filtre ile ac dc ceviricilerde bobin değeri neye göre karar verilir?

hasanuc20

Üye
merhabalar arkadaşlar ac dc cevirici yapıyorumda lc filtresi kullanıldığında daha iyi doğrultma yapılır diye duydum.bu bobin değeri nasıl hesaplarız. ya da rc alcak geciren filtresi kullansam r ve c nasıl orantılı olmalı . filtre devresini çıkışa koyucam.DC sinyalim düze yakın bir sinyal olmasını istiyorum. kondansator degeri 4.7uf nin ustunde olmaması lazım. devre aşağıda mevcut eksiklerini söylersenizde çok sevinirim.

mmmmmmmmmmmm.PNG

opampla direk 4.7 uf kondansatör sürülmez. Bu devre girişin en düşük değerini çıkışta ters çevirerek + voltaj olarak kondanstörde şarz eder. yani bir nevi maksimum değer kitlemesi.

opampla direk 4.7 uf kondansatör sürülmez. Bu devre girişin en düşük değerini çıkışta ters çevirerek + voltaj olarak kondanstörde şarz eder. yani bir nevi maksimum değer kitlemesi.
peak dedector olarak kullanmak istedim. 4.7uf kondansatoru kullanmadığımda tam dalga elde ediyorum. tam dalgayı benim dc ye yaklaştırmam lazım o yuzden 4.7uf koydum. ama sınyal oynuyor filtre edemediğimi düşündüm.bir öneriniz varmı? düz bir sinyal için bu devrenin çıkışı nasıl olmalı?

Son düzenleme:
frekans 50 hz mi.

1n4148 e seri 100 ohm bağlayın kondansatörü 220nf yapın. kondansatöre paralel 1 megaohm direnç paralel bağlayın.

1n4148 e seri 100 ohm bağlayın kondansatörü 220nf yapın. kondansatöre paralel 1 megaohm direnç paralel bağlayın.
teşekkürler.bir deneyeyim .bu kondansator ve direnç degerini nasıl bulunuyor . f=1/2*pi*R*C den mi bilgi verme şansınız varmı?

Son düzenleme:
saç kurutma makinesiyle denedim az bir oynama var.100 ohm yerine bobin koysak nasıl değişir?

bobin olmaz. r ve c yi bir miktar artırıp azaltabilirsin. çok kritik değil. kondansatör gerilimini ölçeceğin cihazın giriş empedansı çok yüksek olmalı.

plc analog modul var @kesmez bey .adc girişine takmadan 10mv of set degeri alırken. adc girişe taktığımda 150mv değerlerde bir şeyler alıyorum. bu neden olabilir. önceki devrede o deger gelmiyordu? 10mv sa 10mv alıyordum boştayken.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri