Ac ve dc hakkında

archiven

Üye
Merhabalar,

alternatif akım ile doğru akımın mantığını bir türlü anlayamıyorum. Alternatif akım yönü farketmiyor doğru akım tek yöne doğru hareket ediyor ama mantık nedir piller neden DC prizler neden DC nedir vs vs bilgim ve Google bana yetmedi güzel örnekleriniz ve basit tanımlarınızı bekliyorum :)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar,

alternatif akım ile doğru akımın mantığını bir türlü anlayamıyorum. Alternatif akım yönü farketmiyor doğru akım tek yöne doğru hareket ediyor ama mantık nedir piller neden DC prizler neden DC nedir vs vs bilgim ve Google bana yetmedi güzel örnekleriniz ve basit tanımlarınızı bekliyorum :)
Edison ve Tesla nin hayat hikayelerini ve hayatlarının kesiştiği zaman yaşananları okuyun.

Edison ve Tesla nin hayat hikayelerini ve hayatlarının kesiştiği zaman yaşananları okuyun.
youtube videolarında denk geldim, birisi ac birisi dc savunucusu ama dediğim gibi Google ile derdime çare bulamadım 🙂
MEGEP dokümanlarını inceleyiniz.
tam mantığı pekiştiremiyorum dokümanlara ve kaynaklara baktım hepsi ac sinüs dalgasıdır DC tek yöne gider diyor yani bu kadar yazıyorlar mesela pil DC iken neden priz ac oluyor vs vs derdime derman arıyorum.

youtube videolarında denk geldim, birisi ac birisi dc savunucusu ama dediğim gibi Google ile derdime çare bulamadım 🙂

tam mantığı pekiştiremiyorum dokümanlara ve kaynaklara baktım hepsi ac sinüs dalgasıdır DC tek yöne gider diyor yani bu kadar yazıyorlar mesela pil DC iken neden priz ac oluyor vs vs derdime derman arıyorum.
Sizin sorduğunuz bir dönemlik ders konusu . Kaç sefer bu dersten kaldım sayısını bilmiyorum . Siz iki forum mesajıyla bu konuyu hap gibi yutup konuyu öğrenmiş olacağınızı sanıyorsanız kocaman bir hayal . @sami inci babanın söylediği gibi megep dokümanlarını okuyun.

Bütün sorun buysa, basitçe;
DC depolanabilir.. Pil, akü gibi.
İletimi zor ve pahalıdır.
Prizlerde AC bulunma nedeni: depolanamaz, iletimi kolay, ucuzdur.

Neden depolanabilir/depolanamaz, ucuz/pahalı....
Gerisi sayın @Under Ground ve sayın @sami inci 'nin belirttikleri gibi... Derya...

Alternatorler AC akım üretirler.
Prizden gelen akım alternatorler tarafında üretildiği için AC oluyor.
AC akım trafolar ile voltajı yükseltip alçaltılabilir.
Trafolar DC ile çalışmaz.

Basitçe yazayım:

Alternatif akım üretim esnasında ,onu üreten cihazlardan! dolayı saniyede 50-60 (bu herz oluyor) defa elektrik üretirler gibi düşünün. Yani kesik kesik üretiliyor elektrik ama üreten cihazların !yapısından dolayı tam kesikli değil de alçalıp yükselen dalga çizimi gibi.

Dc denilen doğru akım ise (pillerden örnek) kimyasal bir olay olduğu için kesintisiz ,sürekli bir üretim söz konusu. nihayetinde kimyasal reaksiyon süreklilik arz ediyor.Bir borudan su akması gibi elektronlar kesintisiz akıyor..Buda doğru akım oluyor.. Buradaki doğruluğu bir çizgi gibi düşünün.

En kaba tabirle olay bu.

Son düzenleme:
Öncelikle elektrik nedir oradan başlamak gerekir. Elektrik, elektronların fazlalık/izdiham oluşturduğu eksi kutuptan elektronca yoksun olan artı kutuba geçmesidir. Geçme isteğine gerilim (volt), geçme yoğunluğuna akım (amper) diyoruz. Sabit gerilim olması DC (doğru akım/Direct Current) diye anlandırılır. Eksi artı arasına bağlanan bir yük, lamba, motor vb üzerinden geçen elektronlar bağlı yükü çalıştırır. Ampulse ışık haliyle iş yapar, motorsa hareket olarak iş yapar. Bu tür elektrik, kimyasal olarak pil, akü ve DC dinamolarda üretilir. DC elektriği uzak mesafelere iletmek çok kalın kablolar ve maliyet gerektirir. ABD deki elektrik Şebeke sisteminde Edison tarafından kurulmaya başlanmış. Fakat Tesla'nın AC (alternatifvakım/Alternative Current) üretmesi ile iletim maliyetleri düşerek kabul görmüştür.

AC gerilim, aşağıdaki sinüs eğrisi gibi minumum ve maksimum arasında değişerek (saniyede 50-60 kez/hz) gerilimi indüktif hale getirir. Bu da gerilimi istenilen şekilde kolayca yükseltip daha düşük maliyetlerle (ince kablolarla) uzak mesafelere iletme kolaylığı sağlar. Dağıtım/kullanım noktasında ise gerekli gerilime düşürülerek kullanılabilecek standartlara getirilir (AC220 volt gibi).

DC gerilim basit bir bisiklet dinamosu, makara şeklinde sarılmış bir bobin ve içinde dönen bir miknatıstan oluşurken, AC gerilim ise sinüsodail bir değişime uygun üretilecek yapıda bir bobin yapısına sahiptir. Hem dinamonun hem de alternatörün yapısı internette incelenebilir.

Ekli dosyalar

• Sin.svg.png
    Sin.svg.png
    24.9 KB · Görüntüleme: 3

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri