8 Bib sesi

Merhabalar arkadaşlar benim dell marka n5010 model dizüstü bilgisayarımda mavi ekran hatası sonrasında format attım.Daha sonra ekran kartımı görmedi garantisi bittiği ve vaktim olmadığı için bir süre böyle kullandım (standart vga bağdaştırıcı gibi bir şey ile).Şimdi ise ekranda 3 yerde dikey renk cümbüşü oluştu ve kapattım sonra ise pc hiç açılmıyor ve 8 bib sesi geliyor.
Şimdi sıkıntı hakkında beni bilgilendirebilir misiniz? Ekran kartım mı yandı yoksa chipset mi?Araştırmadan anladığım kadarıyla ekran kartım ana kart üzerinde imiş ve komple ana kart mı değişecekmiş doğru mudur?
Son olarak yaptırmak istersem değer mi masrafı çok mu? ( i5 4gb ram 320gb hdd 1gb ati ekran kartı )
Teşekkür ederim :)

Hocam öncelikle 8 kısa bip DELL marka dizüstü bilgisayarlar için LCD panel bozukluğuna işarettir.Bunun için test kombinasyonu var belki araştırıp öğrenmişsinizdir nette.Yapacağınız işlem şudur :

- D tuşuna ve güç tuşuna aynı anda basın.Cihaz açılacaktır ve ekrana renkler gelecektir.Eğer renkler gelirse anakart arızası vardır.

-Bu işlem başarısız olursa pili bir 5 dk bekletin.Tabi söktükten sonra güç tuşuna basılı tutun cihazın enerjisi sıfırlansın.D tuşu ile güç tuşu gine olmuyorsa , birde FN tuşu ile güç tuşuna basın.

Bu işlemleri uygulayın çıkan sonuca göre değerlendiririz.Dizüstü bilgisayarınızın özellikleri bence gayet güzel.Çıkan masraf 150-200 tl arası felan olacaktır anlattıklarınıza bakarsak =)

Evet d tuşunu biliyorum ama renk gelmiyor ekran kapalı yani koyu siyahtan hafif açık siyah oluyor.Yani çok çok az bir arka ışık hissediliyor.Bunun anlamı lcd pert mi ? :) Ana kart ekran kartım veya ekran chipim saglam yani :)
Teşekkür ederim.

Ekran kartınızın sağlamlığını HDMI çıkışını Tv'ye bağlayarak anlayabilirsiniz.Anlattığınıza göre zaten ekran kartınızda problem var.Şuanlık LCD ekranda sıkıntı var gibi duruyor.Her ihtimal de servisin yolunu tutacaksınız kısacası =)

Eğer ekran kartı ise komple ana kart değişmesi gerekecek ve ana kart dell parça sitesinde 330 dolar ve 30 dolar da servis ücreti olacak.850 TL civarı bir masraf olacak.Fazla değil mi ?
Servis güvenilir ama pahalı , burdaki yerel bilgisayarcılar aynı hizmeti sağlar mı bana ?

İçini açıp bakmadan tahmin yürütmek olmaz yani.Siz gine servisine gönderin illa yaptırmak zorunda değilsiniz arızayı kesin tespit edip fiyat versinler.Ona göre yaptırıp veya yaptırmazsınız.

Küçük yerlerin gerekli donanıma sahip olmayabilir, netten araştır @aslan93 dediği gibi büyük şehirlerde teşhis tamir hizmeti veren yerler var, sorun ekran çipi veya lcd boardu olabilir.

Merhabalar arkadaşlar benim dell marka n5010 model dizüstü bilgisayarımda mavi ekran hatası sonrasında format attım.Daha sonra ekran kartımı görmedi garantisi bittiği ve vaktim olmadığı için bir süre böyle kullandım (standart vga bağdaştırıcı gibi bir şey ile).Şimdi ise ekranda 3 yerde dikey renk cümbüşü oluştu ve kapattım sonra ise pc hiç açılmıyor ve 8 bib sesi geliyor.
Şimdi sıkıntı hakkında beni bilgilendirebilir misiniz? Ekran kartım mı yandı yoksa chipset mi?Araştırmadan anladığım kadarıyla ekran kartım ana kart üzerinde imiş ve komple ana kart mı değişecekmiş doğru mudur?
Son olarak yaptırmak istersem değer mi masrafı çok mu? ( i5 4gb ram 320gb hdd 1gb ati ekran kartı )
Teşekkür ederim :)
hocam sorunu çözebildiniz mi ?

ekran kartın arızalı ekran kartına bga cihazı ile ısı verilecek ve düzelecek

Evet ekran kartım arızalı idi.Ekran kartı ana kart üzerinde olduğundan çekinerek yerel bir bilgisayar tamircisinde değiştirdim.Servis çok pahalı, bana 150 tl ye patladı.Şu an kullanıyorum sadece eskisinden biraz fazla ısınıyor oyunlarda sıkıntı olmaya başladı.Fanından aşırı bir ses var yarın açıp temizlemeyi düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri