5 Volt Şarj Devresi Hakkında

ismailke

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Resimdeki devreyi yapmak istiyorum. Amacım solar panel veya alternatör kullanarak acil durumlarda telefon veya benzer ürünleri şarj etmek. Birazda hobi amaçlı.
Bu devreyle ilgili sormak istediklerim,
1- Bu devre pil dolunca şarjı otomatik kesermi ?
2- Bu devre ile önce bir pili daha sonrada pil den alınan elektrik ile asıl istediğim malzemeyimi şarj etmek daha iyi olur
3- örneğin 3,7 voltluk bir telefon bataryasını akü gibi kullanıp bu pili şarj edip bu pilin çıkışına bir tane daha 7805 takıp 5 volta sabitleyip şarj etsem nasıl olur.
Önerilerinizi bekliyorum.
Ads%C4%B1z.jpg

standart 5 volt regulator bu. eger sadece telefonun usb sine girisnyapacaksaniz is gprur. ama pili direkt takarsaniz telefonu bozar. kontrolcu lazim.
telefona girwerseniz o keser tabi ki de.
asil pilden kastinizi anlamadum nasil bir sey?

standart 5 volt regulator bu. eger sadece telefonun usb sine girisnyapacaksaniz is gprur. ama pili direkt takarsaniz telefonu bozar. kontrolcu lazim.
telefona girwerseniz o keser tabi ki de.
asil pilden kastinizi anlamadum nasil bir sey?
Piyasadaki strandart pillerden. mesela 1,5 voltluk 3 pili seri bağlayıp onu şarj edip. o hazıra duracak. telefona takdığımda şarjı bu pilden çekecek. ?

onlar nikel piller. isi kontrol icin transistor benzeri parcalae var. onunla bir sarj devresu yapin. cunku nikel piller isindiginda gelen akimi isi olarak verir. eger devam ederse gum:)
320 voltta falan vardi cok basit devreler. ki lityum pillere nazaran daha kolay ve guvenilir.

onlar nikel piller. isi kontrol icin transistor benzeri parcalae var. onunla bir sarj devresu yapin. cunku nikel piller isindiginda gelen akimi isi olarak verir. eger devam ederse gum:)
320 voltta falan vardi cok basit devreler. ki lityum pillere nazaran daha kolay ve guvenilir.
Diyorsunuzki, burdan aldığın 5 voltu direk usb den telefona ver. Peki bu devrenin 5 volt çıkışa herhangi bir diyot koymaya gerek varmı. Şundan dolayı soruyorum, alternatör yada solar panelden akım gelmediğinde şarj edeceğimiz malzemeden geri besleme yapmaması için.

Diyorsunuzki, burdan aldığın 5 voltu direk usb den telefona ver. Peki bu devrenin 5 volt çıkışa herhangi bir diyot koymaya gerek varmı. Şundan dolayı soruyorum, alternatör yada solar panelden akım gelmediğinde şarj edeceğimiz malzemeden geri besleme yapmaması için.

bildigimm kadari ile yok. ama o zaman regulatorun sase potansiyelini yukseltmelisiniz yoksa cikista 4.3 volt olacaktir. 2 numarali pin ile sase arasina 1 k trimpot koyunsonra diyotunucundan volmterte ile olcerek 5 e sabitleyin.

bildigimm kadari ile yok. ama o zaman regulatorun sase potansiyelini yukseltmelisiniz yoksa cikista 4.3 volt olacaktir. 2 numarali pin ile sase arasina 1 k trimpot koyunsonra diyotunucundan volmterte ile olcerek 5 e sabitleyin.
Aslında çok iyi dediniz, devreyi tamamladıktan sonra önce boşta ölçüp, daha sonra şajda ölçüp dediğinizi uygulamaya çalışacağım.
Pazar günü denerim inşallah .Önerileriniz için çok teşekkürler.

bu arada spgutucu takarsaniz sakin saseye temas etmesin. cunku 78xx de sase-referans ayagi ile spgutucu noktasi kisa devre:)

bu arada spgutucu takarsaniz sakin saseye temas etmesin. cunku 78xx de sase-referans ayagi ile spgutucu noktasi kisa devre:)
Onu tesadüf başka br kaynakta görmüştüm. Teşekkürler yinede :Dor.
Daha önce bozulan adaptörleri tamir ederdim. Fazla akımda diyotların lehimleri atardı, kondansatörler şişerdi onları dahada iyileştirirdik, onlara da7812 kullanmıştım çok sonradan aklıma geldi :D 78 serileri. Uzun süre uğraşmayınca unutuluyor. Bu arada .FM vericileri hiç söylemiyorum :D,

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,376
Kullanıcılar
450,251
Son üye
Salih.38

Yeni konular

Geri