AC MOTORU TRİYAKLA SÜRERKEN SAKINCALARI

asikontrol

Üye
arkadaşlar 2.2 kw ac motoru triyakla veya kuadrakla sürmek istiyorum aklıma takılan sorun şu triyakın çıkışının frekansında herhangibi bir degişiklik olur mu olursa bu degişikligi nasıl düzeltebilir amacım sadece triyakla aç kapa yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
triacla sürmen frekansın değişmesine etki etmez.direk start stop yaparsan uygun triac kullanırsan sorun olucağını zannetmem tabi triacı sebeke alternansına göre ateşlemen lazım.ama hızı kontrol edicem dersen olay farklı yerlere gidiyor.

cevabınız için teşekürler hızını ayarlamak için triyak kullanmıyorum sadece anahtarlama için kullanacam frekans derken hani alternansın herhangibi şekilde bozulmaya veya degişime gider mi diye düşünüyorum burada takılı kaldım :D

triac hem artı hem eksi alternasta tetikleneceği için ve tamamen gecikme olmaksızın tetikleme darbeleri şebekeyi takip edeceğinden herhangi bir sorun olmaz.ama uygun triac seçmen lazım.motor demeraj akımına göre triac akımı uygun seçilmeli.ayrıca kuvvet kısmına hızlı sigorta kullanmalısın.yoksa çok triac bozarsın.;)

benimde tam olarak istediğim buydu :D cevabın için teşekürler

Forum istatistikleri

Konular
128,332
Kullanıcılar
450,176
Son üye
electrical_engineer

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri