4 Kavşaklı Trafik Işık Kontrolü PLC

ertan2002

Üye
Merhaba arkadaşlar, ben yurtdışında okuyorum, hocamız bir proje verdi, 4 kavşaklı bir yerdeki trafik ışık kontrolü.. Taslağın şekli bu şekilde

Siemens S7-200 yada S7-300 ile yapmam gerekiyor.

Resimde görülen canon isimli şey, hocanın yaptığı özel bir devre, bilgisayarın seri portunu bu devreye bağlayıp simüle ediyoruz..

Cannon 25 port
pin Description Address (depent on your HW configuration). Only order of signals is important here.
1 gnd GND
2 Green semaphore 1 + semaphore 3 Q0.0
3 Yellow semaphore 1 + semaphore 3 Q0.1
4 Red semaphore 1 + semaphore 3 Q0.2
5 Green semaphore 2 + semaphore 4 Q0.3
6 Yellow semaphore 2 + semaphore 4 Q0.4
7 Red semaphore 2 + semaphore 4 Q0.5
8 Green Crossing A + Yellow 4 semaphore Q0.6
9 Red Crossing A Q0.7
10 Green Crossing B + Yellow 1 semaphore Q1.0
11 Red Crossing B Q1.1
12 Spare Spare
13 Spare Spare
14 +24V Voltage
15 Switch I0.0
16 Button 1 I0.1
17 Button 2 I0.2
18 Button 3 I0.3
19 Button 4 I0.4
20 Spare Spare
21 Spare Spare
22 Spare Spare
23 Spare Spare
24 Spare Spare
25 Spare Spare

Onun ayrıntıları bu şekilde..

Şimdi soruma gelince ne gibi bir yöntem izlemeliyim, neler yapmalıyım. Lise zamanında plc ile ilgilenmiştim ancak aradan uzun zaman geçti. Hoca da derste bişey anlatmadı.
prepinac butonuna basıldığında gece modu devreye girecek, yani sadece sarı ışıklar yanıp sönecek. Bu tarz bir sistemi tasarlamalıyım,

fikirlerinizi bekliyorum

teşekkürler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
4Kavşaklı uygulamayı 2yönlü olarak kullanırsan zaten paralelini almış olursun arkadaşım benim yapmış olduğum deney setindeki 4.uygulamanın aynısı olmuş :)

Selam, Öncelikle cevabın için teşekkür ederim, Evet dediğin gibi ışıkları 2 yönlü kullanacağım. Ayrıca prepinac butonu aktifken sarı ışıklar yanıp sönecek. Hangi sarı ışıklar kast edildiğini bilmiyorum aslında. Sanırım semafor 1-4 de, 3 ışığın yanında bulunan o sarılar yanıp sönecek.

Yaptığın deney setindeki bununla ilgili çözümü paylaşabilir misin, incelersem benim için çok iyi olacak.

Tekrar teşekkürler

bende de örnek program mevcut. 4 kavşaklı ve gece olunca belirlenmiş olan anayolun ışıkları sarı. tali yoldan gelenler için ise kırmızı yanıp sönmekte. istersen gönderebilirim. s7200 ile yaptım. mail adresi vermen yeterli.

tesekkurler hocam, mail adresim **************diger arkadastan ses cikmadi :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
hala konu aktif, mail isteyen arkadas hala yollamadi dosyayi :)

ekli dosyada daha önce bir arkadaşa hazırladığım devre var siz bunu kendi devrenize adapte edebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• trafik ışıkları.rar
    4.3 KB · Görüntüleme: 460
Bu da benden

Ekli dosyalar

• trafik.jpg
    trafik.jpg
    82.9 KB · Görüntüleme: 198
  • trafik_ısıklar.rar
    182.7 KB · Görüntüleme: 404
cok teşekürler arkadaşlar, çok faydası olacaktır :) projeyı bu ayın sonuna kadar teslim etmem gerekli, kaç gündür uğraştım step7 microwin i windows 7 32 bit e yükleyemedim (sp8 i indirdiğim halde) artık zaman azaldı o yüzden sanal makine ile xp kurup yapacağım.

tgerçekten çok teşekkür ederim dosyalar için :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri