400w Balast Bağlantısı

acemi33

Üye
Merhaba arkadaşlar elektrik konusunda bilirkişilere danışmak istiyorum çünkü teorik bilgim yok.
Elimde 400w balast+400w sodyum yb ampul ve duy-reflektör+3X1.5 kablo mevcut. Benim sorunum bağlantıyı nasıl yapacağım ile ilgili.balast çıkışında 2 bağlantı noktası mevcut.sol taraftaki duy'a giden kablo sağdaki çikişa 220volt elektrik.Buraya kadar doğru sanırım fakat topraklama balast'da nereye bağlanacak onu anlamadım. Bu konuda yardımcı olursanız teşekür ederim...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşım duya direk nötr götür fazıda balasta gir balasttan çık duya git bu kadar

yardımınız için cok tesekur edrım fakat dedıgım gıbı acemıyım ve sadece kablo renklerını bılıyorum.hangısı faz hangısı notr bılmıyorum.sadece sarı-yeşil olan topraklama,kahverengi ve mavi var bide.şema olsaydı anlayabilirdim.yada basit şekilde yazsanız rica etsem...teşekürler...

şuan çalışıyorum arkadaşım sarı yeşil toprak o gövdeye bağlanacak mavi ise nötr duya direk bağla kahverengi ise fazdır onuda balasta gir balasta gir balasttan çık duya gir şimdi işte çalışıyorum şekil önemli değil ama anlamassan çizeyim

bir deneyeceğim...teşekürler..

Acikcasi bende ayni konuda bilgi ariyorum ve o yuzden buraya uye oldum.

Yalniz hesaba katmadiginiz sey ignitor. Ignitor olmadan balast nasil calistirabilir ki sodyum ampulu? Bu konularda hic bir bilgim yok ama bu siteyi takip ederek, okuyarak ogrendigim kadariyla Sodyum ampulu calistirmak icin sunlar gerekli:

1x Balast
1x Ignitor
1x Seramik Duy
1x Sodyum Ampul

Benim elimde de bunlar var ama daha baglantilarini yapmadim cunku sakaya gelecek birsey degilmis. Bazi uyeler bu balastlarin tehlikeli oldugunu, yanlis baglanmamasi gerektigini yazmis. Bence sakin deneme-yanilma yoluyla ogrenmeye kalkmayin.

Sizin elinizdeki balast tam olarak nedir? Mesela bendeki Philips, gri metal birsey baya agir, 4-5 KG vardir. 1 yaninda 4 adet plastik, vidali kablo takma soketi var sanirim elektrikciler buna klemens diyor.

O klemenslerde sunlar yaziyor, 230, 240, Lamp, Ignitor.

Ignitorumde siyah kucuk bir kutu, 3 tane cikisi var. Onun cikislarinda birsey yazmiyor ama kutusunun uzerinde garip bir baglanti semasi koymuslar ama anlamak icin elektrik bilmek gerekiyor. Ben sahsen hic birsey anlayamadim.

Simdi muhtemelen burada yazan arkadaslarimiza bunlar cok basit, cocuk oyuncagi gibi geliyordur ve bizim neden bunu baglayamadigimizi veya kafamizin neden bu kadar karistigini anlamiyorlardir dogal olarak. Bilmeyen icin cok kafa karistirici bir durum.

Acikcasi bende ayni konuda bilgi ariyorum ve o yuzden buraya uye oldum.

Yalniz hesaba katmadiginiz sey ignitor. Ignitor olmadan balast nasil calistirabilir ki sodyum ampulu? Bu konularda hic bir bilgim yok ama bu siteyi takip ederek, okuyarak ogrendigim kadariyla Sodyum ampulu calistirmak icin sunlar gerekli:

1x Balast
1x Ignitor
1x Seramik Duy
1x Sodyum Ampul

Benim elimde de bunlar var ama daha baglantilarini yapmadim cunku sakaya gelecek birsey degilmis. Bazi uyeler bu balastlarin tehlikeli oldugunu, yanlis baglanmamasi gerektigini yazmis. Bence sakin deneme-yanilma yoluyla ogrenmeye kalkmayin.

Sizin elinizdeki balast tam olarak nedir? Mesela bendeki Philips, gri metal birsey baya agir, 4-5 KG vardir. 1 yaninda 4 adet plastik, vidali kablo takma soketi var sanirim elektrikciler buna klemens diyor.

O klemenslerde sunlar yaziyor, 230, 240, Lamp, Ignitor.

Ignitorumde siyah kucuk bir kutu, 3 tane cikisi var. Onun cikislarinda birsey yazmiyor ama kutusunun uzerinde garip bir baglanti semasi koymuslar ama anlamak icin elektrik bilmek gerekiyor. Ben sahsen hic birsey anlayamadim.

Simdi muhtemelen burada yazan arkadaslarimiza bunlar cok basit, cocuk oyuncagi gibi geliyordur ve bizim neden bunu baglayamadigimizi veya kafamizin neden bu kadar karistigini anlamiyorlardir dogal olarak. Bilmeyen icin cok kafa karistirici bir durum.
Balast üzerinde bağlantı şeması olması lazım dostum

Eklediginiz resimdeki icinden 2 gri kablo cikan silindirik transistor tam olarak ne ise yariyor?

Benim balastimin uzerinde baglanti semasi var ama parcalarim eksik, muhtemelen o silindirik U-5kv'lik transistor gerekiyor size sordugum.

Yani balastin uzerinde bu var ama sadece 230V yazan yerde 240 yaziyor tek fark o. Bu semada SKD578 dedigi ignitor, onu biliyorum. Diger silindirik parca yok ama bende. Onu temin etmem lazim sanirim. Gerci bu semada duya nasil girilecegi de yazmiyor.

Sn. Toscane, sn ikayserili'nin eklediği fotoğraftaki silindirik ürün, daimi devre kondansatörüdür. Balastın reaktif enerjisinin "yerinde" kompanzasyonu için kullanılır (Dikkat ettiyseniz girişe paralel bağlıdır zaten. Lambayla beraber devreye girip-çıkar.).
Sn ykp55'in hazırladığı resim ile çok kolay bir şekilde bağlantı yapabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri