Adım Adım gerçek DİMMER Yapımı

swordfish

Üye
1-Öncelikle malzemeleri temin edin.Delikli plaket alın.Baskı devre ile uğraşmayın.Zaten devre küçük.
Triyağın türünü kullanacağınız güce göre aşağıdan seçin

Datasheet catalog for electronic components integrated circuit, transistor, diode, triac, and other semiconductors.

dimmer1.jpg

2-Çarşıdan bir adet TV anten prizi alın arkasını sökün.Delikli plaketi,aldığınız anten prizine uygun olarak kesin ve malzemeleri buna göre yerleştirin.Resimlerde gördüğünüz Viko marka priz

3-Devredeki malzemeleri delikli plakete pot en uçta olmak üzere en küçük vaziyette dizin ve arkadan lehimleyin.

4-Triyağa alüminyum soğutucu takabilirsiniz.Tabi duvardaki kasaya uygun olarak.

5-Mutlaka ama mutlaka anahtarlı pot kullanın.5 uçludur.İki uçu bağızsız anahatardır.

6-Devreyi potun vidası ile anten priz gövdesine sabitleyin.olmuyorsa sıcak silikon ile tutturun.

7-Anahtar kasasına gelen uçları yapmış olduğunuz konnektöre bağlayın.

8-devre ile ilgili tüm fotoğraflar ekli dosyada...

Ekli dosyalar

• DİMMER.rar
    587.6 KB · Görüntüleme: 66
Moderatör tarafında düzenlendi:
Ya kardeş Eline sağlıkta, arkasında neyi neye bağlıycaz. onu bi kağıt üstüne çizip belirtsen. Malum Elektronik bilgimiz sıfır desen yeri var. hangi parçaların uçları hangilerine bağlanıyor. şemalardan anlamıyorum da.. resim olarak çiziversen.

bu devre odadaki ampulü az ve çok yanmasını sağlıyo demi. gece lambası olarak kullanabilirmiyiz bunu?

amaç dimmer yapımını öğrenmekse tamam ama bu yapılan iş masrafını karşılamaz hazır dimmerler maliyetin altında zaten satılıyor

Hazır dimmer lara geçen baktım koçtaş ta iyileri 25 tl den başlıyor. Bence uğraşmaya değer :)

bence hobby olarak bu şekilde yapımları bilmekte fayda var her zaman herşeye ulaşamayabilirsiniz. bil ama uygulama :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri