4000kVA trafo enerji müsadesi

tnctrkcell

Üye
Arkadaşlar Merhaba. 4000 kVA trafo postası için enerji müsadesi istiyor belediye.

1)Kabinde hangi hücreler bulunmalıdır.(1600kVA dan sonra yük ayırıclı giriş çıkış kullanamıyoruz sanırım?..)
2)Branşman noktası için iki alternaif var: Birincisi raven olduğunu tahmin ettiğim hattan alınacak dört direk dikilerek kabine kadar gelecek. (Burda hangi tip direkler kullanılmalıdır, ve şu gevşek bağ nedir biri açıklayabilir mi ? )
İkinci alternatif: Kabinden yer altı kablosuyla alınıp yaklaşık 800metre mesafe yeraltı gidip yeni kurulacak kabine girilecek.(hangi kesitte XLPE kablo kullanılmalı..)

3) 4000kVA trafo yok bildiğim kadarıyla 2000 2000 trafo kullanılırsa hücreler nasıl seçilmeli..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
trafo bilgim pek yok ama şimdi kurduğumuz istemi anlatayım sana kurulu güç 3250 kva bir hastane
2 adet 1000kva ve bir adet 1250kva lık trafo var

og tarafında
bir adet yük ayırıcılı giriş hücresi
bir adet ölçü hücresi
ve 3 adette ayırıcılı kesicili çıkış hücresi
enerjiyide 1400 mt den 120 lik XLPE yle 34.5 kv dan alacağız

sn tnctrkcell
siz zaten bu gücü bağlı bulunduğunuz elekrik dağıtım şirketinden talep edersiniz onlar size hangi dm den yada tm den nasıl alacağınızı genel olarak verir sonrasındaki iş mühendisin hesaplamasına kalmış büyük ihtimalle de söyle çıkar
1 hat iki noktadan beslemeli ring yapılır
2 2*2000 kva kublaj trafo kullanılır
3 benzer bi projede 2*1600 yapmıştım 7 adet hücre kullandım
1.taraf
yük ayrıcılı giriş
2. taraf kesicili giriş çıkış hücesi ile
devamı ölçü hücresi + kesicili çıkış buraya kadar kilitli bölme
sonrası yük ayrıcılı giriş +trafokoruma1+trafo koruma2
malzemelerin hepsi schnider kullandım gayette menmunum 2 yıldır hiçbir sorun yok
bu yaz 1 defa ısı alarmından dolayı açma meydana geldi
tavsiyem sistemi kurarken trafolara harici fan modülü takman yazın işine yarar saygılarımla

Darkus hocam;
sizin sistemde kesicili trafo koruma hücresi yok mu veya ayırıcılı kesicili çıkış hücresi trafo koruma hücresi olarak mı kullanılıyor anlamadım.

Nurkon hocam ben zaten dağıtım şirketinde çalışıyorum. Bizim kabinlerde hücre seçimleri şu şekilde "yük ayırıclı gişri çıkış", "kesicili çıkış" ve "kesicili trafo koruma" hücresi. Og den ölçüm yapılacaksada ekstra og ölçü hücresi koyuyoruz. Burada anlamadığım kesicili trafo koruma hücresi trafoyu korumasını nasıl yapıyor. Sigortalı yük ayırıcı kullanmıyoruz da kesicili trafo koruma hücresi kullanıyoruz.
veya şöyle özetliyim; kesicili çıkış hücresi ile kesicili trafo koruma hücresi arasında fark var mı?

Bu arada raven olduğunu tahmin ettiğim hat pigeon imiş ve bugün baktım 65 amper çekiyor. Bu hattan 4000kVA yük için enerji verilebilir mi?

Darkus hocam;
sizin sistemde kesicili trafo koruma hücresi yok mu veya ayırıcılı kesicili çıkış hücresi trafo koruma hücresi olarak mı kullanılıyor anlamadım.

Nurkon hocam ben zaten dağıtım şirketinde çalışıyorum. Bizim kabinlerde hücre seçimleri şu şekilde "yük ayırıclı gişri çıkış", "kesicili çıkış" ve "kesicili trafo koruma" hücresi. Og den ölçüm yapılacaksada ekstra og ölçü hücresi koyuyoruz. Burada anlamadığım kesicili trafo koruma hücresi trafoyu korumasını nasıl yapıyor. Sigortalı yük ayırıcı kullanmıyoruz da kesicili trafo koruma hücresi kullanıyoruz.
veya şöyle özetliyim; kesicili çıkış hücresi ile kesicili trafo koruma hücresi arasında fark var mı?
fark sadece trafo koruma için kullandığınız rolenin ayarları buda şu demek trafo korumada 1. 2. ısı alarmları 1 ikaz 2 açma basınç vs olarak bukoz role bağlantısı yoksa ikiside bence aynı saygılarımla

Arkadaşlar Merhaba. 4000 kVA trafo postası için enerji müsadesi istiyor belediye.

1)Kabinde hangi hücreler bulunmalıdır.(1600kVA dan sonra yük ayırıclı giriş çıkış kullanamıyoruz sanırım?..)
2)Branşman noktası için iki alternaif var: Birincisi raven olduğunu tahmin ettiğim hattan alınacak dört direk dikilerek kabine kadar gelecek. (Burda hangi tip direkler kullanılmalıdır, ve şu gevşek bağ nedir biri açıklayabilir mi ? )
İkinci alternatif: Kabinden yer altı kablosuyla alınıp yaklaşık 800metre mesafe yeraltı gidip yeni kurulacak kabine girilecek.(hangi kesitte XLPE kablo kullanılmalı..)

3) 4000kVA trafo yok bildiğim kadarıyla 2000 2000 trafo kullanılırsa hücreler nasıl seçilmeli..

1-ÖNCELİKLE 4 MVA OLDUĞU İÇİN KESİNLİKLE ORTA GERİLİMDEN ÖLÇÜM İSTEYECEKSİNİZ..HÜCRELERİN HEPSİ KESİCİLİ OLMASI ŞARTTIR.GİRİŞ HÜCRESİ - ÖLÇÜ HÜCRESİ - KESİCİLİ ÇIKIŞ HÜCRESİ -(BELKİ KURUMUNUZ BİNA İÇERİSİNE 1 ADET KESİCİLİ ÇIKIŞ HÜCRESİ SIĞACAK ŞEKİLDE BOŞ YER İSTEYEBİLİR.)

2-PİGEON KESİTLİ HATTAN 4 MVA GÜÇ ALABİLİRSİNİZ.TESİS DİREKLE (BETON/DEMİR) YAPILACAKSA HAT BAŞI DİREĞİ (STS DİREĞİ) VE DİĞER DİREKLER YERİN COĞRAFİ KOŞULLARINA GÖRE SEÇİLİR.TESİS YER ALTINDA YAPILACAKSA (BENCE DE DOĞRUSU BU) YİNE DİKECEĞİNİZ STS DİREĞİNDEN 95 'LİK XLPE KABLO İLE 800 METRE YERALTINDA DÖŞENDİKTEN SONRA KESİCİLİ GİRİŞ HÜCRESİNE İRTİBATLANDIRIRSINIZ.-GEVŞEK BAĞ ENERJİ ALACAĞINIZ NOKTADAN KENDİ STS DİREĞİNİZİN ARASINDAKİ MESAFE 20 METREYİ GEÇMİYORSA , BU TESİS GEVŞEK VARDIR.(0-20m) BU MESAFE 30-35 METRE İSE SIKI BAĞDIR.GENELDE KURUMLAR SIKI BAĞ VERME TARAFINDA DEĞİLLER.

4-BENCE BURADAKİ 2. 2 MVA TRAFO YEDEKTİR.

Ampera hocam öncelikle çok teşekkür ederim şu gevşek bağ sıkı bağ ı sormadığım adam kalmadı dairede bilende çıkmadı çok saolun :)

630kVA ve daha yüksek güçlü trafo kullanılacaksa OG den ölçü istenmesi gerekiyor EPDK nın yeni tebliğe göre bu konuda hemfikiriz. Yalnız giriş hücrelerinin kesicili olması konusunda emin değilim. 1600kVA ya kadar yönetmelik "yük ayırıcılı giriş çıkış" hücresine izin veriyor diye biliyorum. Eğer 1600kVA ve daha küçük güçlü trafo kullanılacaksa yük ayırıclı giriş çıkış hücresi kullanılabilir değil mi?

Zahmet olmazsa neden 95 lik kablo seçtiğimizin hesabını nasıl yaptığınızı paylaşır mısınız?

Teşekkürler

Ampera hocam 4MVA OG den 73 amper çekiyor, yani 50 lik XLPE kurtarıyor neden 95 lik seçtik.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri