5 Adet 190W 24V DC Motoru aynı anda çalıştırabilecek güç kaynağı

omar_c

Üye
Sadece 220-24V 1250VA trafo ve 5 adet KBPC5010 (50a köprü diyot) ile çalıştırmak mümkün mü?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sorum mu anlaşılır değil, bu konuyla alakalı bir konu açıldı da ben mi bulamadım anlayabilmiş değilim açıkçası? 190 W lık 5 adet dc motor var. Bu motorlar aynı anda kalkacak ve aynı anda duracak.
24V çıkışlı 500VA lik trafodan 2 tane KBPC5010 köprü diyota besleme verip bu diyotların çıkışından da 2 motoru ayrı ayrı çalıştırmayı denedim.
24V çıkışlı 750VA lik trafodan 3 tane KBPC5010 köprü diyota besleme verip bu diyotların çıkışından da 3 motoru ayrı ayrı çalıştırmayı denedim.
Fakat trafolar ve köprü diyotlar aşırı ısınıyor.Diyotların hepsininde ayrı ayrı soğutma sacı var.
Bir kaç sefer çalıştırdıktan sonra yanan diyotlar bile oldu. Yanlış olan ne bu sistemde? Ya da farklı bir yol mu denenmeli motorları çalıştırmak hususunda? :rolleyes:

Sorum mu anlaşılır değil, bu konuyla alakalı bir konu açıldı da ben mi bulamadım anlayabilmiş değilim açıkçası? 190 W lık 5 adet dc motor var. Bu motorlar aynı anda kalkacak ve aynı anda duracak.
24V çıkışlı 500VA lik trafodan 2 tane KBPC5010 köprü diyota besleme verip bu diyotların çıkışından da 2 motoru ayrı ayrı çalıştırmayı denedim.
24V çıkışlı 750VA lik trafodan 3 tane KBPC5010 köprü diyota besleme verip bu diyotların çıkışından da 3 motoru ayrı ayrı çalıştırmayı denedim.
Fakat trafolar ve köprü diyotlar aşırı ısınıyor.Diyotların hepsininde ayrı ayrı soğutma sacı var.
Bir kaç sefer çalıştırdıktan sonra yanan diyotlar bile oldu. Yanlış olan ne bu sistemde? Ya da farklı bir yol mu denenmeli motorları çalıştırmak hususunda? :rolleyes:
Kardeş köprü diyot çıkışında saf dc işareti alamazsın yaklaşık 24*1.4=33.6v salınım yapar çıkışta bu salınım da motorun kararsız çalışmasına sebep olur ikincisi ise motor lar ilk kalkışta aşırı akım çeker bu durumu çözmen için anahtarlamalı bir power supply yapman lazım. Eğer köprü diyot çıkışına bir filtre kondansatörü koyup buck konvertör devresi tasarlarsan sorunun çözülür

Yuvarlak hesap 200w desen 5 adet ten, 24 volt 1kw güç kaynağı gerekir.

(Minimum 1kw )çünkü motor işi bu. Kondansatörler de gerek ayrı ayrı.

Trafo ısınıyorsa hiç uğraşmayın ve smps kullanın.
1.5kw 24 volt ta olabilir . Ama Tavsiyem 300w 24 volt 5 adet ayrı ayrı.
Ha bir de varsa motordan geri dönen zıt emk için de parelel ama ters bağlanmış hızlı diyot ile tedbir gerek. (Önemli) Çünkü smps yanabilir .

Tabi ki üstatlar da yorum yapsınlar. Tecrübe iyidir.

Kardeş köprü diyot çıkışında saf dc işareti alamazsın yaklaşık 24*1.4=33.6v salınım yapar çıkışta bu salınım da motorun kararsız çalışmasına sebep olur ikincisi ise motor lar ilk kalkışta aşırı akım çeker bu durumu çözmen için anahtarlamalı bir power supply yapman lazım. Eğer köprü diyot çıkışına bir filtre kondansatörü koyup buck konvertör devresi tasarlarsan sorunun çözülür

Motor fotoğrafı ektedir.
Bu motordan 5 adet var ve aynı anda kalkıp aynı anda duracaklar.
200w tan toplam 1kW güç ihtiyacımız var.
Fakat smps güç kaynağı epeyce pahalıya patlayacak.
500Va trafo (çıkışına 2 tane kbpc5010 köprü diyot), 750Va trafo (çıkışına 3 tane kbpc5010 köprü diyot) diyot çıkışlarındanda 5 motoru ayrı ayrı besliyoruz.
Şimdi bu sistem için filtre kondansatörlerini nereye bağlayacağız ve kondansatör hesabını nasıl yapacağız?
Ve bu kondansatörler sorunumuzu çözecek mi?
İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• IMG_3871.JPG
    IMG_3871.JPG
    223.7 KB · Görüntüleme: 31
trafonuz enaz 1000w olmalı yada üzeri bir değer çıkışınada rahat çalışsın derseniz köprü diyort çıkışına 5-6 adet enaz 10.000 uf 50-63 volt elektrolitik kondansatör koymalısınız yok bunlarla uğraşmam derseniz hazır smps besleme tavsiye ederim daha kararlı olur...ayrıca bu yaptığınız sistemde boşta iken voltaj yükselmesi olacaktır tam 24v dc boşta alamazsınız tahminimce voltaj 36-38 volt arası oynayabilir yükte 24 vdc olabilir ondan derim hiç uğraşmayın hazır smps güç kaynağı kullanın...umarım reklama girmez örnek link https://urun.n11.com/led-aydinlatma...VVaqaCh37JAhxEAQYASABEgLsY_D_BwE&gclsrc=aw.ds saygılar kolay gelsin.

trafonuz enaz 1000w olmalı yada üzeri bir değer çıkışınada rahat çalışsın derseniz köprü diyort çıkışına 5-6 adet enaz 10.000 uf 50-63 volt elektrolitik kondansatör koymalısınız yok bunlarla uğraşmam derseniz hazır smps besleme tavsiye ederim daha kararlı olur...ayrıca bu yaptığınız sistemde boşta iken voltaj yükselmesi olacaktır tam 24v dc boşta alamazsınız tahminimce voltaj 36-38 volt arası oynayabilir yükte 24 vdc olabilir ondan derim hiç uğraşmayın hazır smps güç kaynağı kullanın...umarım reklama girmez örnek link https://urun.n11.com/led-aydinlatma...VVaqaCh37JAhxEAQYASABEgLsY_D_BwE&gclsrc=aw.ds saygılar kolay gelsin.

1000Va'lik tek trafoyla denedik fakat trafo çok fazla ısındı.
Daha sonra 500Va ve 750Va lik 2 adet trafo kullanalım motorları 2 ve 3 şeklinde dağıtalım dedik.
Isınma biraz daha azaldı.Lakin halen trafo ve köprü diyotlar ısınıyor.
Sistem boştayken 24v dc olmasına gerek yok açıkçası. 5 motorda aynı anda kalkıp aynı anda duran bir sistem olduğu için problem değil bizim için. Motorlara 24v dc sağlıklı bir şekilde gelsin yeterli.
1 kW lık smpsler çok pahalı olduğu ve 5 motorun aynı anda kalkıp durmasına belkide yeterli gelemeyeceği için trafo ve köprü diyotla çözüm bulmaya çalışıyoruz.

Eğer motorların hepsi birlikte eş zamanlı eşit güç üreteceklerse motorları seri bağlayıp akımı düşürebilirsiniz. Ayrı ayrı çalışacaksa olmaz.

Eğer motorların hepsi birlikte eş zamanlı eşit güç üreteceklerse motorları seri bağlayıp akımı düşürebilirsiniz. Ayrı ayrı çalışacaksa olmaz.

Resimdeki motorun direnci 3 ohm civarında.
Bizim kurduğumuz sistemde her motor ayrı ayrı köprü diyotlardan beslendiğinden dolayı 24v/3ohm dan 8A civarı akım çekiyor her bir motor. Sizin dediğiniz şekilde seri bağlantı yaptığımız zaman 3ohm*5 ten 15 ohm motorların toplam direnci olup 24v/15ohm dan 1,6A'e mi düşürmüş olacağız yani 5 motorun toplam çalışma akımını? Seri bağlantı hiç yapmadığımdan dolayı soruyorum kusura bakmayın

motorlar 8 amper çekiyorsa yine 8 amper çeker. 8x120=960 watt
motor voltajları toplamı 24x5=120 volt olur.
fakat bildiğiniz gibi motor yüklendikçe akımıda artar sizin motorlar için maksimum 8 amper... güç üretmiyorsa akım düşecektir. eğer akım dengesizliği olursa motorlar zarar görebilir. Fakat mesela motorların bir bandı çevirdiğini düşünelim bu durumda motorlar aynı devir ve güçte çalışacağı için seri bağlanabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri