Arduinoda 8 adet dc motor sürmek

bariisefe

Üye
Arkadaşlar Merhaba, Arduino ile 8 adet dc motor sürmek istiyorum. Şuan halihazırda ikisini transistör diyot ve dirençlerle bilgisayarıma bağlayıp sürebiliyorum. Ancak motorları 8 'e çıkardığımda harici güç kaynağına ihtiyacım olacağını düşündüm.Deneme yanılma yoluyla elemanlara zarar vererek değil de, hesaplayarak yeni malzeme satın almak istiyorum. Arduino ya ve diğer elemanlara zarar vermeden ne kullanmam gerektiğine nasıl karar verebilirim?

Arduino metro mini :
  • Input voltage (Vin): 6-16V (a 9VDC power supply is recommended)
  • 5V logic with 3.3V compatible inputs, can be converted to 3.3V logic operation
  • 20 Digital I/O Pins: 6 are also PWM outputs and 6 are also Analog Inputs
  • 32KB Flash Memory - 0.5K for bootloader, 31.5KB available after bootloading
  • 16MHz Clock Speed
Transistör 2n2222a :

High current Max 800 mA
Low Voltage Max 40V

Direnç :220 ohm

DC motor :
  • Supply voltage: 1,5 V
  • Idle current: 0.8 A approx.

Ekli dosyalar

• Untitled.png
    Untitled.png
    1.2 MB · Görüntüleme: 25
2n2222 yerine ırfz44n kullanabilirsin daha iyi olur

Mosfet kuĺanamazsınız. Arduino port çıkış voltjı 5v . Mosfeti sürmek için 10v gerekir.
Bipolar transistör kullanmanız lazım.
Motorlarını kaç volt pwm kullanarak hız kontrolumu yapacaksınız yoksa sadece aç kapamı.

Mosfet kuĺanamazsınız. Arduino port çıkış voltjı 5v . Mosfeti sürmek için 10v gerekir.
Bipolar transistör kullanmanız lazım.
Motorlarını kaç volt pwm kullanarak hız kontrolumu yapacaksınız yoksa sadece aç kapamı.
Zaten NPN kullanıyorum. Evet sadece aç kapa yapması yeterli benim için

Elimde motora dair sadece bu bilgiler var
  • Supply voltage: 1,5 V
  • Idle current: 0.8 A approx.
Vibration Motor MT73 1.5 V
Motorlarınız kaç volt kaç watt.
Nasıl bir yol izlemeliyim sizce. Şuan staj yapıyorum ve hocaya liste vermem gerek hoca satın alacak bu yüzden gereksiz yere bir şey almak istemiyorum

Motorların herbirini farklı porttanmı süreceksin yani her birini ayrı ayrımı kontrol edeceksin yoksa hepsi birmi çalışıp kapanacak.

Motorların herbirini farklı porttanmı süreceksin yani her birini ayrı ayrımı kontrol edeceksin yoksa hepsi birmi çalışıp kapanacak.
Şuanda ayrı portlarda çalışıyorlar. Yani motorların birbirleriyle etkileşimi yok.Eğer diğer türlü bir avantaj sağlanıyorsa ona da geçiş yapabilirim. Benim amacım sadece onları kapatıp acmak

Şuanda ayrı portlarda çalışıyorlar. Yani motorların birbirleriyle etkileşimi yok.Eğer diğer türlü bir avantaj sağlanıyorsa ona da geçiş yapabilirim. Benim amacım sadece onları kapatıp acmak
O halde harici beslemen 5w x 8 =40 watt 5 volt dc besleme.
8 tane bdx53 darlington npn transistör.
Motorlara paralel ters yönde bağlamak için 8 tane 1n4007
Transistör beyzlerine seri bağlamak için 8 tane 1k dirence ihtiyacın var.
Devreyi kurarken harici 40 watt 5v beslemenin eksi ucu arduino beslemesine bağlanacak artı ucu bağlama.
Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri