400w Balast Bağlantısı

Ikikayserili, YKP55 ve Genc Arkadas oncelikle sizlere yardimlariniz icin cok tesekkur ediyorum.

Eklediginiz resim icin de cok tesekkur ederim YKP55. O resme bakarak bende kendi semami cizdim. Once balast ve ignitorun fotografini cektim, sonra semayi cizdim. Soru isareti koydugum 3 yer toprak saniyorum, yani kablolari metal bir yuzeye baglayacagim sadece?

Ayrica o klemensi kullanmak yerine kablolari birbirine dolasam ve isi ile daralan makaronla korumaya alsam olmaz mi? Elektrik bandi da kullanabilirim. Bendeki kucuk mavi klemenslerin plastigi cok yumusak, yanar belki siye elektrik bandi veya makaron dusundum.

Bu arada semada balastin ve ignitorun uzerinde yazanlari da ekledim.

Eger onay verirseniz bu sekilde baglantilari yapacagim. Sanirim daimi devre kondansitoru kullanmam gerekmiyor. Reaktif enerjiyi yerinde kompanze etmeden de calisiyor sanirim?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sizin balastınız eski tip faz ve nötr girşi olmak zorundq ayrıca bu balastlar tevahülden kalktı çalışmıyor olabilir.

Buraya attigim son mesajdan sonra bekleyemedim ve baglantiyi yaptim. O ekledigim resimdeki semayi uyguladim, topraklama kablosunu kullanmadim. Duvara giren fiste toprak kablosu var ama bosta duruyor, sizce balastin metal kasasina mi baglamaliyim?

Oncesinde 2 dakika boyunca patlamasin, carpilmayayim diye dua ettim ve sonunda fise taktim. Guvenlik gozlugu, yangin sondurucu, eldiven vs hepsini kusandim. Hic bir sey olmadi gerci.

Lamba sorun cikarmadan yandi. Ilk once biraz titresim yapti mum isigi gibi, 1-2 saniye kadar. Sonra sabitlendi, ardindan yaklasik 5-10 saniye sonra rengi degisti isik cogalmaya basladi hemen kapadim. Beyaz yanarken bir anda sariya donmeye basladi ve isik miktari cogalmaya basladi.

Sonra balkona cikardim, patlarsa yanici birsey olmasin etrafta diye. 10 dakika calistirdim. O ilk saniyelerde sariya donmesi ve isigin yukselmesi yaklasik 1 dakika icinde duruyor ve isik siddeti sabitleniyor. 10 dakika yandi bu sekilde, baya bir isiniyor lamba. Balast ile ignitor isinmiyor ama o yuzden normal sanirim.

Simdi kalin bir sunta kestirip balast ve ignitoru onun uzerine sabitlemeyi dusunuyorum.

Siz olmasaniz bunu basaramayacaktim cok tesekkur ederim gercekten.

YKP55, sizin ilk koydugunuz resim sanirim yeni tip olanlardan. Eski tip olana gore yenilerin avantaji nedir? Su anda bu balast ve ignitor calistigi icin sorun gorunmuyor gibi ama yinede merak ettim.

Bir değişiklik yok sadece eski balastı bulma sansınız artık çok zor :)

önemli bir not ekleyeyim.klemens ve diğer yerlerdrki bağlantılar gevşek olmasın kısa süredesorun çıkarıyorlar.kabloda ince olmasın

Dostum bu şemanın aynısını bağladık ama olmadı sen nasıl çözdün sorunu? Balast ve ateşleyicimiz seninki ile aynı.

Merhabalar,

Balast ve ignator , projektorün olduğu kutudan ayrı ise arasındaki kablo uzunluğu 3m yi geçmemeli. Geçerse çalışmayabilir.

Ikikayserili, YKP55 ve Genc Arkadas oncelikle sizlere yardimlariniz icin cok tesekkur ediyorum.

Eklediginiz resim icin de cok tesekkur ederim YKP55. O resme bakarak bende kendi semami cizdim. Once balast ve ignitorun fotografini cektim, sonra semayi cizdim. Soru isareti koydugum 3 yer toprak saniyorum, yani kablolari metal bir yuzeye baglayacagim sadece?

Ayrica o klemensi kullanmak yerine kablolari birbirine dolasam ve isi ile daralan makaronla korumaya alsam olmaz mi? Elektrik bandi da kullanabilirim. Bendeki kucuk mavi klemenslerin plastigi cok yumusak, yanar belki siye elektrik bandi veya makaron dusundum.

Bu arada semada balastin ve ignitorun uzerinde yazanlari da ekledim.

Eger onay verirseniz bu sekilde baglantilari yapacagim. Sanirim daimi devre kondansitoru kullanmam gerekmiyor. Reaktif enerjiyi yerinde kompanze etmeden de calisiyor sanirim?

Bu bağlantının aynısı ile bağladık ve çalıştı sorun varmı? Çalıştırmaya devam edebilir miyiz? Eklemek istediğiniz bir şeyler varsa değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

Merhabalar, bir sorum olacak ; 400w metal halide balast ile 400w sodyum buharlı(hps) ampül çalıştırıldığında sorun yaşanır mı ? Metal halide 3,5 amper sodyum buharlı ise 4,5 amper bu durum kullanım ömründe veya lümen seviyesinde düşüşe sebep olur mu ? Şimdiden teşekkürler..

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,122
Son üye
sokur53

Yeni konular

Geri