Aklımdaki Ufak Hobi Projesi

yedinumara

Üye
selamlar, aklımda ufak bi proje var hayata geçirmemde yardımcı olursanız çok sevinirim.

elimde şunlar var;

5v 100mA x 4 adet güneş paneli
8v 100mA x 1 adet güneş paneli
7,4v 2200mAh model uçak pili x 2 adet
5-10 tane led lamba

bunlarla gündüz pili günışığı ile şarj edecek gece ise fotosel sayesinde kendiliğinden yanacak ledli bir aydınlatma yapmak istiyorum ev içerisinde. bununla ilgili birkaç sorum olacak.

ilki güneş panelleri seri mi bağlamalıyım parelel mi?
bahsi geçen pillerin voltajının yüksekliğinin ledlere zarar verme gibi bir durumu varsa uygun voltaja nasıl düşürürüm?
son sorumda fotoseli gece yanıp gündüz sönecek şekilde nasıl bağlamalıyım?

elektronik konusunda meraklı ancak doğrudürüst hiçbişey bilmeyen biriyim.. elim havya tutar basit işler yaparım, belki bu da basit ama yinede bilmeyince olmuyor işte..

yardımlarınızı bekliyorum.
saygılar

Dostum,bildiğim kadarıyla paneller hem sei hem de paralel bağlanabiliyor ama seri bağlamayı hiç denemedim. Paralel bağladığında ise hatırladığım kadarıyla iki panelin gerilim ve akımları toplanıyor olması gerek. Elinde 10 adet falan led varsa bunları seri bağlayarak ledlere zarar vermeden devreni kurabilirsin. ve devrenin gece çalışmasını istiyorsan seri bir ön dirençle ledlere paralel bir ldr (ışığa bağımlı direnç) kullanmalısın. ldr ışıkta direnci az olur. Ama şöyle bişey de var,elindeki pili bu şartlarda şarj edebilirmisin bilemiyorum,çünkü güneşten sağladığın enerji pilin akımına yetmiyor.

arkadaşlar panelleri elden çıkardım..
sadece yukarda bahsettiğim pillerle yapmak istiyorum şimdi..
7,4v ve 2200mah pil var demiştim. 5-6 parça ve 20şer cm şerit ledler kullanmayı düşünüyorum.. piller ne kadar dayanır sizce? gerekirse daha az led koyarım az bi aydınlatma yeter amacım olabildiğince uzun süre çalışmasını sağlamak.

Gerçekten güzel bir proje :) Ben de oyuncak arabama güneş pili takmıştım.

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Geri