415 v ta sistemi nasıl korurum?

sudaki_iz5

Üye
mrb arkadaşlar ada daki fabrikada yaklaşık 200 kw lık güç ve trofodan voltajı en düşük seviyeye kadar düşürdüğüm zaman 415v oluyo sistemde sürücüler falan var ben bu sistemi nasıl korurum regülatör düşündüm ama sanırım 200 kva regülatör yok yardım edersiniz sewinirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaş 415 volt aşırı ğerilm değil 380. 1.1 -418volt eder bende çok çalıştırdım yüksek ve düşük volt la

Sn.sudaki_iz5,mevcut trafonuzun kademe değerlerini ,üretici firma ile irtibata geçerek bildirin.Bir miktar ücret ödeyerek trafonuzu değiştirebilirsiniz.Üretici size uyugun kademesi bulunan bir trafo sağlayabilir.Sizin trafonun üreticisi olmaz ise diğer üreticiler ile görüşmelisiniz.

arkadaş 415 volt aşırı ğerilm değil 380. 1.1 -418volt eder bende çok çalıştırdım yüksek ve düşük volt la

415 volt yüksek değil diyorsun ama 2 adet 45 kw motor hız sürücüsü patladı ben bu sürücünün önüne regülatör koyarım sorun değil ama müşteri bir tane daha fabrika kurmayı düşünüyor ve tamamen sürücüden oluşacak yardımın için tşk

mrb arkadaşlar ada daki fabrikada yaklaşık 200 kw lık güç ve trofodan voltajı en düşük seviyeye kadar düşürdüğüm zaman 415v oluyo sistemde sürücüler falan var ben bu sistemi nasıl korurum regülatör düşündüm ama sanırım 200 kva regülatör yok yardım edersiniz sewinirim

Piyasada 1500KVA'ya kadar regülatör bulunmakta.

Madem sekonder gerilimin minimum 415 V'a düşüyor bu durumda primer gerilimin yüksek demektir. Benim de çalıştığım yerde gerilimi kademe ayarı yapmakla düşüremeyince hemen tedaş'a telefon açtım. Gerilimi düşürdüler ve düşürmekte zorundalar. Böylelikle herhangi bir regülatöre gerek kalmaz. İkinci olarak 415 V'a bağlı bir gerilimde alıcıların arızalanma sıklığı daha fazladır. 415 V' gerilimde lambalar daha fazla güç tüketeceğinden faturada yüksek gelecektir. Bir an evvel tedaşla iritbata geç.

Saygılar...

Trafo kademe ayarım çıkış gerilimi en düşük olacak şekilde ayarlı ve 415v diyorsun sen şebekene güvenme arkadaşım O.G. Şebeke gerilimi iner-çıkar sen işini garantiye al ancak enerji aldığın noktayla yük arası uzak ise çıkış geriliminin yüksekliği gerilim düşümünü tolare ediyorsa başka. Sistemi bilmeden yorum yapmak doğru olmaz arkadaşım.

Saygılar...

Madem sekonder gerilimin minimum 415 V'a düşüyor bu durumda primer gerilimin yüksek demektir. Benim de çalıştığım yerde gerilimi kademe ayarı yapmakla düşüremeyince hemen tedaş'a telefon açtım. Gerilimi düşürdüler ve düşürmekte zorundalar. Böylelikle herhangi bir regülatöre gerek kalmaz. İkinci olarak 415 V'a bağlı bir gerilimde alıcıların arızalanma sıklığı daha fazladır. 415 V' gerilimde lambalar daha fazla güç tüketeceğinden faturada yüksek gelecektir. Bir an evvel tedaşla iritbata geç.

Saygılar...

Benim bildiğim kadarı ile, gerilim artarsa , çektiği akım düşüyor ve çektiği güç açısından bir değişiklik olmuyor( variyak ve akkor flamanlı lamba ile deneme yapmıştım)

I=U/R ohm kanunudur reaktif yükleride olaya katarsak formül I=U/Z olur. Yük empedansı sabittir gerilim yükselirse çekilen akımda artar,tüketimde artar.
Enerji nakil hatlarında güç transferinde belirli bir gücün aktarımında gerilim yükseltildikçe daha büyük güç aktarımı yapılmış olur.
Bu iki olayı birbirine karıştırmamak lazım. Ayrıca A.G'de yüklerin nominal çalışma gerilimi bellidir bunu aşmamak gerekir.

I=U/R ohm kanunudur reaktif yükleride olaya katarsak formül I=U/Z olur. Yük empedansı sabittir gerilim yükselirse çekilen akımda artar,tüketimde artar.
Enerji nakil hatlarında güç transferinde belirli bir gücün aktarımında gerilim yükseltildikçe daha büyük güç aktarımı yapılmış olur.
Bu iki olayı birbirine karıştırmamak lazım. Ayrıca A.G'de yüklerin nominal çalışma gerilimi bellidir bunu aşmamak gerekir.

Ben de bu söylediğimi p=U.I.Cosfi formülüne dayandırarak ve , gücün sabit sabit kalmasından dolayı gerilim arttıkça akımın düşeceği , gerilim azaldıkça akımın artacağı düşüncesi ile yazdım.
1-dağıtım hatları neden OG ya da YG iledir
2- 3 fazlı 380 voltluk bir motoru , 220 volt üç faz çıkışlı sürücü ile çalıştırırken , neden motoru üçgen bağlamazsak motor yanar?
Bu soruların cevabı sanırım benim açıklamamı destekler.Ama bence burada formüllerle tartışmak yerine, bir adet ayarlı güç kaynağı , bir adet lamba( fluoresan belli bir gücün altında söner o yüzden akkor flamanlı kullanmakta fayda var) ve bir adet ampermetre ile denemek daha mantıklı geliyor bana.Eğer elinizde bu malzemeler varsa , bir deney yaparak bu dediğimi deneyebilirsiniz.Tabii ki belli bir gerilimin üstüne çıktığımıza ve altına düştüğümüzde , cihazımızın bozulacağını düşünerek , normal sınırların fazlaca altına inmemek ya da üstüne çıkmamakta fayda var.
Nominal çalışma gerilimini aşmamak konusundaki görüşünüze ise, tamamen katılıyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri