6 lı Aydınlatma Kumandası12v giriş nasıl yapılır?

Görebildiğim kadarıyla yorumlayayim.

Aşağıdaki resimde işaretledim. Tam test için olcum yapmak gerek.

Resimde solda bulunan 3 adet transistor 3 adet roleyi süren transistorler.

Kirmizi kondansatorun altındaki diyotlar doğrulama diyotu ve hemen üstündeki kapasitorler düşük voltaj devresi oluyor. Biz bu kısımdan 12 volt besleme yapmalıyız ancak emin olmak lazım.

Aşağıdaki resimde dc kısım diye isaretledigim halka içinde kahverengi kapasitorde uzeridne ne yazıyor ve önündeki 3 bacaklı parçanın ismini resimler misiniz resimleyemezseniz üzerinde ne yazdigini buraya yazın.

Multimetreniz varsa o kahve kondansatorde cihaz çalışırken kac volt var olcermisiniz?

Screenshot_20221109-192213_Chrome.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kırmızı büyük kondansatörü kısa devre yapın.
Siyahlar (-) uç. Kırmızı giriş (+) 12V.
Ledlerin (-) ucuna siyahlardan biri. Üç diğer
renk de üç ayrı led grubuna. Mümkün olduğunca
12V u geçmeyin. Seride sigorta ve direnç var.
Ama yine de ledlerin ve rölelerin sağlığı için
geçmesin. Alıcı devresi için regülatör var zaten.

Çok teşekkürler hocam.

3 bacaklı siyah: 78L05
MCG UDG yazıyor

Kahverengi kapasitör: 220 16v - ölçümü 5.08
Fotoları attım

Kirmizi kondansatorun altındaki diyotlar doğrulama diyotu ve hemen üstündeki kapasitorler düşük voltaj devresi oluyor. Biz bu kısımdan 12 volt besleme yapmalıyız ancak emin olmak lazım.

Aşağıdaki resimde dc kısım diye isaretledigim halka içinde kahverengi kapasitorde uzeridne ne yazıyor ve önündeki 3 bacaklı parçanın ismini resimler misiniz resimleyemezseniz üzerinde ne yazdigini buraya yazın.

Multimetreniz varsa o kahve kondansatorde cihaz çalışırken kac volt var olcermisiniz?

Ekli dosyayı görüntüle 92488

Ekli dosyalar

• IMG_20221109_214520.jpg
    IMG_20221109_214520.jpg
    132.1 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_20221109_214401.jpg
    IMG_20221109_214401.jpg
    728 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_20221109_213209.jpg
    IMG_20221109_213209.jpg
    180.3 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

Ekli dosyayı görüntüle 92488
Bunu yapan bir arkadaş alttaki fotoyu atarak şöyle demiş hocam. "Kırmızı ile boyadığım diyotlar birbirine bağlı olması lazım. Bu şekilde bağlı ise işaretlediği noktalardan 12v bağlayınca devre çalışır" bende ikinci fotoda işaretlediği yerin alt kısmını göstereyim. Birleştirirsem olurmu yanlış yapmayayım

Ekli dosyalar

• FB_IMG_1668021812713.jpg
    FB_IMG_1668021812713.jpg
    35.6 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20221109_221928.jpg
    IMG_20221109_221928.jpg
    193.1 KB · Görüntüleme: 15
Bunu yapan bir arkadaş alttaki fotoyu atarak şöyle demiş hocam. "Kırmızı ile boyadığım diyotlar birbirine bağlı olması lazım. Bu şekilde bağlı ise işaretlediği noktalardan 12v bağlayınca devre çalışır" bende ikinci fotoda işaretlediği yerin alt kısmını göstereyim. Birleştirirsem olurmu yanlış yapmayayım
Bu mrsajinizdaki gibi yapabilirsiniz. +12 volt yazdığınız yerine-12 yazdığınız yerlere dc 12 volt kaynağınızi başlayabilirsiniz. Orta kısımda hiç bir işlem yapmayın. Yalnız uyarayım. Bu yöntemde voltajı ters verirseniz devreniz zarar görür. Alttaki anlatılan şekilde yaparsanız sorun olmaz yada diyotlarin orta kısmından voltaj verirseniz yön farketmeden devre calisir.

Yada yukarıdaki mesajda @mehmet.bey in bahsettiği yöntemi de uygulayabilirsiniz.

Tercih size kalmış. İki yontemde olur.

Bu mrsajinizdaki gibi yapabilirsiniz. +12 volt yazdığınız yerine-12 yazdığınız yerlere dc 12 volt kaynağınızi başlayabilirsiniz. Orta kısımda hiç bir işlem yapmayın. Yalnız uyarayım. Bu yöntemde voltajı ters verirseniz devreniz zarar görür. Alttaki anlatılan şekilde yaparsanız sorun olmaz yada diyotlarin orta kısmından voltaj verirseniz yön farketmeden devre calisir.

Yada yukarıdaki mesajda @mehmet.bey in bahsettiği yöntemi de uygulayabilirsiniz.

Tercih size kalmış. İki yontemde olur.
Bu şekildemi bağlayayım hocam. Sarı cizdiğim gibi Uçlar birleşecekmi
Kırmızı büyük kondansatörü kısa devre yapın.
Siyahlar (-) uç. Kırmızı giriş (+) 12V.
Ledlerin (-) ucuna siyahlardan biri. Üç diğer
renk de üç ayrı led grubuna. Mümkün olduğunca
12V u geçmeyin. Seride sigorta ve direnç var.
Ama yine de ledlerin ve rölelerin sağlığı için
geçmesin. Alıcı devresi için regülatör var zaten.
Hocam kondansatörü kısa devre yapın derken anlamadım orasını. Uçlarını birbirinemi bağlayacam yani🫣

Ekli dosyalar

• IMG_20221109_225026.jpg
    IMG_20221109_225026.jpg
    205 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Bu şekildemi bağlayayım hocam. Sarı cizdiğim gibi Uçlar birleşecekmi

Hocam kondansatörü kısa devre yapın derken anlamadım orasını. Uçlarını birbirinemi bağlayacam yani🫣

Sarı çizdiğiniz uçlar zaten pcb de kısa devre.

Sarı çizdiğiniz uçlar zaten pcb de kısa devre.
Bu şekil diyotların altına bağladım. Kumandasına basınca role sesi tik tik geliyor. Ama ölçü aletini siyah kabloya ve diğer ucuyla diğer sarı mavi beyaz renklere baktım güç gelmiyor. Ölçünün Bir ucunu eksiye diğer ucu renklere baktım yine yok. Gücü kabloları dışında başka yerdenmi almam gerekiyor.

Ekli dosyalar

• FB_IMG_1668117353158.jpg
    FB_IMG_1668117353158.jpg
    229.9 KB · Görüntüleme: 14
  • FB_IMG_1668117345886.jpg
    FB_IMG_1668117345886.jpg
    250.8 KB · Görüntüleme: 10
Bu şekil diyotların altına bağladım. Kumandasına basınca role sesi tik tik geliyor. Ama ölçü aletini siyah kabloya ve diğer ucuyla diğer sarı mavi beyaz renklere baktım güç gelmiyor. Ölçünün Bir ucunu eksiye diğer ucu renklere baktım yine yok. Gücü kabloları dışında başka yerdenmi almam gerekiyor.

Elinizdeki cihazin alicisi üzerindeki kutuda bağlantı şeması var.

images.png

Semaya göre yanlış incelemediysem kırmızı kablodan 12 volt vereceksiniz. Gri sarı ve mavi uçlarda 12 volt çıkış alacaksınız.

Elinizdeki cihazin alicisi üzerindeki kutuda bağlantı şeması var.

Ekli dosyayı görüntüle 92548

Semaya göre yanlış incelemediysem kırmızı kablodan 12 volt vereceksiniz. Gri sarı ve mavi uçlarda 12 volt çıkış alacaksınız.
Bu şekil bağlıyorum renklere güç gelmiyor. Altta diyoların artı eksisine güç verince Rolelerin altından ölçüyorum güç geliyor. Olmadı rolelerin altından 3 ayrı güç çekerim. 220 olduğu için kablolardan olmuyor sanırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri