555 TİMER devresi ile led şerit sürme

Merhaba, ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Konuya sizin kadar hakim olmadığım için sanırım biraz yanlış yönlendirdim :(

daha optimum bir çözüm için öneride bulundum. sizin söylediğiniz yöntemde yanlış değildi zaten.

base akımı 1A, Kollektör akımı 3A e izin veriyormuş. 200 ma çekiyorsan kullanabilirsin demek oluyor. :)
Bu tip durumlarda datasheet i googledan bakıp öğrenmek mümkün. Sevindim entegrenin elinde olmasına. Transistör ve ledleri bağlamadan çıkışı evirdiğini ölçmen faydalı olacaktır. Kolay gelsin Ekli dosyayı görüntüle 31912
transistörümü çalıştırmayı denedim ama ne yazıkki çalışmadı multi metreyle test filan ettim.herhalde yanmış olmalı yeni bitane alırım artık sıkıntı yok
çıkışı evirmenize gerek yok zaten çıkış 1 ardından 0 oluyor. 555 entegresi sadece kare dalga üretmez kare dalganın darbe doluluk oranını da ayarlar. trigger ve treshold a bağlanacak dirençlerin değerleri ile oynayarak dar olan lojik seviyeyi 0 yapabilirsin. birde çıkışta npn transistor kullanarak yada pnp transistor kullanarakta yapabilirsin. çıkışa ayrıca bir entegre bağlamana gerek yok. PWM kullanımında 555 konularına bakabilirsin.
benim devrem kit şeklinde bi devre ve üstünde sadece bi tane pot bi tanede kapasitör giriş yeri var pottan güç döngüsünü ayalıya biliyorum zaten ama sorun şu ki devrenin açık olduğu kısım %50nin altına inmiyo bu yüzdende çıkışı ters çevirmeye ihtiyaç var bide elimde zaten acarozun behsetmiş olduğu entegre varken onun çözümünü uyguliyacam yinede teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri