630 kw motora yol verme

kardeş bu iş dediğin kadar kolay olsaydı bu işi yapan firmalar ekmek yiyemezdi:)bende destek al biyerlerden.sonuctga 630kw lık bi motordan söz ediyoruz..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
özür dilerim.
saygıda kusur ettiysek affedin.dikkat etmemişim yaşına herşey için çok teşekkürler.iyi çalışmalar dilerim.
şimdi şöle motor etiketim benim 630 kw 985 d/dk (stator 380v 1410 A),(rotor 810 volt 604 A)

ŞİMDİ kaymayı buldum (s) buradan rotor voltajını 810 volt rotor kısadevre akımını 604 amper aldım ve hesaplayınca direnç çok küçük çıkıyor .
kusra bakmayın cahilce sorular sormak istemiyorum fakat aklımda şöyle birşey var .1.5 luk direnç teliyle her sargıya ortalama 1.5 ohm vey 3 ohm tekavul edecek şekilde sarım yapsam ve bu dirençleri kademelere bölsem nasıl bir sakınca ortaya çıkarki.bildiğim kadarıyla direnç değerinin artışı akımı azaltacak akım kuvveti azaltacak ve motor daha yumuşak kalkacak .yanlış mı düşünüyorum acaba .motorumun rotoru kısadevre oluncaya kadarda motor yüke girmeyecek.(sadece aklıma takılan direnç telinin veya direncimin kaç çapında olması veya watının kaç wat olması yada direnç teliyle kurtarıp kurtaramayacağım.

Sayın Kutilati motorun 630KW olduğuna eminmisiniz verdiğiniz etiket değerleri 800Kw Emit poland marka motorun etiket değeri ile aynı çünkü aynı motoru bende kullanıyorum ve sulu reosta ile yol veriyoruz.Bu motoru haddehanede kullandığınız kesin ve motor yük altında kalkınıyor kalkışta yaklaşık 750-1500A arası akımla kalkış yapıyordur.Reostada kullandığınız su soda karışımına bağlı olarak sizin sulu reostayı neden kullanmak istemediğinizi açıklarsanız size yardımcı olabiliriz.Ama bence sulu reosta daha sağlam ve sağlıklı çalışan bir yol verme aletidir.Tel dirençle yol verme sırasında teller aşırı ısınıp kopacaktır.Kontaktör kontakları arktan etkilenecektir.Ben açıkcası bunu size önermiyorum 1250KW motoru sulu reosta ile yol veriyorum şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım.Telin omaj ve güç değerine gelince rotor gerilimi ve akımı belli gerisi ohm kanunu 1.34ohm 677kw olacak kolay gelsin.

Ekte 800kw Emit marka ve romanya malı motorları inceleyebilirsin.

Ekli dosyalar

• 800kw motor.pdf
    60.3 KB · Görüntüleme: 146
Son düzenleme:
çelik cpu hocam sulu reostayla yolvermek istememe nedenimiz aslında düzgün bir iş çıkarmak istememiz .biz reostayı motor yanına koyup pano odasından ayrı ayrı kablo çekmek istemiyoruz ve sahada güzel görünmüyor.birde şu hesap kısmını biraz açarsanız çok sevinirim.bulduğumuz formüllerle sizin omaj ve güç değerlerini yakalayamadım ve siz bunun süresini neye göre buluyorsunuz.

çelik cpu hocam sulu reostayla yolvermek istememe nedenimiz aslında düzgün bir iş çıkarmak istememiz .biz reostayı motor yanına koyup pano odasından ayrı ayrı kablo çekmek istemiyoruz ve sahada güzel görünmüyor.birde şu hesap kısmını biraz açarsanız çok sevinirim.bulduğumuz formüllerle sizin omaj ve güç değerlerini yakalayamadım ve siz bunun süresini neye göre buluyorsunuz.

Sayın Kutilati R=U/I R=810/604 R=1.34 ohm P=UxIxkök3xcosfi P=810x604x1.73x0.8 P=677108 Watt P=677108/1000=677.108KW

Bu kadar açıklamadan sonra anlamadıysan bu işi işten anlayan birine yaptır derim.

valla ben şöle söyliim bu işi bilende yorum yapıyo bilmiyende.biz bu işi en basitinden hallledip fotosunudaburaya ekliycem.ya bir işe bukadar olumsuz yaklaşan birtek bizler varız yapan adam nasıl yapıyo.sulu reostayı yaptık işte .maşşşallahı var canavar gibide çalışıyo.demekkki sulu reostayı yapmadan öncede böle sorsak işe başlamadan bırakacaktık.
biz şuan sulu reostayı dışarıdan alsaydık maliyetinin 3 ila dört katı fiyat alacaktık.ama şimdi elimizde hazırı var. ben başından beri sölediğimgibi ve amatörce sorular sormamın nedeni şuydu sadece nasıl güçte bir malzeme kullanıcağımızdı.bir fikir almaktı.yanılmış olabilirim .amatörce yorum yapmış olabirim ama şuan da sölüyorum hiç gereği yok bu iş sulu reostadanda rahat bence....yinede herkeze teşekkürler.

Madem duzgun is yapmak istiyorsunuz bu motora reaktor ile de yolverebilirdiniz. Rotora seri baglanmis bir reaktor surekli devrede kalacak ve extra hic bir bakim noktasi olusturmadan yillarca calisabilecektir.

Sulu reosta kullanirsaniz uzun sure durustan sonra sodanin bir miktari dibe cokecek ve her uzun durustan sonra kontrol edip karistirmaniz gerekecektir.

Suyun tanklar arasi transferini nasil yapacaksiniz bilmiyorum ama hava ile yapacaksaniz mesela, hava geldiginden emin olmaniz gerekecek. Eger ayri bir pompa ile yapacasaniz bu da ayri bir bakim noktasi anlamina geliyor.

Tanklar arasi transfer suresi degisken olabilecegi icin rotorun kisa devre olma suresi de degisken olabilecektir.

Rezistanslari da sulu reostayi da kalkistan belirli bir sure sonra devreden cikarmaniz gerekiyor. Reaktorde boyle bir problem de yok.

Bu sorunlarin haricinde sulu reosta genede iyi bir yontem. ozellikle dusuk butceli ve yuksek guclu uygulamalar icin kullanilabilir.

valla ben şöle söyliim bu işi bilende yorum yapıyo bilmiyende.biz bu işi en basitinden hallledip fotosunudaburaya ekliycem.ya bir işe bukadar olumsuz yaklaşan birtek bizler varız yapan adam nasıl yapıyo.sulu reostayı yaptık işte .maşşşallahı var canavar gibide çalışıyo.demekkki sulu reostayı yapmadan öncede böle sorsak işe başlamadan bırakacaktık.
biz şuan sulu reostayı dışarıdan alsaydık maliyetinin 3 ila dört katı fiyat alacaktık.ama şimdi elimizde hazırı var. ben başından beri sölediğimgibi ve amatörce sorular sormamın nedeni şuydu sadece nasıl güçte bir malzeme kullanıcağımızdı.bir fikir almaktı.yanılmış olabilirim .amatörce yorum yapmış olabirim ama şuan da sölüyorum hiç gereği yok bu iş sulu reostadanda rahat bence....yinede herkeze teşekkürler.

Sayın Kutilati:
Burada işten anlayanda anlamayanda yorum yapıyor derken siz kendinizi bu konularda uzman zannediyorsunuz galiba sulu reosta yapmayı dirençle yol verme yönteminide ilk siz bulmuş gibi bir tavır içindesiniz söylediklerinizden yeni bir kıta keşfetmiş kişi edasındasınız.
Sulu reosta su soda karışımıyla elde edilen sıvı direncin bir kazan içersine doldurulması ve bu karışımın içersine rotordan gelen 3 fazın üçgen şeklindeki bıçaklar yardımı ile kazanın içersine daldırılması ile rotorda oluşan zıt elektromotor kuvvetin direnç üzerinde harcanarak kendini oluşturan döner manyetik alana karşı koymasını zayıflatarak motorun yol almasını sağlamaktır.
Bunu ister sulu reosta isterse rezistans direnç ile yapın mantık aynıdır.
Bilezikli asenkron motora dirençle yol verilebilir.
Bilezikli asenkron motora statora seri reaktörle yol verilebilir.
Bilezikli asenkron motora sürücü ile yol verilebilir.
Bilezikli asenkron motora oto trafosu ile yol verilebilir.
Bilezikli asenkron motoru devir ayarlı bir motor gibide çalıştırabilirsiniz.
Burada en ucuz yöntem sulu reosta ile yol vermektir.
1250Kw bir motor için sulu reosta maliyeti 2500TL dir.

Yorumlarınızı yaparken forumda bulunan arkadaşları küçümsemeyiniz herkes size cevap vermek zorunda değildir.Yorum yapılmadığında zannetmeyinki bahsettiğiniz konu buradaki arkadaşlar tarafından bilinmiyor.Soru sorma uslubunuza göre cevap gelir.
Uslubunuzda dikkatli olmanızı size önerebilirim!!!!

arkadaşlar altıvar 61 ile 160 kw motora yol verdik. Ancak akım bilgilerini okuyabiliyorum bana devir bilgisi lazım .elimde atv 61 baglantı şeması yok .hangi klemensten devir bilgisi alabirim .teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,605
Kullanıcılar
450,607
Son üye
Xuxi

Yeni konular

Geri