ac sinyali dc cevirme

hasanuc20

Üye
merhabalar akım sensorumden cıkan ac 5v u dc ye cevirmeye çalışıyorum.hassas ölçüm yapmak için opamplı devre ile cevirmeye çalışıyorum.ancak adc den okumaya çalıştığımda değerlerim çok oynadığını görüyorum. aşağıdaki devreyi kullanmalımıyım ve bu değişkenliği azaltabilmek için neler yapabilirim.tavsiyelerinizi bekliyorum?
hhhhhhh.png

Son düzenleme:
PEAK dedector yapabilirsin.
PPM.png

Erişim ve düşme hızı C2 kondansatörü değeriyle belirlenir.
Daha düşük kapasite daha hızlı erişim ve okuma hızı demektir. Bununla birlikte aşırı düşük kapasite okuma anındaki kararsızlıkları artıracaktır.
Devre split supply (Çift besleme ile çalışmaktadır.

teşekkürler bu devreyide deneyebilirim. ama bu devreyle ne gibi farkı var ?açıklama şansınız varmı? @Mr_YAMYAM
vvvvvvvv.png

Vermiş olduğum devre FULL WAVE redresordür. Yani AC gerilimin hem pozitif hem de negatif alternaslarını doğrultur.
Dorultma için eşik gerilimi op-amplar vasıtasıyla tolere edilmiştir. Genel diyotların eşik gerilimi olan 0.6-0.7V luk değerlerinin çok altındaki gerilimleri de doğrulmaktadır. (1mV veya aşağısı. Bu özellik diyotların match edilmesine yani eşdeğer olmasına bağlıdır.)
Yük sürebilme kabiliyeti yüksektir. Varsayılan olarak 20Kohm, minumum 2Kohmluk empedansları sürebilmektedir.
Direnç değerleri uygun oranda değiştirildiğinde kazanç artırılabilir. Şema varsayılan olarak 1 kazanca sahiptir. Yani peak 5V luk AC gerilim,, çıkışta 5V DC olarak görülmektedir.

Devredeki pasif elemanların (Dirençler ve diyotlar) toleransları %1 ve aşağısında yapılabildiği takdirde, çıkış gürültü seviyesi son derece düşük olabilmektedir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri