Akıllı Ev nedir/ Nelere dikkat ederek marka seçimi yaparım

arkadaşlar merhaba
konu hakkında hiç bir tecrübem olmadığından konunun açılması benim açımdan açılması bir bilgi yüklemesi oldu teşekkürler...burada benim merak ettiğim bir konu varki sormadan edemeyeceğim... öncelikle bu uygulama sanıyorum oldukçe ciddi bir yatırım maliyeti ile yapılıyor sanırım.... iklimlendirme konusu hariç diğer konularda uygulanmsı benim için oldukçe gereksiz buluyorum benim mantığıma göre akıllı ev denildiğinde bana şunları sunmalı...
1: kendi enerjisini kendi üretebilmeli....
2:dışarıdan gelebilecek kötü niyetli hareketlere karşı kendini koruyabilmeli gerekirse savunma yapabilmeli
3:kendi iklimlendirme şartlarını kendi belirleyerek minumum enerji harcayarak gerekirse farklı uygulamaları kaskad sistemi ile aynı anda devreye sokabilmeli
4:kendi suyunu kendi üretebilmeli
5:atık suyu bir fabrika kadar olmasada basit çözümlerle olabildiğince geri dönüştürebilmeli
6:enerji kaynaklarını max verimle harcayabilmeli
şimdilik aklıma gelenler bunlardır... teşekkürler sevgiler
hakan

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşlar merhaba
konu hakkında hiç bir tecrübem olmadığından konunun açılması benim açımdan açılması bir bilgi yüklemesi oldu teşekkürler...burada benim merak ettiğim bir konu varki sormadan edemeyeceğim... öncelikle bu uygulama sanıyorum oldukçe ciddi bir yatırım maliyeti ile yapılıyor sanırım.... iklimlendirme konusu hariç diğer konularda uygulanmsı benim için oldukçe gereksiz buluyorum benim mantığıma göre akıllı ev denildiğinde bana şunları sunmalı...
1: kendi enerjisini kendi üretebilmeli....
2:dışarıdan gelebilecek kötü niyetli hareketlere karşı kendini koruyabilmeli gerekirse savunma yapabilmeli
3:kendi iklimlendirme şartlarını kendi belirleyerek minumum enerji harcayarak gerekirse farklı uygulamaları kaskad sistemi ile aynı anda devreye sokabilmeli
4:kendi suyunu kendi üretebilmeli
5:atık suyu bir fabrika kadar olmasada basit çözümlerle olabildiğince geri dönüştürebilmeli
6:enerji kaynaklarını max verimle harcayabilmeli
şimdilik aklıma gelenler bunlardır... teşekkürler sevgiler
hakan

Yazdıklarınız aslında dünyada uygulanan şeyler. Tabi bizim gibi firmalar sadece talebe istinaden iş yapabildiğinden, Türkiye'de pek fazla örneğini bulamazsınız. Genelde gelen talepler, aydınlatma/güvenlik yada multimedya üzerine oluyor.
Ama Türkiye'de; amatör bir meteoroloji istasyonu ile sulama ve ısıtma sisteminin otomasyonunun yapılarak su ve enerji tasarrufu yapıldığını biliyorum.
PS: Kişisine göre değişecektir ama çokta pahalı sistemlerden bahsetmiyoruz.

saol verdiğin bilgiler için...

çok faydalı bilgiler teşekkür ediyorum konuyu açan arkadaşlara

Merhaba Zevkle okudum elinize sağlık.Gerçekten de ürün kadar uygulayıcı firma önemli bir faktör , farklı sorun ve taleplere akılcı çözümler sunmalı , bunun da yolu biraz tecrube ve bilgiden geçmektedir.yaklaşık 10 yıldır konu ile ilgili çalışıyoruz, hiç yazılmadığı için firma ismi vermeyeceğim. Öyle ürünler ve firmalar gördüm ki akıllara zarar firma kalkmış sadece perde satan bir yere bayilik vermiş , ilginç tuhaf şeyler.

Son yıllarda daha modern, konforlu ve belirli durumlara tepki veren evlere akıllı evler adı
projede enerji yönetimi ve tasarrufu için kullanılmaktadır. Akıllı ev ayrı ayrı otomasyonlar
değil birbirleri ile haberleşen ve bir bütün(entegre) olarak çalışan ve birbirinin durumlarını anlayabilen sistemlerdir. Örneğin ayrı bir perde otomasyonu ile ayrı bir güvenlik sistemi akıllı ev kabul edilemez. Akıllı Ev tanımına uyması için hareket sensörünün durumlarına ya da gün ışığında göre perdeleri açıp kapatan bir sistem olması gerekmektedir.Özet olarak Evdeki cihazların (aydınlatma,perde,tv,klima,fırın,ütü....vb) farklı durumlara farklı tepkiler vermesi , sensör ve dedektörlerin durumuna göre çalışabilmesi , Zamanlanabilmesi ve tetkilenebilmesi gerekmektedir.

Merhaba.bilgilendirme için teşekkür ederim.Ayrıca kablosuz böyle bir sistemin ortalama maliyeti ne kadar olur diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri