Akü Şarj Cihazı Enerji Sarfiyatı Hesaplama

farkole

Üye
Arkadaşlar Merhaba. 12-24V 20A Akü Şarj Makinası Aldım. Elektriğin kW'sı Güncel Fiyatı 40 Krş Olarak Biliyorum. Cihaz 2 Ayarlı Olarak Çalışıyor. 2 Akü Olunca 24 Volta Alıyorum. Tek Akü Olunca 12 Volta Alıyorum. Makinanın Bir Saatte Kaç kW Harcadığını Nasıl Bulabilirim? İyi Günler Dilerim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
24 voltta 2 amper ile şarz etse 10 saatte yaklaşık 500 vat yani yarım kilovat yani 20 kuruş harcar.

Makinenin 20 amper özelligi ne işe yariyor peki? Saatte 20 amper cekiyor anlamina gelmiyormu? Benim bildigim oyle

20 amper güçde akü doldurur anlamina gelir kesin net bu ne kadar yakar konusuna gelincede cihazin etiketinde belirtir watini yada kwtini

Evet siz cihazın etiketi varsa resmini eklermisiniz bir bakalım.

kaygısız arkadaşımız 20 amperi sıfırı görmemiş olabilir.

Verimi %100 alırsak !

24x20= 480 watt yaklaşık 500 watt yapar. Elektriğin kW si 40 kuruş farzetsen saatte 20 kr yakar. Bu değer saatliktir. siz bunu kaç saat kullanırsanız o kadar değerle çarpın.

Ancak yinede etiket resmini eklemenizi rica ediyorum. bakalım.

Evet siz cihazın etiketi varsa resmini eklermisiniz bir bakalım.

kaygısız arkadaşımız 20 amperi sıfırı görmemiş olabilir.

Verimi %100 alırsak !

24x20= 480 watt yaklaşık 500 watt yapar. Elektriğin kW si 40 kuruş farzetsen saatte 20 kr yakar. Bu değer saatliktir. siz bunu kaç saat kullanırsanız o kadar değerle çarpın.

Ancak yinede etiket resmini eklemenizi rica ediyorum. bakalım.
Teşekkür ediyorum. Gerekli hesabı yaptım. Yani kısacası Voltaj x Amper yapınca saatte kaç watt çektiği çıkıyor.

Ama arada verim faktörüde var. Pirimerden çekilen akım voltaj x amper değil. O nedenle sizden etiket bilgilerini istemiştik. Bu hesap şekli varsayım yakın değeri verir.

Arkadaşlar kaçıncı paylaşım bilmiyorum, giriş gücü ile çıkışı karıştırıyorsunuz! 12v 20a tarafını görme sayaç burayı okumuyor, istersen çıkışa bir şey bağlama akşama kadar tut fişte kalıp anahtar kapalı (devrede) olduğu sürece saat tüketim yazar, giriş tarafı primer sargısından geçen, harcanan güç sayılıyor ki etiketinde yazıyor 100-240vac 0,50A gibi.

Aleti sıfır aldım. %100 Türk malı yazıyor. Başka etiketi yok :) 12-24V 20A damgası basılı. Başkada etiketi yok.

Ne beklersinki..

O zaman ikinci ve en doğru yöntemden bahsedelim. Şarj aletini kurun aküye bağlayın akü boş olsun mümkünse. Daha sonra pirimer devre yani 220 volt devresine varsa elinizde multimetre devreye bağlayın çalıştırın ve kaç amper çektiğini bize yazın. Çektiği akıma göre gücü hesap edeceğiz. Not akü boş ise yada akü bağlamaz iseniz yani çıkıştan güç çekmezseniz doğru tespit yapamayız.

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri