9 voltluk trafodan 5 volt nasıl alabilirim? Yardım eder misiniz?

TwistKhan

Üye
Elimde eski bir vcd player var, ben bundaki CD sürücüyü çıkartıp yerine usb aux çevirici takacağım, fakat trafoyu ölçtüğümde 9 volt alıyorum. Çevirici 5 volt ile çalışıyor, trafodan 5 voltu nasıl alabilirim? Yardım eder misiniz?

Son düzenleme:
7805 ile diyeceğim ucu çok açık olacak görselini paylaşırsan daha fazla bilgi verebiliriz. trafo sadece trafo mu, devre üzerinde mi, doğrultma devresi var mı? bunları bilmeden benim yaptığım yorum tamamen hatalıdır. lütfen bir görsel paylaşınız, daha geniş açıklamalarda bulunalım.

zener diyot ile de halledebilirsin.

https://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic/ önce lütfen bunu okuyunuz.

Trafo uçlarını takip ederek hali hazırdaki devredeki köprü diyot ve buna bağlı olan kond uçlarını kullanarak akımı dc ye çevirmiş olursunuz, sonra yukarıdaki linke bakarak cihaz içinde varsa LM7805 gerilim regülatörü bağlayarak 5v elde edebilirsinz. Veya bahsettiğim kond uçlarına araç tel şarjı bağlayın ister sadece devresini ister parçalamadan olduğu gibi kullanabirsiniz. ;) Kolay gelsin.

Elimde eski bir vcd player var, ben bundaki CD sürücüyü çıkartıp yerine usb aux çevirici takacağım, fakat trafoyu ölçtüğümde 9 volt alıyorum. Çevirici 5 volt ile çalışıyor, trafodan 5 voltu nasıl alabilirim? Yardım eder misiniz?
en basit yoldan 9 volt dc çıkış ise eğer ... 18650 piller var 3.7 v şarjlı pil artı ve eksi uçlarını bağla çıkışta 5 volt civarı değer alırsın amper olarak 4 ampere yakın çıktısı olur. amperi düşürmek için ayrıca bir devre kurman gerekiyor. 7805 transistörden bahsedilmiş zaten. basit olarak yapabileceğin şey bu... ama voltaj düşürmenin onlarca yolu var. ben en basit yoldan anlatayım dedim :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sonra geç karşısına ne zaman patlar diye seyret.

Sakın böyle birşey yapma.Al 7805 bağla geç.
peugeot98 usta, hadi ben amatörle çırak arasıyım ama 9 volta 18650liyle voltaj ayarı yapmak hiç aklıma gelmemişti. ben kör hesabı il 7805 dedim, ona bile garanti vermedim ki devre görülmeden olmaz. güzel arkadaş 18650iyle bu işi çözmüş.

Sonra geç karşısına ne zaman patlar diye seyret.

Sakın böyle birşey yapma.Al 7805 bağla geç.
patlamaz merak etme kardeşim :)
peugeot98 usta, hadi ben amatörle çırak arasıyım ama 9 volta 18650liyle voltaj ayarı yapmak hiç aklıma gelmemişti. ben kör hesabı il 7805 dedim, ona bile garanti vermedim ki devre görülmeden olmaz. güzel arkadaş 18650iyle bu işi çözmüş.
Denemeden görmeden neden hemen olmaz deyip geçtiniz çok merak ettim doğrusu :) ac voltajı düzeltmek için köprü diyot kullanırız ... çok güzel bilgiler var zaten evet çok sorulan sorular arasındadır voltajı nasıl düşürürüm sorusunu yeni başlayanlar hep merak ederler... usta falan değilim evet. elektrik işinden de pek anlamam hadi kör cahil adamın biriyim diyelim :) ben yazdım pil ile voltajı düzeltirsin diye... yanlış hiç bir bilgi yoktur.... güzel kardeşim... dene ve gör bakalım voltaj düşüyor mu düşmüyor mu ? patlama konusuna gelince devre sürekli olarak kullanılacağı için patlama olmaz... deneyip göreceksin ondan sonra patladı diyeceksin bende patlamıyor :) sizde patlarsa eğer yapacak bir şey yok :) Pil bir diyottur, dirençtir, transistördür, kondansatördür, gülmeniz için güzel bir bilgi verdim hada bakalım ustalar gülün bana :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
patlamaz merak etme kardeşim :)

Denemeden görmeden neden hemen olmaz deyip geçtiniz çok merak ettim doğrusu :) ac voltajı düzeltmek için köprü diyot kullanırız ... çok güzel bilgiler var zaten evet çok sorulan sorular arasındadır voltajı nasıl düşürürüm sorusunu yeni başlayanlar hep merak ederler... usta falan değilim evet. elektrik işinden de pek anlamam hadi kör cahil adamın biriyim diyelim :) ben yazdım pil ile voltajı düzeltirsin diye... yanlış hiç bir bilgi yoktur.... güzel kardeşim... dene ve gör bakalım voltaj düşüyor mu düşmüyor mu ? patlama konusuna gelince devre sürekli olarak kullanılacağı için patlama olmaz... deneyip göreceksin ondan sonra patladı diyeceksin bende patlamıyor :) sizde patlarsa eğer yapacak bir şey yok :) Pil bir diyottur, dirençtir, transistördür, kondansatördür, gülmeniz için güzel bir bilgi verdim hada bakalım ustalar gülün bana :)

Sen 3,7 voltluk pile (dolunca 4,2 volt olur)9 v veriyorsun ilk etapta olur gibi görünsede pil tamamen şarj olduktan sonra pilin üzerindeki gerilim artacaktır.Zaten lityum piller sorunlu.
Fazla şarjda patlayabilir.Bunu riskine girilmez.Senin kaynak zayıftır idare ediyordur.Ama bunu herkese söylemek hatta bu işten anlamayana akıl olarak vermek tam bir kumar.Ya adamın yüzüne patlarsa veya birşey olursa vebali ne olacak.

Senin yaptığın şuna benziyor.12 voltluk aküye 50-60 volt verip sonrada bak patlamıyor demek oluyor.Ne zaman patlıyacağı belli olmaz.Ha belkide patlamaz ama bu işin çözümü budur diye sunulamaz.

VCD plkayerdekı, Cd sürücü zaten dc gerılımle çalışmaktadır. Bu mevcut 9 volt dc gerilimi, 7805 ıle, 5 volt dc ye düşürmen en basıt yöntem bence.

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri