5v DC'yi 1.5v DC'ye düşürmenin en kolay yolu nedir?

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
DC-DC çeviriciler var fakat bunlar 1.5 volta düşüremiyorlar sanırım. En düşük 3 volta kadar düşürebilenlerini gördüm.

Mesela direnç ile olabilir mi? Kaç OHM'luk bir direnç gerekir?

Merhaba,
7 adet 1N 4001 seri bağlayıp 1.5 volt alabilirsiniz. 1N 4001 ler 1 amperliktir. 1.5 volta çekilecek akımı belirtirseniz dirençle gerilim bölücü de hesaplanabilir.
Kolay gelsin.

Merhaba Suat
Direnç ile gerilim bölme işlemi yapabilirsin fakat hem 5 voltluk güç kaynağının akımı hemde
3 voltu kullanacak sistemin gücü önemlidir.
burada 75 ohm olan direnç üstünden iki uç alırsan 3 volt okursun.
fakat kullanabileceğin maksimum güç
0,04x3= 0,12 watt olur
bunun için seçeceğin dirençler en az 1 watt olmalı

5 voltluk güç kaynağında en az
0,04x5=0,2 watt olmalı

demek istediğim direnç ile gerilim bölme yapılacaksa biraz hesap yapmak gerekir.

upload_2017-7-12_11-35-17.png

L7805

Çekilecek akim nedir ve bu gerilimi nerede nasil kullanacaksiniz?

CNC'nin kontrol kartının (AKZ250) 5 voltluk çıkışına SSR modülü takıyorum. Bu 5 voltu 1.5 volta düşürüp SSR modüle vereceğim. Modül 5v verince kapalı, 1.5v verince açık konuma geçiyor.

Bu modül ne kadar akım istiyor bilmiyorum ama çok azdır diye tahmin ediyorum.

SSR modülü incelemek lazım çok yüksek akım gerektirdiğini sanmıyorum. Direnç ile gerilimi bölerek ssr ye girilebilir.

SSR nin varsa etiket model bilgisini eklerseniz inceleyebiliriz.

Tetikleme akımı 2 mA. Gerilim bölücü dirençle kolaylıkla yapılabilir düşüncesindeyim.

Ayrıca tetik voltajı 0 - 1.5 volt yazıyor. Tetik ucunu gnd potansiyeline çektiğinizde röle ON olmuyor mu?

akım sorun olursa LM317 işini görür, ayarlanabilir güç kaynağı yapılıyor, 1.25v' a kadar düşer.

bu solid state relay cihaza normalde kapalıdan açığa geçmek için 1.5v altı voltaj mı istiyor, tekrar kapansın ve bağlı cihaz çalışmasın diye sürekli 2.5v üstü voltaj mı uygulanması gerekli oluyor ?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri