiştiniz.
Verdiğiniz formülde, cosfi= W / KVA demişsiniz. Zaten P=UxIxcosfi olduğundan, UxI da KVA olduğundan, evet cosfi = W / KVA olmasa da( birim açısından birisi kilo olursa ters olur) Cosfi = KW / KVA ya da cosfi = W / VA ifadesine katılıyorum.
Sizin de belirttiğiniz gibi reaktif sabitken, watt değerini artırırsanız, KVA da otomatikman büyür. Zaten Kva görünür güç olduğundan haliyle aktif büyüyünce, Görünür güç , yani birimi KVA ya da VA olan güç büyür. Bunda hemfikiriz. Benim itirazım, watt büyüdükçe VA nın büyümesi değil, cosinüsfinin artması ya da azalmasıdır. Cosinüsfi değerinin çekilen aktif güçle hiç bir alakası olmadığı kanaatindeyim. aktif değiştiğinde, görünen cosfi değil, belirttiğiniz gibi kva dır yani görünür güçtür.
Konuya hakim birisi olduğunuzu bildiğim için, bir kafa karışıklığı ya da yanlış ifade etme olarak değerlendirdim. İkimizden birisi bir yanlış söylemde bulunuyoruz. Bensem eksik bilgimi ben tamamlayayım diye bu kadar üstünde duruyorum. Bu açıklamamda hatalı bir söylem varsa ve bunu düzeltmeme yardımcı olursanız, kendim adına olumlu bir gelişme olacağından, size teşekkürü borç bilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri