55kw fan motru sorunu

ahmetozken

Üye
arkadaşlar benim sorunum 55kw bir fan moturunu yıldız üçgen çalıştıramıyorum. çünkü yıldızda iken devir aldıkça daha çok havayı yollamaya çalıştığı için çok yükleniyor vede amperler sürekli yükseliyor bu yüzden kontaktörün kontakları yanıyor bu yüzden direk bağladım ve iki hafta oldu sorun yok düzdgün çalışıyor. solftstart bağladığım zaman ise solftstart tı yakıyor. bana ne önere bilirsiniz

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
fanın ne işe yaradığını tam yazmamışsın havanın atılan tarafını biraz vana misalı kısarsan amper düşer

Fanlara Y / Üçgen yolverilmesi sorun olur.Öncelikle,start anında,hybra arkadaşımızın söyle-
diği gibi emişinde klepe olmalıdır.Soft starter seçer iken,bir üst güçte olmasında yarar var-
dır.Biraz daha pahalı olmakla beraber,sürücü ile yolvermek kesin çözümdür.Şebekeniz mü-
sait ise,direkt startlı kaldırmanızda mümkün ( siz zaten yapmışsınız ).Mekanik sistemi koru-
mak yönünden,bir üst güçlü soft starter seçerek sorunu çözmeniz gerekir.Uygulamış oldu-
ğum 200 kw'lık 2 adet fan uygulaması 1985 yılındanberi sorunsuz olarak çalışmaktadır.Tah-
rik şekliniz kayış kasnak ise,softstarteri kesinlikle tavsiye ederim.İlk şart,emişte mutlaka
klepe olmalıdır.

motor yıldazda iken 400 ampere çıkıyor vede devam ediyor üçgene geçince ampaerler normalae dönüyor

motoru vana ile çalıştırmamın imkanı yok yapı bakımından çok ters yapılmış vede vana ile çalışmaz çünkü bu bi bıçkıda genel talaş toplama fanı yani çok fazla toz geliyor o kadar fazla ki işçiler ayda bir boruları temizliyor

solftstatr olarakta 75kw lık siemens seçtim oda şu anda serviste

motor da direk fana bağlı 55kw 2980d/d

devri çok yüksekmiş.softstarter d uzun ömürlü olur inş.

Motor kalkışlarda devamlı sorun yaşarsın .Çözüm yolu emiş veya çıkış yolunu motor kalkarken kapalı tutacak düzenek kurman iyi çalışmalar

sisteminde hava komprasörün varsa emiş kanalına pınomatik pıston bağla motor üçgene geçtiğinde vana açsın o zaman sorunun ortadan kalkar.kolay gelsin

fanın cıkısına klepe koy ve normalde %50 acık olsun ucgene gecınce pıston ıle %100 ac benım boyle bır sorunum vardı bu şekılde cozmustum
kolay gelsın

Forum istatistikleri

Konular
128,605
Kullanıcılar
450,606
Son üye
csancar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri