400 Kva lık bir trafoyu tam kapasite calistirmak ??

baris64

Üye
İyi aksamlar öncelikle ;
400 kva bir trafomuz bu trafomuzu 380 kw guc ile calistirmak mumkunmudur . Alternatif akimda kva = kw olmamasina ragmen isletme kompanzasyonu ile cos fi acisini 0.95 - 0.97 yaptigimiz da bu gucte trafo calisirmi ??
Standartlarda cos gi acisi neden 0.8 alinir neden 0.65 alinmaz ? Fabrikadaki tum cihazlarin cos fi acisi standart deildir .
Bunu 0.8 alirsan kompanzasyon farkli
0.65 alirsak kompanzasyon kondansatorleri farkli olmaz mi ??

Tesekkurler ediyorum tartismak isterim .
Bilmedigim bir bilgi varsa ogrenmek isterim
Bilmemek ayip deil ogrenmemek ayiptir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
400 kva yı,uygun kompanzasyon yapmak ! şartiyle 380 kw ta çalıştırabilirsiniz.Ancak,
kompanzasyondaki bir arızada tüm tesisiniz devre dışı kalır.380 kw alabilmeniz için,cosq
değeriniz 0,95 den aşağı olmalıdır.0,65-0,80 rakamları,bizim keyfimize göre kabul ettiğimiz
değerler olmayıp,tüketicinin yük karakteristiğine bağlı değerlerdir.Proje başlangıcında yükün
hangi karakteristikte olduğu fazla belli olmadığından,varsayım olarak 0,8 değeri ile yola
çıkılır.

Son düzenleme:
Ustam siz diyorsunuz ki calistirabilirsiniz . Ben konuyu tartisiyorum trafo isi yapan arkadasimiz diyorki ben 20MVA GES kurdun 9 MVA kurmaya kurmaya basladim bu sekilde trafo calisirsa en kisa surede bu trafo kesicileri actirir calismaz diyor yanlismi ustam ?

GES çi ,benim anlattığıma ne diyor ?

trafonuzun ömrü fazla olmaz ayrıcagerilim düşümü yaşarsınız

%5 Trafo kaybı sayarsak 20 kVA eder.
400-20 = 380 kVA
P = S * CosQ
Teoride CosQ 1 olmalı ki ful kapasite çalışsın.
Pratikte olmaz bence.

Trafonun omru azalir kisa zamanli calistirirsin en kisa zamandada asiri akimdan dolayi kesicileri actirirsin dedi en iyi kompanzede bile ustam

Ben burdan yola cikarak soyle bit yorum diyebilirmiyim o zaman ustalarim 1 kva = 1 kw diyemem derim ama bu anlik olut dogrumudur ?
Bu yanlis bilinen bir durumdur

Diyemezsiniz.Sonuç olarak,o trafoyu,söylediğiniz yükte pratikte ! çalıştıramazsınız.Öğrenmek istediğiniz bu sanırım.

P = Aktif güç (W)
S = Zahiri güç (vA)
P = S * CosQ
Burada önemli olan yük profili
Yükün tamamı omik olursa, O zaman kompanzasyona gerek kalmadan CosQ yi bir kabul edebiliriz (teoride)

Forum istatistikleri

Konular
128,386
Kullanıcılar
450,273
Son üye
rawengineer

Yeni konular

Geri