5V + 5V BAĞLAMA YARDIM

Berkayyyn7

Üye
Arkadaşlar Selamın Aleyküm. Ben maket yapmaya çalışıyorum 6 tane minik lambayı seri bağladım. Lambalar 1.5v ile çalışıyor. 6 tane lamba toplamda 9v ediyor lakin bende 9v adaptör yok. 2 tane telefon şarj aleti var 5v. Bu iki şarj aletini birbirine paralel bağlayıp 10v elde edebilir miyim? Biri 1a diğeri 500ma.

Ayrıca 12v 2a adaptör bağladımda lambaların üçü patladı o yüzden daha düşük volt gerekiyor sanırım. Ya da amperi yüksek çok anlamadığım için yardımınızı bekliyorum. Kısacası 6 tane 1.5v 0.5a lambayı yan yana nasıl yakabilirim ? Şimdiden teşekkürler ederim :)

2 adet 5 volt adaptörü paralel bağlayarak. 10 volt elde edemezsiniz. Çıkışta yine 5 volt alırsınız. Bu şekilde yapılan bağlantı ile alabileceğiniz akım değerini arttırabilirsiniz. Adaptörleri seri bağlarsanız 10 volt elde edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi verirseniz daha net bilgi alabilirsiniz. Ampullerin iç direnci kaç watt olduğu adaptörlerin iç direnci vs. vs.

Merhaba. Lambaların hepsinin iç direnci seri bağlamada tam eşit olmalıdır, 6 tanesi seri bağlandığında iç direnci çok farklı olanlar nedeniyle veya lamba başına düşen 2 volt biraz fazla geldiği için bazıları yanmıştır. Genelde 1.5 voltun 2 katı yani 3 volt verildiğinde akkor lambaların flamanı hemen yanar.

İki adet şarj adaptörünü çıkışları 500 mA ve 1000 mA olsa bile yine seri bağlarsanız ve 10 volt 500 mA'i (en düşük olanın amper değeri seri devrede kalacak şekliyle) elde edersiniz. 9 volta 10 volt verilebilir, ampül başına 10/6=1.666 volt düşer. Ancak ampulleri tek tek avometreyle omaj ölçüm kontrolünden geçirip omajı çok farklı olanları varsa bunları değiştirip (ayırıp) 6 tanesini ondan sonra seri olarak bağlayın. Kolay gelsin.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim adaptörleri seri bağlayıp deneyeceğim 10v 500ma olacaksa yeterli olur inşallah deneyince haber veririm ustalar, lamba almam lazım yarın :)

3 er lambayı seri bağlayıp,
2 tane 3 er seri lambayıda birbirine paralel bağlayın,
3lü seri lambalara birer dirençte ekleyebilirsiniz,
ve bu haliyle 5V adaptör ile çalıştırın.
sk-c03ce4bdae1b3b312fa814606a17de0b.jpg

sk-a3e9cb65fec6159f3c322ebfd68cd07d.jpg

Neden 12V şerit led kullanmıyorsunuz?

Yalnız bu karışık bağlantıda ampuller 500 mA ampul başına çekiyorsa (Bunu bilemiyor ve bir tahminde bulunamıyoruz) sadece 1 A, 5 voltluk adaptörle olan bir bağlantıda bu lambalar düşük omajlı dirençlerle 2 baştan bağlı iken belki ucu ucuna yanabilir. 500 mA'lik adaptörle karışık yapılan bu bağlantıda ise yanabilmesi ihtimalini ise hiç düşünemiyorum.

Örneğin çocukken el fenerleriyle oyun oynarken hatırlıyorum, 2.5 volt, 3 A ; 3.8 volt, 3 A; 6 volt 5 A gibi etiketler ; 2 büyük boy pilli, 3 büyük boy pilli ve 4 büyük boy pilli cep fenerlerinin bu ampullerinde etiket olarak yazıyordu, hayal meyal bunu hatırlıyorum şu anda. Ama arkadaşımızın kulllandığı bu ampullerin 1 tanesinin ne kadar mA çektiğini hiç bilmiyoruz. Ampullerden bir kaçı yanmış, ancak sadece seri bağlantıda tek ampulden geçecek olan kadarı geçebildiği için bu flamanı yakmak için bu çok yeterli gelmiştir diye de düşünüyorum. Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri