Akıllı inverter buzdolabı çalıştırmıyor

Merhabalar, karavan için elimde 1kw tam sinüs akıllı invertör var, cihaz matkap vs her cihazı çalıştırırken buzdolabında 30 amperlik sigortayı attırıyor. Fakat invertere Şebeke desteği verirsem sıkıntı olmuyor. Buzdolabı tezgah altı 90 litrelik bir buzdolabı 1kw kaldırması lazım fakat böyle bir sorun yaşıyorum. Buzdolabı normal şebekeden de sorunsuz çalışıyor. İnverterde de sorun yok. Yardımlarını bekliyorum

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Elektrik motorları ilk kalkışta anlık 8-10 kat aşırı akım çekerler. Buna kalkış/demeraj akımı denir. Ben benzer bir tezgah altı buzdolabını 300 watt tam sinüs inverter ile çalıştıramadım. Üstelik anlık demerajda 600 watt'a kadar dayanır diye üzerinde yazıyordu. Sonrasında 1500 watt modifiye sinüs inverter ile çalıştırabilmiştim. Diğer serbest çalışan elektrikli motorlardan farklı olarak buzdolabı motorları kompresör dolaysıyla kalkışta daha çok zorlanmaktalar. Paralel kondansatörlerle veya soft starter gibi ilavelerle çözüm olabileceğini söyleyenler var.

Merhaba ben de buna benzer bir sorun yaşıyorum. Regal mini buzdolabı Carspa 1000w tam sinus inverteru ilk kalkis aninda koruma moduna sokuyor. Bir kaç Saniye uyarı verdikten sonra çalışıyor. 1000w mini buzdolabi icin yeterli değilimdir? Daha buyuk bir inverter cozum olurmu? İnverter akü arası kablo kalınlıklarını arttirmak cozum olabilir mi? Soft starter veya role uygulamalarinda bahsedebilir misiniz?

Akü kapasiteniz nedir? Tabi ki uygun kalınlıkta olmayan ve gereksiz uzunluk da inverterin beslenmesinde yetersizliğe sebep olmaktadır. Yukarıda belirttiğim gibi 12 volt 1500 watt inverter ile mini buzdolabını, hatta normal boy buzdolabını da çalıştırdım. Akü 12v 200Ah idi.
Buzdolabı tarafta paralel kondansatör ile demeraj/kalkış akımına katkıda bulunmak çözüm olabilir. Kondansatör kapasitesi hakkında bir bilgim yok, bilenler cevap verebilir. Ya da arada bir akım sınırlayıcı koyup inverterin kesime gitmesi önlenebilir!?

Akü kapasiteniz nedir? Tabi ki uygun kalınlıkta olmayan ve gereksiz uzunluk da inverterin beslenmesinde yetersizliğe sebep olmaktadır. Yukarıda belirttiğim gibi 12 volt 1500 watt inverter ile mini buzdolabını, hatta normal boy buzdolabını da çalıştırdım. Akü 12v 200Ah idi.
Buzdolabı tarafta paralel kondansatör ile demeraj/kalkış akımına katkıda bulunmak çözüm olabilir. Kondansatör kapasitesi hakkında bir bilgim yok, bilenler cevap verebilir. Ya da arada bir akım sınırlayıcı koyup inverterin kesime gitmesi önlenebilir!?
Merhabalar, Teşekkür ederim. Solar sistemimde 3x205w panel+ 40a mppt+1000w tam sinus invertr ve 2x100 ah jel aküm var.

Dar boğaz, anlık kalkıştaki demeraj akımı. Üstelik bu sıradan bir elektrik motoru değil. Doğrudan kompresörü çeviriyor. Dolaysıyla da kalkış anında üzerine yazandan 10 kat veya fazlasına akım talebi olabilir. Kablolamada sorun yoksa geçici olarak varsa ya da temin edebiliyorsanız inverteri 1500 watt ile değiştirip denemek faydalı olabilir.

Dar boğaz, anlık kalkıştaki demeraj akımı. Üstelik bu sıradan bir elektrik motoru değil. Doğrudan kompresörü çeviriyor. Dolaysıyla da kalkış anında üzerine yazandan 10 kat veya fazlasına akım talebi olabilir. Kablolamada sorun yoksa geçici olarak varsa ya da temin edebiliyorsanız inverteri 1500 watt ile değiştirip denemek faydalı olabilir.
Tesekkur ederim, inverter degisimi icin talepte bulundum, once 10mm kablo ile denememi istedi. Satilan bir çok solar pakette mini buzdolabi calistirabilen sistemlerde 1000w hatta 600w inverter olan bile var. Ama 1500w dan az kullanmamak gerekiyor sanirim. Yabanci bir forumda da benzer konu islenmis. https://www.quora.com/Will-a-1-000-watt-inverter-run-a-refrigerator Denedikten sonra sonucu burada paylasacagim benzer bir sorun yasayan olursa faydalansın

Aynen, kablolama önemli. Fakat normalde inverter ani akım talebinde bulunulduğunda kesime gider. Yetersiz kaynak da kesintiye sebep mi bilmiyorum. Olabilir? Öğrenmek için inverterin özelliklerinden, teknik ekibinden ya da uygun bir kablolama sonrası tespit edilebilir.

bir de burada ilginç bir konu var, tam sinüs ile modifiye sinüs farkı, bazı durumlarda son teknoloji bize % 100 hizmet etmiyor. @rsimsek usta ile de bu konuyu konuşmuştuk. seçimlerimizi yaparken az eskimiş teknoloji bize maksimum verimde hizmet edebiliyor. doğru değil mi @rsimsek ustam

@paskomya ustam haklı olabilirsin. Malum modifye sinüs tam sinüse göre daha bir tırtıklı ve pürüzlü. Elektronik cihazlar için uzun vadede çok sağlıklı olmayacağını duymuştum. Doğrusu bu konuda elimde bir araştırma yok. Tek tecrübem 1500 watt 12 volt bir modifye sinüs inverterin hem mini hem de normal boy buzdolabını 12V 200Ah akü ile rahat çalıştırdığıydı. Normal buzdolabının yanları epeyce ısındığı için endişelenip fişini çekmiştim. Sonuçta fazla tefferruat fazla sorun demek.;)
Bendeki mini buzdolabı emanetti. Elimdeki 12 volt 300 watt (demerajda anlık 600 watt) invertör 110 watt bir mini dolabını rahat çalıştırır düşünürken maalesef olmamıştı. Aslında paralel kapasitörle denemek isterdim.

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri