Akülü Araba İleri Geri Hareket Sorunu

fatih24500

Üye
Öncelikle Herkes İyi Formlar.

Pilsan Marka bir akülü aracımız var. 12v 7a Çift Motorlu bir araba. Önceki arızası Kumanda Alıcısı sürekli Sağa algıladığı ve bırakmadığı için servisinde yeni Kumanda Alıcısı ile değiştirdik. Çocuk da bir hevesle arabasını yıkamış ve alıcı sıvı almış. Tahminim bu sıvıdan dolayı arabada ileri geri hareket etme ile ilgili sorunu var. Anladığımda temizledim ama bazı yerlerinde atmalar oldu.

Araba şarj olduktan sonra anahtar geri konuma alındığında hareket ediyor. Sonra bir daha olmuyor. Ama tuhaftur gün içinde bazen geri hareketi olabiliyor. Bu ilk şarjdan sonra bazen geri hareket etmiyor. Bugün de ileri hareket durdu geri geri sadece çalışmaya başladı. Sorun anahtardan diye düşündüm kontrol ettim alakası yok. Anahtarı çıkararak kendim kısa devre ile kontrol ettim, ileri hareket var geri hareket yok.

Ekteki Fotoğraflarda Alıcı Ön ve Arka Fotoğrafı, İleri Geri Anahtar ve Ayrıca bir Bağlantı yapılan role var. Roleleri sökerek kontrol ettiğimde sağlamlar. İleri harekette rolede tutma sesi çok az geliyor. Geri harekette ses biraz daha fazla. Bu komutları sadece gaz anahtarı (Gaz Pedalı) ile veriyoruz. Uzaktan kumandayı kullanmıyoruz.

Elektrik bilgim çok iyi değil. Eski kumanda alıcısını atmadım. Sizin yardımınızla sorunu çözmek niyetimdeyim. Faydalı olacak bilgilerinizi bekliyorum. Şimdiden zaman ayıran herkese çok teşekkür ederim.

Role

Ekli dosyalar

• 000068.png
    000068.png
    98.1 KB · Görüntüleme: 275
  • EkRole.png
    EkRole.png
    2 MB · Görüntüleme: 246
  • IleriGeriAnahtar.png
    IleriGeriAnahtar.png
    402.9 KB · Görüntüleme: 257
  • KumandaAlicisiArka.png
    KumandaAlicisiArka.png
    721.1 KB · Görüntüleme: 353
  • KumandaAlicisiON.png
    KumandaAlicisiON.png
    1.1 MB · Görüntüleme: 256
Rölelerin bulundugu kartta lehim yollari hasarli gibi geldi bana hatta bir tane yol çatlamiş gibi gorunuyor sorununuz bunlar ile alakalida olabilir

Merhaba. En baştan 4. resimde, sol alttaki 8 ayaklı entegrenin 2 ayağı lehimle birleşip tek ayak olmuş, yani kısa devre olmuştur, ileri-geri hareketten röle kumandasıyla birlikte bu entegre sorumluysa (başka daha akıllı bir elektronik eleman PCB yakınlarında pek görünmüyor) sıkıntı bu yüzden olabilir. Isınmış bir havya ucuyla bu kısa devreyi kaldırıp aldığınız son sonucu bizimle paylaşın. Her lehimle tamirden sonra PCB' lerdeki tüm lehim yerleri, noktaları mutlaka büyüteçle (olası lehim birleşmeli kısa devrelere karşı) kontrol edilmelidir. Eğer bu kısa devreyle entegre içten bozulmuşsa ayni değerlisini satın alıp değiştirmeniz de gerekecektir. Kolay gelsin.

Resimler yetersiz, pek tecrübeniz yok belli yine de yazayım, alkol veya selülozik tinerle devre kartı temizlenmeli şayet geç kalinmamissa. Bazı elemanların altında hala su oksidasyonu olabilir, görülen veya şüpheli eleman sökülüp altı temizlenip tekrar yerine konur. Anahtar buton gibi yine içine su girmiş olabilecek parçalar dikkatlice açılıp yine temizlenip toplanmalı. Ölçü aleti el altında olmalı, parçaların işleyişi ve mantığı kavranmalı.

Sn. @binbaşı entegredeki lehim fabrikasyon.

Öncelikle Herkes İyi Formlar.

Pilsan Marka bir akülü aracımız var. 12v 7a Çift Motorlu bir araba. Önceki arızası Kumanda Alıcısı sürekli Sağa algıladığı ve bırakmadığı için servisinde yeni Kumanda Alıcısı ile değiştirdik. Çocuk da bir hevesle arabasını yıkamış ve alıcı sıvı almış. Tahminim bu sıvıdan dolayı arabada ileri geri hareket etme ile ilgili sorunu var. Anladığımda temizledim ama bazı yerlerinde atmalar oldu.

Araba şarj olduktan sonra anahtar geri konuma alındığında hareket ediyor. Sonra bir daha olmuyor. Ama tuhaftur gün içinde bazen geri hareketi olabiliyor. Bu ilk şarjdan sonra bazen geri hareket etmiyor. Bugün de ileri hareket durdu geri geri sadece çalışmaya başladı. Sorun anahtardan diye düşündüm kontrol ettim alakası yok. Anahtarı çıkararak kendim kısa devre ile kontrol ettim, ileri hareket var geri hareket yok.

Ekteki Fotoğraflarda Alıcı Ön ve Arka Fotoğrafı, İleri Geri Anahtar ve Ayrıca bir Bağlantı yapılan role var. Roleleri sökerek kontrol ettiğimde sağlamlar. İleri harekette rolede tutma sesi çok az geliyor. Geri harekette ses biraz daha fazla. Bu komutları sadece gaz anahtarı (Gaz Pedalı) ile veriyoruz. Uzaktan kumandayı kullanmıyoruz.

Elektrik bilgim çok iyi değil. Eski kumanda alıcısını atmadım. Sizin yardımınızla sorunu çözmek niyetimdeyim. Faydalı olacak bilgilerinizi bekliyorum. Şimdiden zaman ayıran herkese çok teşekkür ederim.

Role
Sizin devre plaketinizde yollar kopuk isaretledigim yer lehim yolu kirilmis isaretledigim yerler elinizden gelirmi bilmiyorum ama bunlari yapsaniz bile su temasi var ise kartin uzerindeki smd kompanentler hasarli olabilir
20200809_152627.jpg

Emin degilim ama gorseldeki kalkan yerlerde soldermask isidan kalkmis ama alttaki bakir durruyor gibi gordum.

Tabi bunu soran arkadasimiz netlestirebilir.

Emin degilim ama gorseldeki kalkan yerlerde soldermask isidan kalkmis ama alttaki bakir durruyor gibi gordum.

Tabi bunu soran arkadasimiz netlestirebilir.
Sorun herseyden olabilir abi ufacicik direncin yorgun dusup gorevini yapmamasi insanin aklina gelmeyecek maliyetler ve zaman kaybina yol acabiliyor daha ne bir fotograf alabilirsek yorumumuz ona gore olur

Sa. Usta aynı sorun bende oldu Pilsan 12Volt akülü araba ileri-geri hareket etmiyor. İskelet yaptım sadece kabloları çıkardım akü veya sürücü kartı gibi geliyor bana ama kesinlikle hiçbir hareket yok
IMG_20220712_224512.jpg

IMG_20220712_224524.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri