Adım gerilimi ve Dokunma(Temas) Gerilimleri nedir ?

Nebleux

Üye
Katılım
28 Ağu 2009
Mesajlar
7
Puanları
1
Bu şekillerdeki tesislerde de görüldüğü gibi topraklamalı ilgili tesislerde hem adım geriliminden hem de temas geriliminden bahsedilebilir. Bunların ne ifade ettiği hakkında bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim. Ayrıca s1 -s2 -s3 ün (koruma iletkenlerinin) bulunduğu kısımlarda çarpılma söz konusu olurmu ?

bu da ülkemizdeki toraklama yönetmeliğinde geçen ilgili şekil
 
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
dokunma gerilimi topraklama geriliminin insan üzerine düşen kısmı
benim anladığım kadarıyla herhangi bir arıza durumunda bir cihazın topraklaması ver ise ve bir kişi bu cihaza dokunuyor ise bu kişi üzerinde dokunma gerilimi kadar bir gerilim oluşur bunada dokunma gerilimi denir. dokunma gerilimi çok küçük olmalıdır hatta 50 v un altında olmalıdır ki kişi zarar görmesin nem li yerlerde ise 25 v bunun mantığı ise şu topraklama direnci ne kadar küçük olursa 50/ direnç geçen akım o kadar az olur ve kişi zarar görmemiş olur bu akım değeri ise 30 ma ile sınırlıdır.
 

Forum istatistikleri

Konular
126,679
Mesajlar
904,569
Kullanıcılar
447,475
Son üye
gul789

Yeni konular

Geri
Üst