Akım Sensörü Yardım?

camby

Üye
arkadaşlar
Akım sensörü arıyorum, 0-50A arası akım taşıyan bir kablodan akım ölçmek istiyorum , ama hassasiyet de çok önemli deil akımın değerinden çok akımın varlığınla ilgileniyorum , yani mesela akım değeri 1A in üstüne çıktığı zaman tetiklenmesi gereken bir devrem var , bu ölçümü en ucuz şekilde nasıl yapabilirim , ucuz lem sensörleri duydum onları nerden bulabilirim
kolay gelsin

5v ile diğer devre elemanlarımı da besliyorum , aynı şekil akım sensörünü de beslersem iyi olur .. 12 fln da olabilir , çok kritik mi bu değer

onu sormuyorum, 0-50amper olarak bahsettiğin akım ac mi? dc mi? kaç volt?

bildiğimiz eve gelen şebekeyi ölçecem , 220v rms , max 40A ...
Dediğim gibi hassasiyetle çok işim çok yok , sadece akana akım belli bi değeri geçince ( o da küçük bir değer ) o bilgiyi işleyebilmem lazım , en ucuz ne kullanabilrim

Sn. camby;
Eğer istediğiniz devre, akımı gerilime çevirip ve bir şekilde başka bir gerilim ile karşılaştırmak. diye düşünüyorum. Bu işlemi yapmak için LEM adaptörünü çok pahalı bir çözüm diye düşünüyorum. Piyasada 100/1 A olarak özel akım trafoları bulunmaktadır. bu akım trafosunun çıkışına bir köprü diod bağlayarak ve köprü diodunda çıkışına 10 OHM luk bir direnç bağlarsanız yaklaşık olarak 100 A akım çekildiğinde 10 ohm luk direncin ucunda 10 voltluk bir gerilim okursunuz. bu şekilde tasarlanmış herhangi devre işinizi görecektir.

Yardımınız için çok teşekkür ederim ,
Sormak istediğim birkaç şey var , akım sensörü buldum lem'in bir düşük modeli dediler tek(yada tech) marka dediler fiyatı 20 ytl , Bu akım trafosu dediğiniz aynı akım sensörü gibi mi kullanıyor ? ölçülecek kablo ortasından geçiriliyor ve trafonun çıkışından 1A akım üretiliyor. Eğer öle ise lem sensöre ne gibi bi farklılıkları vardır bu akım trafosunun , akım trafosunun kullanımı ile ilgili kaynak varmıdır , bakındım ama bulamadım . Biraz acemisiyim bu konunun ama acilen yapmam lazım birşeyler, Tekrardan teşekkürler yardımlarınız için
kolay gelsin

Benim bildiğim LEM ler tek başlarına kullanılamıyor muhakkak bir konvertöre ihtiyaç duyarlar. Eğer teknolojinin değişmesinden dolayı yeni birşeyler çıktıysa bilemiyorum. Eğer bahsettiğiniz sensör HALL efect ise bilemiyorum. onunda kullanılması için bir konvetöre ihtiyacı var malesef.

arkadaşlar
hassasiyet de çok önemli deil akımın değerinden çok akımın varlığınla ilgileniyorum , yani mesela akım değeri 1A in üstüne çıktığı zaman tetiklenmesi gereken bir devrem var , bu ölçümü en ucuz şekilde nasıl yapabilirim

sadece 1 TL tutacak bir yöntem önerebilirim:

1) önce biraz deneme-yanılma yapmayı göze almalısın :)

2) bahsettiğin akımı taşıyabilecek kalınlıkta bir tel ile çapı olabildiğince düşük ölçüde bir bobin oluştur, akım bu bobinden geçecek

3) bir reed switch temin et, içinde manyetik alana duyarlı bir kontak içeren ince cam bir tüptür, malzemecilerde kolaylıkla bulabilirsin. tetikleme sinyalin de reed switch'ten geçecek

bobinden akan akım, reed switch üzerinde bir manyetik alan endükleyecek ve kontağını kapamasını sağlayacak.

bobinin spir sayısı için bkz: madde 1

kolay gelsin

Sn.tyildizak;
Reed rölelerin süreleri belli olmayan bir gecikme vardır. (2-150 mS kadar) Eğer devreniz için sorun oluşturmazsa kullanılabilir ama sadece 1TL ye çıkacağını sanmam. Çünkü sarılacak olan bobin için emaye kaplı bakır tel deneme yanılma ile yapılmasını ön gördüğünüze göre astarı yüzünden pahalıya çıkabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri