Akü Şarj Cihazı Enerji Sarfiyatı Hesaplama

aldığım şarj cihazının üzerinde etiket falan yok. ''Yüksek Sesle Söyleyin TÜRK MALI '' yazıyor :) bu makineyi yapıyorsan koyacaksın giris cikis degerleri vs. Buradan ureticileri egerki goruyorsa bu yaziyi okuyorsa lutfen bundan sonraki uretimlerinizde daha dikkatli olunuz. Yarin içini açıp bakacagim. Belkide icinde biryerde yapisilidir diye dusunuyorum..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
(2.4/75)x100=3.2 kWsaat enerji harjar. hesabınızı bu şekilde yapabilirsiniz.

sn. toyer sanırım sn.by lent le aranızdaki iletişim kopukluğu şundan kaynaklanıyor toplam 3.2kw enerji tüketir demeniz gerekirken 3.2 kw saat demişsiniz buda saatte 3.2 kw tüketir şeklinde algılanmış

sonuç olarak cihaz 500 wattlık cihaz olmasına rağmen sanki saatte 2.4 kw harcanır gibi algılanmıştır. Şarj cihazımızın gücü 500 watt ise şebekeden 500 w üstünde güç istese de çekemeyecektir.

Son düzenleme:
24 volt 100 Ah akü bağladık diyelim. buda 24x100 = 2400 Wattsaat yapar

500 watt ortalama gücü olan şarj aleti 2400 watt gücündeki aküyü 4.8 saatte dolduracaktır.Sonuçda şebekeden çektiği güç satte maximum gene 500 watt olacaktır.Konuyu açan arkadaşında herhalde sormak istediği de budur.Yani şöyle söyleyebiliriz şarj edeceğimiz akünün gücü ne olursa olsun bizim şarj cihazımız maximum 500 watt tüketecektir.Şarj ettiği akünün gücüne görede şarj süresi değişecektir.

3.2kWattsaat enerji harcar demek saatte harcar demek olmuyor.

Temel sorun giriş akım değerleriyle hesap yapılmaz. Giriş akım voltaj değerleriyle sadece çekeceginiz hattla ilgili hesaplamalar yapılır. Kaçlık sigorta kullanacaksınız, kaçlık kablo cekeceksiniz falan.

Harcadıgı güç hesabı çıkış gücü ve bagladıgınız cihazın gücüne göre yapılır. Cıkıs gücü kaç olursa olsun bagladıgınız cihazın cekecegi güce göre tüketim hesabı yapılır. Anlaşılmayan olay bu.

Gİriş akımına, voltajına bakıp, veya sarj aletinin gücüne bakıp , saatte su kadar harcar diye bir hesap yapılamaz.

Sarj aletinizin gücü 500 watt dahi olsa 24 Volt 100 Ah luk aküyü şarj ederken 10 A(akü kapasitesinin 10 da biri güvenli sarj ) ile sarj edilir. dolayısıyla 240Watt güç yapar. Şarj aleti 500 watt harcamaz. Harcayabilir ama tavsiye edilen akü kapasitesinin 10 da biridir.

Konunun anlaşıldıgını düşünüyorum. Yanlış bilgi aktarılmaması adına konunun anlaşılması önemli.

konuyu açan arkadaşın temel sorusu cihazın ne kadar enerji tüketeceğini merak etmesi bence, yoksa cihazın verimi fabrika değerleri şarj süresi v.s değil söylediğiniz teknik detaylar değişkendir ve üreticiden bilgi alınabilir.Ama biz şunu söyleyebiliriz cihaz 500 watt ise gücünün üstünde enerji tüketemez ama altında tüketim yapabilir kabataslak tüketim yönünden hesabı yapılabilir.

konuyu açan arkadaşın temel sorusu cihazın ne kadar enerji tüketeceğini merak etmesi bence, yoksa cihazın verimi fabrika değerleri şarj süresi v.s değil söylediğiniz teknik detaylar değişkendir ve üreticiden bilgi alınabilir.Ama biz şunu söyleyebiliriz cihaz 500 watt ise gücünün üstünde enerji tüketemez ama altında tüketim yapabilir kabataslak tüketim yönünden hesabı yapılabilir.
Yok hiç sıkıntı değil. Bende meslek lisesi elektrik mezunuyum. Öğrenmem benim faydama olur..

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye
yasargokdemir

Yeni konular

Geri