Akilli Sarj cihazi kandirma hakkinda.

slash_1111

Üye
Merhaba.
Arkadaşlar araç aküsünü uzun süre sarj etmek istiyorum ancak sarj cihazı sarj tamamlanınca kendisini kapatiyor. Sarj cihazını sürekli sarj etmesi icin kandırmanın bir yolu var mı acaba? Aku 12 volt 55 amper sarj chazi da 3 amper civari.
Teşekkürler.

Merhaba.
Arkadaşlar araç aküsünü uzun süre sarj etmek istiyorum ancak sarj cihazı sarj tamamlanınca kendisini kapatiyor. Sarj cihazını sürekli sarj etmesi icin kandırmanın bir yolu var mı acaba? Aku 12 volt 55 amper sarj chazi da 3 amper civari.
Teşekkürler.
Aküyü fazla şarj etmek size birşey kazandırmaz. Yeterli şarj almıyorsa aküde sülfatlaşma başlamıştır. Onunda çözümü habire şarj etmek değil.

Bu bir bardağı su ile doldurduktan sonra halen su dökmeye benzer. Aslında bu bile değil, çünkü şarj cihazı güç (volt, akım) üretir, akü de ihtiyacı olanı alır ve kimyasal yöntemle depolar. Akü şarj oldukça şarj akımı gittikçe azalır ve bir noktada sıfıra yaklaşır. Akıllı şarj cihazları da şarj akımı mesela 30mA'e düşünce ve gerekli gerilim/volt değerine ulaşılınca şarjı keser (float-yüzdürme-bekletme durumu). Akü durduğu yerde bile iç direncinden dolayı güç kaybeder ve belli bir gerilimin altına düşünce cihaz yeniden şarj gücü vermeye başlar. Yani zorlayacak bir durum yok. Doymuş olan insana zorla yedirmek olur.;)

Akude sanırım az kullanılmaktadır kaynaklı sulfatlasma var bir gece sarjda kalırsa faydası olur diye düşünmüştüm, sonuçta redeesor şarjını da 16 volt 2.25 amper ile 15-16 saat yapmak gerekiyormuş.

Akude sanırım az kullanılmaktadır kaynaklı sulfatlasma var bir gece sarjda kalırsa faydası olur diye düşünmüştüm, sonuçta redeesor şarjını da 16 volt 2.25 amper ile 15-16 saat yapmak gerekiyormuş.
Sülfatlaşma varsa desülfatör cihazları var ya da tamir modlu şarj cihazları var onlarla tamir için denemek lazım. Aküyü sürekli şarjda tutarak sülfat kırılmaz.

Akünün kapasitesine ve şar seviyesine göre redresör şarj akımı ve süresi belirlenir. Sabit volt, sülfat kristallerini kıracak darbeli sabit akım gerekli. Yani uygun cihaz.

Akünün kapasitesine ve şar seviyesine göre redresör şarj akımı ve süresi belirlenir. Sabit volt, sülfat kristallerini kıracak darbeli sabit akım gerekli. Yani uygun cihaz.
Bulunduğum yerde redresor sarji yaptirabilecegim bir yer yok, kisa süreli bir iş olsa atlar gider yaptırır gelirim ama uzun saatler gerekiyormuş. Maal3sef Akıllı sarj cihazları aku kadar pahali çıktı. 16 volt 2.25 amperi kendi voltaj değerlerinden çıkardım. Bir hafta kullanilmadiginda 11,80 lere kadar dusebiliyor. Etrafta tv tamircisi falan da yok yakın değerlere sahip bir adaptör de bulamadım.

Zorla yedirirsek Türk balkonu olur fena mı?
1675524650272.jpeg

o pek şikayet etmiyor ama. şimdi ben kendi balkonumu genişletmek için börek pişiriyorum. elimdeki amcanın kıvamına gelmem için çoook çalışmam lazım.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,947
Son üye
aleynasari

Yeni konular

Geri