555 timer entegresinin çıkış voltajı yükseltilebilir mi?

Tekno1246

Üye
Merhabalar. Elimde 3 pinli piezo buzzer var. Buzzer doğrudan gerilim ile çalışan bir buzzer değil. Çalıştırmak için kare dalga üretmek gerekiyor. Buzzer 555 timer ile çalıştırılabiliyor fakat voltaj 12v olmadığı için buzzer ın sesi az çıkıyor. Bu entegrenin çıkış voltajını yükseltmek mümkün müdür? Eğer mümkünse nasıl yapabilirim?

Devre şemanızı paylaşır mısınız?

Devreyi henüz yapmadım ama internette görmüştüm çalıştırabildiğini. Ben kendim Arduino ile deneme yapmıştım pwm pininden sinyal göndererek ve olmuştu sadece sesi az çıkıyordu. Mesela burada yapan birisi var
Desenize doğmamış çocuğa don biçiyoruz diye.. 555 entegresini 16V a kadar besleyebilirsiniz. Çıkıştanda besleme gerilimi-1,7V alabilirsiniz. Arduinonun çıkışından maksimum 5V alabilirsiniz.

Desenize doğmamış çocuğa don biçiyoruz diye.. 555 entegresini 16V a kadar besleyebilirsiniz. Çıkıştanda besleme gerilimini -1,7V alabilirsiniz. Arduinonun çıkışından maksimum 5V alabilirsiniz.
Nasıl yani hocam şimdi ben mesela entegrenin girişine 15V uygularsam çıkıştan da 13.3V kare dalga mı elde etmiş oluyorum? Yani o voltaj 5V civarına düşmüyor muydu?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri