AC-DC & AC Adaptörleri Multimetre de Hangi Kademede Ölçmeliyiz?

İnternet sayfaları,youtube vs. birçok yerde bu soruya cevap bulamadım.

Fotografını ekledigim gibi ac/dc ibaresi yazan ayarlı adaptör ve sadece ac ibaresi olan adaptörlerim var.

Input: AC 220v
Outpot: DC 12 volt gibi ibareler olan adaptörleri,çıkışı DC yazdıgı için multimetremde DC akım bölümünden ölçüyorum.
Yalnız AC yada AC/DC ibaresi yazanları hangi kısımdan ölçmeliyim bulamadım.
Multimetreye zarar vermemek için sizlere sormak istedim.

Ekli dosyalar

• IMG_20231008_174428.jpg
    IMG_20231008_174428.jpg
    235 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20231006_122530.jpg
    IMG_20231006_122530.jpg
    242.7 KB · Görüntüleme: 15
Öncelikle merhaba, benzeri adaptörlerde gerilimi ölçmek için devreye paralel, amperi ölçmek istiyorsanız seri bağlamanız gereklidir. Ölçmek istediğiniz voltaj türü çıkış noktasında hangi gerilim türüyse onla ölçmelisiniz, AC ise AC DC ise DC fakat sizler gerilimin giriş noktasını ölçmek istiyorsanız adaptöre girmeden önceki kısım (fiş) kısmı ile ölçüm yapmalısınız. Sebebiyse burada örnek olarak attığınız adaptörün giriş kısmı AC'dir. Bu adaptörler ya da transformatörler işlevi gereği bazen aynı türde gerilim çıkışı verirken bazen doğrultucu devre olarak kullanılarak hem gerilimi ayarlar hem de çıkış noktasında AC'yi DC'ye çevirir. Burada örnek olarak attığınız trafo da buna örnektir yani hem gerilimi düşürüyor hem de gerilim türünü doğru akıma çeviriyor. Ölçü aletinizin hangi türde ölçüm yaptığını gerilimi ve kademeyi otomatik seçip seçmediğini de bilmelisiniz. Zaten ölçü aleti kullanan birisi olarak bunlara hakimsinizdir. Gerilimin besleme yaptığı cihazının hangi gerilim türüyle besleniyorsa o gerilim türünü seçerek ölçüm yapmanız daha sağlıklı sonuç verecektir.

Öncelikle merhaba, benzeri adaptörlerde gerilimi ölçmek için devreye paralel, amperi ölçmek istiyorsanız seri bağlamanız gereklidir. Ölçmek istediğiniz voltaj türü çıkış noktasında hangi gerilim türüyse onla ölçmelisiniz, AC ise AC DC ise DC fakat sizler gerilimin giriş noktasını ölçmek istiyorsanız adaptöre girmeden önceki kısım (fiş) kısmı ile ölçüm yapmalısınız. Sebebiyse burada örnek olarak attığınız adaptörün giriş kısmı AC'dir. Bu adaptörler ya da transformatörler işlevi gereği bazen aynı türde gerilim çıkışı verirken bazen doğrultucu devre olarak kullanılarak hem gerilimi ayarlar hem de çıkış noktasında AC'yi DC'ye çevirir. Burada örnek olarak attığınız trafo da buna örnektir yani hem gerilimi düşürüyor hem de gerilim türünü doğru akıma çeviriyor. Ölçü aletinizin hangi türde ölçüm yaptığını gerilimi ve kademeyi otomatik seçip seçmediğini de bilmelisiniz. Zaten ölçü aleti kullanan birisi olarak bunlara hakimsinizdir. Gerilimin besleme yaptığı cihazının hangi gerilim türüyle besleniyorsa o gerilim türünü seçerek ölçüm yapmanız daha sağlıklı sonuç verecektir.
Ölçmek istedigim,çıkış voltajı aslında,amper degil.
Genellikle de adaptörlerin saglamlıgı ve etiketlerindeki voltaj degerlerine gercekten sahip olup olmadıgını ölçmekte diyebiliriz.

Örnegin bugün 3 adaptör ölçtüm dc olarak.Etiketlerinde 3.7 v yazan 5 v çıkış veriyor,9v yazan 16 ve 17 volt veriyor.
Sizin tarifinize göre anlamam gerek tam olarak şu mudur; AC/DC ibaresi varsa,AC giriş,DC çıkış anlamı taşımaktadır.
Dolayısıyla çıkışları DC multimetre kademesinde ölçmeliyim.
Diğer sadece AC ibaresi olan adaptör için ise daha net konusursanız bir amatör olarak ancak anlayabilirim.
Bu arada multimetrem otomatik degil.

Voltaj kademesinde devreye paralel olarak ölçüm yapacaksınız, AC / DC yazan cihazlar genelde özel bir durumu yoksa AC'yi DC'ye çeviriyor demek, yani çıkış gerilimi DC.
Elinizde olan trafoların mevcut değerlerinden biraz daha yüksek voltaj vermesinin sebebi kapasitörler yüke binince gerekli voltaja inecektir.
Fakat işi daha da büyütüp yüzde yüz ac ya da dc olduğunu anlamam gerekiyor diyorsaniz Osiloskop yardımı almalısınız. Bazen elinizdeki trafolar yanmış olabiliyor, atıl durumda olan 12 VDC bir cihazınız varsa denemeniz yeterli olacaktır. Gerekli sonucu alırsınız.

AC/AC adaptör çok fazla bulamazsın. AC/DC ac giriyor dc çıkıyor demek 3,7 volt vereni 5 volt ölçüyorsan adaptörün ne iş yaradığına bakman 18650 pili şaj içinse normal bir voltajdır. bir de bizim dilimize yerleşmiş hepsine adaptör deyip geçiyoruz. aslında şarj cihazları besledikleri sistemin batarya/pil tepe gücünde elektrik verir. adaptör ile şarj cihazlarını ayırt etmek lazım.

AC/AC adaptör çok fazla bulamazsın. AC/DC ac giriyor dc çıkıyor demek 3,7 volt vereni 5 volt ölçüyorsan adaptörün ne iş yaradığına bakman 18650 pili şaj içinse normal bir voltajdır. bir de bizim dilimize yerleşmiş hepsine adaptör deyip geçiyoruz. aslında şarj cihazları besledikleri sistemin batarya/pil tepe gücünde elektrik verir. adaptör ile şarj cihazlarını ayırt etmek lazım.
Bahsettigim adaptörlerden 3.7 olan ni pil şarj adaptörü ve diger ikisi şarj için degil,cihaz için besleme.
AC/DC ibaresini dogru anlamışım.
Peki ilk fotografta ki adaptör üzerinde yazan sadece AC den ne anlamalıyım?
Mesela bu tarz bir durumda multimetreyi ozma riskine karşın bu adaptörün içini acıp elektrige baglı degilken trafosunu ölçmek yada dc ye ceviren bir devresi var mı bakmak gibi yollar mı izlemek gerekir,ne önerirsiniz?

Çıkışa bak jak ucu ne yazıyor. Az dikkatli ol

ac / ac adaptörde çıkış fark etmez, zaten çok zor bulursun ac/dc adaptör/şarj cihazında genellikle orta + dışı - dir. bunu okuyabilmek yeterlidir. yani göbek+ dışı eksi olarak DC modunda ölçeceğiz. neye göre adaptör veya şarj cihazının üzerinde yazana göre. okuyup anlamak faydalıdır. yani doğru okumak.

ac / ac adaptörde çıkış fark etmez, zaten çok zor bulursun ac/dc adaptör/şarj cihazında genellikle orta + dışı - dir. bunu okuyabilmek yeterlidir. yani göbek+ dışı eksi olarak DC modunda ölçeceğiz. neye göre adaptör veya şarj cihazının üzerinde yazana göre. okuyup anlamak faydalıdır. yani doğru okumak.
:)
O kadarda amatörde degilim haksızlık etmeyin.
Polarity olayını biliyorum.
AC/DC ibaresi asıl soru işaretiydi halloldu sayenizde,sagolun.

:)
O kadarda amatörde degilim haksızlık etmeyin.
Polarity olayını biliyorum.
AC/DC ibaresi asıl soru işaretiydi halloldu sayenizde,sagolun.
sizi istemeden kırdıysam, özür dilerim. bazen anlatıyoruz, anlamakta ısrar edenler oluyor. bilgi seviyenizi bilmediğim için naçizane alt yazı geçtim. yani okumak her zaman önemlidir. aslında okumayı bilmek önemlidir. sizi de okuyabilenler kısmına dahil ettiysek ne mutlu bize forum olarak. ben tek başına bir hiçim, forum sayesinde bireyim.

sizi istemeden kırdıysam, özür dilerim. bazen anlatıyoruz, anlamakta ısrar edenler oluyor. bilgi seviyenizi bilmediğim için naçizane alt yazı geçtim. yani okumak her zaman önemlidir. aslında okumayı bilmek önemlidir. sizi de okuyabilenler kısmına dahil ettiysek ne mutlu bize forum olarak. ben tek başına bir hiçim, forum sayesinde bireyim.
Rica ederim,espri yaptım sadece.
Sizler sayesinde çocuk yaştan itibaren erteledigim elektronik sevdama yürüyorum dogru yanlış.
İrdelemeyi,incelemeyi severim.Cihazlar üzerindeki etiketlere bakar,anlamaya calısırım daima,alışkanlık.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri