50 kVA Altında Kompanzasyon

ultra1905

Üye
arkadaşlar og ve ag de kompanzasyon nasıl yapılıyor 50 kva nın altında kompanzasyon yapılamazmı örneğin bir mağaza ve spot lambalarlaaydınlatması yapılmış yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
teşekkür ettim arkadaşım

biraz daha açık bir şekilde yardımcı olursanız sevinirim ben bu iş hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum

örneğin kurulu 1500 watt mağazada aydınlatma spot lambalarla oluyor bunlar balastlı endüktif biz buraya kompanzasyon yapamazmıyız kompanzasyon sadece sanayide mi yapılır veya fabrikada bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

1500 watt 1,5kw eder bu çok küçük bir değer bu güce kompanazasyon yapılmaz. biraz daha detaylı açıklayacak olursak bu bahsettiğin işletmenin reaktif tüketim aktif tüketimin %33'ünü geçiyorsa ve kapasitif tüketim aktif tüketimin%20 sini geçiyorsa o işletme cezaya girer ve komp. yapmak gerekir. geriye dönük son iki tüketimleri birbirinden çıakr ve bu hesabı yap. ilgili hesap programı forumda kompanazasyon bölümünde var.

Son düzenleme:
arkadaşım peki kaç kw ta kadar kompanzasyon yapılır

kompanzasyonu yaparken endüktif kapasitif ve aktif güçleri hesapladıktan sonra belli değerlerin üzerine çıktığında kompanzasyon yapmak mı gerekiyor

bu değerlerin geçip geçmediğini nasıl anlayacağız 1 fazlı bir sayaç varsa ondan nsaıl öğreneceğiz

evet tedaşın belirlediği sınırlar üzerine çıkılması durumunda kompanazasyon yapıp güç katsayısını düzeltmek gerekir.

bu değerlerin geçip geçmediğini nasıl anlayacağız 1 fazlı bir sayaç varsa ondan nsaıl öğreneceğiz
---
kompanazasyon zaten monofaze sistemlerde yapılmaz. trifaze sistemlerde yapılır.

1 fazlı bir sayaç bağlıysa nasıl anlayacağız değerlerin geçip geçmediğini

arkadaşım belki bana kızıyorsun anlamıyor diye benim ama gördüğüm bir cafenin aydınlatması spot lambalarla yapılıyordu ve kompanzasyon panosu vardı bu tür yerlerde projedeki kurulu güce bakarakmı kompanzasyon panou yapılıp yapılmayacapğına karar veriliyor

Bağlantı gücü 9 kW ve üzeri olan müşterilerde kompanzasyon şartnameye göre gereklidir. Bahsettiğiniz yer de buna istinaden panosunu koymuştur.

EPDK'nın şartnamesine göre sözleşme gücü 9kw ve üzeri olan aboneler için reaktif-kapasitif sayaç takma zorunlulugu vardır. 9 kw-50kw ya kadar reaktif-kapasitif sayaç takmayan abonelere tükettigi aktif enerjinin %90 nı kadar reaktif enerji tarifesi uygulanır.siz abonenin sözleşme gücüne bakınız.eger 9kw altında ise kompanzasyon yapmaya gerek yoktur. eger 9kw nın üstünde ise %90 enerji tarifesi uygulanıyor olabilir. bana göre sayaçınız monofaze olduguna göre sözleşme gücünüz 9kw nın altındadır diye düşünüyorum. dolayısıyla kompanzasyona gerek yoktur. emin olmak için faturalarınızı vede sözleşme gücünüzü kontrol ediniz.

teşekkür ettim arkadaşım kompanzasyon panosunda kombi sayaç veya aktif reaktif indüktif kapasitif sayaç takılması lazımken bazı yerlerde sadece aktif reaktif indüktif sayaç bağlanıyor bu konuda bilgilendirirsen sevinirim arkadaşım

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,384
Kullanıcılar
450,270
Son üye
beratasd

Yeni konular

Geri