Adaptör nasıl çalışıyor?

Tabi şimdi çorba ettim. AKüyü harici bir smps ile şarj ediyorum. Arduinonun görevi şarj edilen akünün çektiği akımı kontrol edip akım 1a nın altına inince şarjı kesmek olacaktı ama tabi daha röleyi test ederken yaktım. Yani hiç akü falan bağlayamadım...

Smps 'den çıkan akımı nasıl sınırlıyorsun? Akım değerini nasıl ölçüyorsun? Akün kaç amperlik?

akü 60 ah smps yi 14.4 volta ayarladım zaten sağlam bir akü ilk başta 6a çekiyor sonra doldukça daha az çekiyor en son 1a nın altına düşünce dolmuş oluyor

akü 60 ah smps yi 14.4 volta ayarladım zaten sağlam bir akü ilk başta 6a çekiyor sonra doldukça daha az çekiyor en son 1a nın altına düşünce dolmuş oluyor
Akım sınırlama yapmadan akü şarjı yapılmaz. Kısa devre koruması olmasa ve o akü daha boş olsa güç kaynağını da yakabilirdin.

Eğer şarj akımını ölçmek için bir direnç üzerinde gerilim oluşturup arduino da ölçmeye kalktıysan neden yaktığın belli oldu.

Akım sınırlama yapmadan akü şarjı yapılmaz. Kısa devre koruması olmasa ve o akü daha boş olsa güç kaynağını da yakabilirdin.

Eğer şarj akımını ölçmek için bir direnç üzerinde gerilim oluşturup arduino da ölçmeye kalktıysan neden yaktığın belli oldu.

direnç üzerinden 30v yi 5v ye düşüren bir gerilim bölücümü ne düyorsunuz ondan yapmıştım doğru. Arduino max 5v okuyabiliyor bende yani benim düzenekte tam şarlı akü 16v bile olca 2,66v olacak yaniyanmaması lazım???

direnç üzerinden 30v yi 5v ye düşüren bir gerilim bölücümü ne düyorsunuz ondan yapmıştım doğru. Arduino max 5v okuyabiliyor bende yani benim düzenekte tam şarlı akü 16v bile olca 2,66v olacak yaniyanmaması lazım???
O şekilde olmaz, bağlantı hatasından yakmışsın. Akım ölçen sensörler var ondan alıp kullanman gerekir. Arduino da tek şase vardır. Tüm ölçümleri ona göre yapar.

Bence sen yazdıklarımı hiç okumamışsın. Bikere başlığı yanlış okumuşsun. Ben bahsettiğim projemde switch mod adaptör kullanmaktan bahsetmedim. Resmini paylaştığım adaptördeki gibi bir izolasyon sistemi nasıl yaparım. Buradaki yöntemden basitçe nasıl yararlanabilirim onu öğrenmek istedim. Çünkü türkiyede dc-dc switchmod adaptör satılmıyor. Belkide bu güne kadar kimse yapma ihtiyacı duymamıştır.

Bence daha faydalı cevaplar yazmalı veya cevaplamak istemiyor veyahut bilmiyorsan susmayı denemelisin.

Bu arada forumun sahibi senmisin? Eğer sensen bu forumdan üyeliğimi ve mümkünse mesajlarımı sil lütfen.

Bu arada not almıştım kediye eziyet eden dexxen miş senide onun yanına not ediyorum. Baktımda dexxen 2014 ten beri foruma girmemiş umarım yaşıyordur...
Konuşsam tesiri yok sussam gönül razı değil, sana verilecek en güzel cevap;
indir.jpg

Konuşsam tesiri yok sussam gönül razı değil, sana verilecek en güzel cevap;
Ekli dosyayı görüntüle 35406
Hay işte üstadım bende onu diyorum zaten. Sana saygım sonsuz... ama yardımcı olmak isteyenlere engel olmamak lazım dimi....

Yanlız forum konusunda ciddiyim. Hele bi de bakalım forumun sahibi kim?

Forum istatistikleri

Konular
128,331
Kullanıcılar
450,173
Son üye
selmantufekci

Yeni konular

Geri