Akım trafosu gücü ile ilgili

Öncelikle Tossun arkadaşıma cevap vermek istiyorum. 3 akım trafosu yerine 2 akım trafosu kullanmak demişsiniz. Burada trafolar sayaça bağlanacağından buna Teiaş izin verir mi? Diğer bir merak ettiğim ise 2 adet akım trafosu kullandığımda diyelimki a fazında kullanmadım. A fazı toprak arızalarında korumayı nasıl sağlayabilirim? Bunun çözümü nötr noktasına konulan akım trafosu olabilrmi?
Fahri bey sizin yorumunuza gelince 5/1 akım trafosu benimde üzerinde düşündüğüm birşey. YG akım trafolarımın çıkışına 5/1 akım trafosu koyarsam bütün sorun kalkacak gibi duruyor. Ancak karşıma yine teiaş engeli çıkarmı? çift trafoya ne der? bir ikincisi sayaçlar ve koruma rölelerimin 1 A e göre çalışabilirliği. Bunu bir araştırayım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Teiaş'ın böyle bir uygulamayı kabul etmeyeceğine KESİN inanıyorum.Yanılmıyorsam,sizin uyguladığınız bu proje,Ankara ELTEM TEK ten geçmiş olmalıdır.O projede bu husus atlan-
mış gözüküyor.Proje,hatalı onaylanmış olsa bile,5/1 akım trafolu uygulamayı kabul etmez-
ler.Akım trafolarının değiştirilmesinden başka çözüm yok.Kabak kimin başına patlar bilmiyo-
rum ama,günah keçisi,daima yüklenici olur.

Son düzenleme:
Sn Darma'nın bahsettiği olayın elektrik kurumu tarafından kabul edilebilirliği açısından ciddi şüphelerim var;
Akım trafomuzun gücü 5VA sekonder max akımı 5A olduğuna göre ;
Sekonder akımı 4A olduğu durumda gerilim düşüm ne olur ? kesiti 25mm² almama rağmen!!!
S=UxI
5=Ux4
U=1,25V sekonder devre voltajı (4A’de)
%e=100x 2x100xLxN / kxSxU²
%e=100x2x100x100x0,005 / 56x 25x1,25²
%e= 4,6
Burada N değerini koyarken S=P kabulü yaptım oysa birde kablonun bu kadar uzun mesafede kablonun endüktif reaktans etkiside var bu çıkan gerilim düşümü yüzdesini nerdeyse ikiye katlayacaktır. Bu kabul edilebilir bi değer midir! Ayrıca akım trafosu sekonder devresinin ulaşılabilir yerde olması yasak değilmi bir şekilde sekonder uçlar dışarıda kısa devre edilebilir böyle bir uygulamaya elektrik kurumu nasıl göz yumar bu konudaki yönetmelik detaylarını bilen arkadaşlar açıklama yaparsa memnun olurum.

Öncelikle Tossun arkadaşıma cevap vermek istiyorum. 3 akım trafosu yerine 2 akım trafosu kullanmak demişsiniz. Burada trafolar sayaça bağlanacağından buna Teiaş izin verir mi? Diğer bir merak ettiğim ise 2 adet akım trafosu kullandığımda diyelimki a fazında kullanmadım. A fazı toprak arızalarında korumayı nasıl sağlayabilirim? Bunun çözümü nötr noktasına konulan akım trafosu olabilrmi?
Fahri bey sizin yorumunuza gelince 5/1 akım trafosu benimde üzerinde düşündüğüm birşey. YG akım trafolarımın çıkışına 5/1 akım trafosu koyarsam bütün sorun kalkacak gibi duruyor. Ancak karşıma yine teiaş engeli çıkarmı? çift trafoya ne der? bir ikincisi sayaçlar ve koruma rölelerimin 1 A e göre çalışabilirliği. Bunu bir araştırayım.

Elektrik sayacında bağlantı şekli olarak eğer aron bağlanabilme olasılığı varsa akım ölçmesinde sorun olacağını düşünmüyorum. 1992 yılından beri kendi üretimimiz tüm cihazlarda aron bağlantı kullanıyoruz(trafo girişlerinde tabii).

En azından daha sayaçların siparişi verilmedi. Bu noktada tek umut verici kısım bu ancak sayaçlar ile de bu sorunun önüne geçebileceğimi sanmıyorum sadece sayaç gücünü düşük seçebilirim sanırım. Yoksa sayacın bu soruna bişekilde bağlantı vs. katkısı olmaz herhalde. Aron bağlantı diyorsunuz tossun bey ancak işin birde koruma kısmı var orada da aynı sorun karşımıza çıkacak bu noktada ne yapabiliriz ?

Sayaç yönetmeliği şunu söylüyor
4. madde / b /geçici madde 4

1) İletim sistemine ait trafo merkezlerine yüksek gerilim (66 kV, 154 kV veya 380 kV) hatlarıyla bağlı olan üretim tesislerine ait ölçüm noktaları, üretim tesislerinin grup yükseltici trafoların çıkış taraflarında yer alır. Bunun yanı sıra yüksek gerilim barasına start-up trafosunun bağlı olduğu durumlarda, ölçüm sistemine start-up trafosunun giriş tarafındaki ölçüm noktası da dahil edilir.

Bu şu demek oluyor biz ölçümü 34,5 kV tarafından yapamıyoruz sadece 154 kV tarafından yapabiliyoruz.

yine yönetmelik şöyle söylüyor...

154 kV veya 380 kV gerilim seviyesinden bağlanacak ve gücü 10 MVA’dan büyük tesislerde kullanılacak akım ve gerilim trafoları, ana ve yedek sayaçları ayrı ayrı besleyecek şekilde iki sekonder çıkışına sahip olur. Ana sayacı besleyen sekonder akım ve gerilim devrelerine herhangi bir başka cihaz bağlantısı yapılmaz ve toplayıcı akım trafosu kullanılmaz. Diğer ölçü cihazları, yedek sayacı besleyen sekonder akım ve gerilim devrelerine bağlanabilir.

Yani buda demek oluyor ki ekstra 5/1 akım trafosuda kullanamıyorum.

Peki sayaçları şalt sahasına koysam trafoların yanına? ama buseferde yine ölçüde problem çıkacak. İş zor görünüyor. Bu arada sayaç yönetmeliğinide ekledim merak edenler için.

Ekli dosyalar

• sayac yönetmeliği.doc
    116 KB · Görüntüleme: 24

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular